Гуляйпільський район електричних мереж. З чого все почалося…
Статті / Гуляйпільський район / Про район 14-07-2016, 08:28 3 070
1 липня в місті відзначили 50-річчя підрозділу Гуляйпільського району електричних мереж. Ювілей святкували електромонтери й диспетчери, інженери й управлінці, контролери й електрослюсарі, ветерани РЕМу – усі ті, хто присвятив своє життя розвитку й обслуговуванню гуляйпільських електромереж.
60-ті роки ХХ століття. Новоутворений, у 1935 році, Гуляйпільський район швидко налагоджує власну інфраструктуру: організовуються колгоспи та невеликі промислові підприємства, для роботи яких украй необхідна електрика. У цей час єдиними енергоносіями, що частково могли забезпечувати потреби гуляйпільців, були дизельні генератори. Світло в оселях люди мали зазвичай лише до півночі, тож керосинові лампи були ледь не в кожному домі. Незручності відчували й колгоспи, адже без стабільної електроенергії складно налагодити ефективне виробництво.
Ситуація докорінно змінилася вже в 1963 році. Запорізьке обласне підприємство сільських електричних мереж поставило задачу: «електрифікація кожного дому в Гуляйпільському районі», виконання якої доручили Оріхівському РЕМу, а ті у свою чергу залучили й гуляйпільських спеціалістів. До кінця 63-го наш район повністю забезпечувався електроенергією державних ліній, для обслуговування яких необхідні були кваліфіковані працівники. 1 липня 1966 року в місті почав свою роботу новостворений підрозділ Гуляйпільський район електричних мереж. Начальником було призначено Івана Джоса, майстром Віктора Онішка, який на той час мав фахову освіту. На долю колективу РЕМу припало немало труднощів. Під керівництвом Джоса електромонтери, майстри та інженери не тільки обслуговували електричні мережі, а й налагоджували роботу нової служби, розробляли й впроваджували енергозберігаючі заходи. Тоді в районі відчувалася нестача професійних кадрів. Щоб вирішити цю проблему, при РЕМі був організований учбовий комбінат, де старші колеги навчали молодь працювати з електромережами. Серед тих, хто виступав у ролі вчителів, згадують Володимира Рябка та Петра Бельдія.
У цей час лише самовіддана праця ентузіастів своєї справи допомогла вивести на високий рівень якість роботи енергосистем району.
З кожним роком Гуляйпільський РЕМ змінювався й удосконалювався, упроваджувалися нові служби. Постала потреба в створенні єдиного центру управління та контролю за електромережами. У 1969 році ці задачі дали початок для створення диспетчерської служби РЕМу. Першим фахівцем, який налагоджував роботу нової служби, був Леонід Коломоєць. І уже через декілька років під його началом працювали 3 диспетчери.
У 1978 році було введено в експлуатацію підстанцію «Гуляйполе 150/35/10 кВт» на базі РЕМу, лінії 150/35 кВт, побудовані резервні лінії 10 кВт до кожного сільськогосподарського підприємства.
У той час колектив гуляйпільських енергетиків налічував близько 140 чоловік, які утримували 1,5 тис.км. електромереж, 8 головних підстанцій, здійснювали енергонадзор та забезпечували електроенергією сотні осель жителів нашого району.
У 1981 році підрозділ очолив Анатолій Бодня, який, розповідають колеги, зробив величезний внесок у розвиток енергосистеми району. Спочатку, очолюючи електролабораторію, він разом з колегами-ремовцями зміг «зфазувати» гуляйпільські резервні лінії з лініями сусідніх районів, і в разі необхідності могли частково забезпечувати електроенергією Пологівський, Новомиколаївський та інші райони. За період його керівництва була збудована та введена в експлуатацію нова виробнича база РЕМу. Окрім цього, для підвищення надійності енергозабезпечення підрозділ почав переоснащення електромереж новими ізоляторами, які для потреб Гуляйполя були привезені за тисячі кілометрів, з самої Кореї. Цим самим було підвищено клас ізоляції мереж.
Якість роботи Гуляйпільського РЕМу постійно відзначалася обласним керівництвом. З роками професійно вдосконалювався і сам колектив. Великим авторитетом та повагою серед колег користувалися електромонтер Павло Семенюта, бригадири Петро Попович та Павло Крупій, майстри Віктор Онішко і Григорій Черкунов, головний інженер Володимир Рябко та інженер Петро Бєльдій, електромонтер Клавдія Закарлюка та економіст Ольга Мірошніченко, диспетчери Микола Дьомін і Микола Сірий.
З великою повагою енергетики згадують своїх керівників Володимира Білецького та Ігоря Бодню. Завдяки їх високим організаторським здібностям, професіоналізму та небайдужості до своєї справи Гуляйпілький район електричних мереж стабільно і якісно обслуговував наш край десятиліттями.
Славну справу, розпочату енергетиками в 60-х роках, сьогодні продовжують їхні колеги під керівництвом Олександра Медяника. Сучасний РЕМ, як і раніше, повністю утримує й обслуговує електромережі й основні підстанції, низьковольтні й високовольтні трансформатори, ліквідовує аварійні ситуації та їх наслідки. У цілому підрозділ забезпечує енергопотреби близько 12 тис. абонентів, 400 державних і приватних підприємств, частково Оріхівський та Новомиколаївський райони. Контроль за мережами безпосередньо здійснює диспетчерська служба, оснащена телемеханікою та телесигналізацією. Завдяки цьому сучасні диспетчери можуть дистанційно управляти комплексом енергомереж, які обслуговує РЕМ.
Важливою складовою в системі забезпечення енергопотреб населення є служба енергозбуту. Інспектори, контролери, електрики під керівництвом Віти Кравченко працюють безпосередньо з населенням. Саме до них ми звертаємося за консультацією в разі пошкодження чи обслуговування електролічильників, з питань щодо оплати електроенергії тощо. Це вони першими звертають увагу на наші проблеми та допомагають їх вирішити.Крім того, варто відзначити професіоналізм і надійність колективу енергетиків, інженерів та технологів під керівництвом головного інженера Михайла Петриляка, розподільних бригад майстрів Костянтина Глущенка, Олексія Трофимця, Олександра Скігіна, бригад електротехнічної групи майстрів Миколи Селімова та Олександра Бондаренка, диспетчерів під керівництвом Олега Пузанова, спеціалістів оперативно-виїзних бригад та працівників транспортної дільниці під керівництвом Володимира Зуйченка. Саме вони, сумлінно і чесно виконуючи свою роботу, забезпечують нас електроенергією, роблячи цим наше життя якісним.
За матеріалами газети "Актуальний погляд"