Лютий. Традиції, прикмети, прислів’я

Статті / Різне / Цікаво та корисно 2-02-2019, 11:25 205   

Так нестримно летить час. Здасться, ще відносно недавно ми тішилися красою новорічних ялинок, а вже почався відлік лютого — останнього місяця зими. Традиційно з ним пов'язано чимало звичаїв, обрядів і... сподіванок. Недарма казали: Лютневий сніг весною пахне. Хоч і вважається, що другий місяць року найконозистіший, та все ж сонце повергає на весну - в лютому день збільшується майже на три години.

 

Лютий останній місяць зими. В цьому місяці лютують морози і заметілі, тому його називають лютим. Все довшими стають дні, все частіше голубіє небо. Для лютого місяця характерно все: заметілі, морози, сонце, вітри. Недарма він отримав назву “бокогрій”.

 

У багатьох народів, зокрема і в стародавніх римлян, останній місяць зими завершував річний цикл. Не випадково Овідій свого часу писав: «Дивно, чому Новий рік починається в холоднечу? Хіба не краще започатковувати його світлою і сонячною дниною?». Відтак римляни річний відлік починали з березня, а лютий вважався останнім місяцем року. Звідси и латинська назва «фебруаріс», тобто очищення і цією назвою на сьогодні користується більшість європейських народів.

 

В українців, як і в білорусів, закріпилося слово місцевого походження — лютий. Його етимологічне коріння пов’язане з конкретними реаліями, адже, як стверджує відоме прислів’я: «Лютий — місяць вітрів і кривих шляхів», тобто частих морозів, снігів та заметів. Щоправда, довгий час на Україні ним називали й січень, про що стверджують літературні та історичні джерела, і лише наприкінці минулого століття остаточна назва закріпилася за другим місяцем року.

Крім офіційної, в багатьох регіонах України побутували, а почасти й нині існують свої діалектичні назви, означені образним світобаченням. Усі вони відбивають сувору й норовисту вдачу місяця: сніжень, лютень, крутень, зимобор, бокогрій, криводоріг, межень (тобто календарна межа між зимою і весною).

Яків Головацький зафіксував у західноукраїнських говірках й такі назви: казибрід, казидорога — од лексичного «казитися», тобто впадати в лють, скаженіти; саме це означення найповніше відтворює природний характер лютого.

 

З останнім місяцем зими у хліборобів завершувався і традиційний зимовий перепочинок. Селяни готувалися до нового хліборобського сезону — вивозили на поля гній, перевіряли схожість зерна, лаштували сільськогосподарський реманент.

 

Тому з лютим міцно пов’язані й природні передбачення погоди — які будуть весна і літо, чи защедрить врожаєм рік грядущий? Своєрідним барометром і прогностиком вважалася середина місяця — 15 лютого. Ще язичники назвали цей день зимобором, позаяк зима боролася з весною (пізніше церква долучила й свою назву — Стрітення).

 

 

Напередодні зимобора наші предки ретельно стежили за погодою. Якщо Юхимів день (11 лютого) принесе вітер, то буде сирим літо, а коли ввечері 14 лютого небо вкривається зорями — спізниться весна...

Та особливо довіряли хлібороби Стрітенню, оскільки в цей день начебто зустрічається зима з літом. Якщо цього дня, мовить відоме прислів’я,— Півень води зі стріхи нап'ється, то на Юрія (6 травня) віл напасеться,— отже, буде рання весна. За вдачею зимобора стежили не тільки хлібороби, але й пасічники — коли зі стріх капатиме вода, то рік має бути щедрим на взяток. Від того, як поведеться цього дня погода, такою за уявою наших предків, буде й весна: коли відлига — ранньою й теплою, сніг — дощовою й тривалою, хурделиця — пізньою та холодною, а коли похмурий день і без сонця — ще дошкулятимуть суворі морози. Вважалося також, коли надвечір видовжаться на стрісі бурульки, на таку висоту ще прибуде снігу.

 

Звісно ж, не всі стрітенські прикмети справджувались, але чимало з них мали, завдяки довголітньому спостереженню, й правдиві закономірності,— адже в цей час у природі відбувалися біологічні зміни пов'язані в настанням весни. Прихильники народної метеорології можуть на практиці перевірити їх достовірність.

 

Варто очевидно зупинитися ще на одній ознаці лютого. Це найкоротший місяць річного циклу. Чому власне винятком став лютий? Як відомо, в глибокій давнині у багатьох народів рік, згідно з сонячним календарем, мав неоднакову кількість днів: у римлян, наприклад, 355, єгиптян —365. Щоб уніфікувати цю розбіжність, Юлій Цезар на 46 році до нашої ери за допомогою астронома Созігена запровадив так званий юліанський календар, що мав 365 днів і 6 годин. Через кожні чотири роки набігав зайвий день, який долучали до останнього місяця року. Ним був лютий. Так утворився високосний рік.

 

Але й ця система виявилася недосконалою. Щороку залишалися поза обліком 11 хвилин і 14 секунд, котрі через кожні 128 років утворювали додатковий день. А це заважало чітко прогнозувати релігійні свята. Відтак папа римський Григорій XIII у 1582 році (на цей час неточність вже становила 10 днів) запропонував перенести літочислення з 5 на 15 жовтня, а за вікові високосні роки вважати лише ті, в котрих число сотень ділиться на чотири (наприклад, 1600, 2000). Таким чином, середня тривалість року в григоріанському календарі довша за справжню лише на 26 секунд. Цим літочисленням ми користуймося по сьогоднішній день.

 

Ось така цікава історія з останнім місяцем зими. Недарма мовиться: Січень, Пилипе, снігом засипле, лютий, Миколо, голками коле, а березень, Андрію, то дощем, то снігом сіє. І все ж найточніше характеризує його народне прислів’я: Лютень сказав: Якби я був у батькових літах, то бику-третяку роги вирвав би!. Але сила у нього вже не батькова, бо лютий зиму видуває, а березень її ламає.

 

Останній місяць зими завершував обрядові вечорниці. Все рідше і рідше збиралися хлопці й дівчата на свої традиційні гулі. Та це й природно: коротшали ночі, в господарствах додавалося роботи, адже потрібно було готуватися до найвідповідальнішої для селянина пори року. Люди жили світлим передчуттям пробудження природи — весни, яка вже не за горами.

 

 

Приказки, прислів’я прикмети про лютий

 

У КОЖНОЇ ПРИКМЕТИ СВОЇ СЕКРЕТИ
Сніг лапатий — на негоду й мокречу.
Якщо птахи сідають на верхівки дерев — перед потеплінням.
Коли галки здіймають несамовитий галас, то буде відлига.
Горобці дружно цвірінькають — на відлигу.
Голуби воркують — тепло віщують.
Півні ввечері розкукарікалися — на відлигу.
Кури рано сідають на сідало вночі раптово настане мороз.
Гуси ховають дзьоби під крило чи стоять на одній нозі — на холод.
Свійські свині згрібають барліг і ховаються в нього перед великими морозами.
Купаються ворони — до негоди. каркають усією зграєю — до морозу, влаштовують в небі хороводи — на снігопад, сідають на землю — до відлиги, вмощуються па нижніх гілках дерев — на вітер.
Кіт шкрябає підлогу — на вітер і завірюху, дере стіну — на негоду, а лежить черевцем догори — на відлигу.
Ясний місяць — до холоднечі, а круторогий — на мороз.
Якщо рано в небі з'являється «попіл» — червоніє небо, то на вітер, а як увечері, то на сніг або дощ.
Хмари йдуть низько — буде холодно, а коли пливуть проти вітру — на сніг.
Шумить зимовий ліс — чекай відлиги.
Довгі сухі гілочки ялини на хуртовину згинаються, а на погоду розпрямляються.
Гуси й качки купаються в снігу — на відлигу й вітер.
Білі хмари — на мороз, ясні сутінки — на холоднечу.
Ранкова зірниця швидко гасне — на мороз.
Дме вітер, а інею не було — чекай бурі.
Сніг йде лапатий на тривалу негоду й мокречу.
Червоний вогонь у печі — на мороз, білий — па відлигу, а коли жар збивається у «ким'яхи» — до тепла.
Дрова в печі займаються з кутка і погано горять — на відлигу.
Придивіться до візерунків на шибці: якщо їх пагони спрямовані вгору — морози триватимуть, а коли вниз — бути відлизі.
Сильний сніг уночі та па світанку при слабкому вітрі віщує сонячну денну погоду.
Сніг йде, мов крупа, — чекай на тиждень морозу.
Якщо сніг гне гілля, врожай буде рясний.
Півень хвоста волоче — буде снігопад.
Рясний іній на деревах до Нового року — на добрий урожай озимини, після Нового року — вродить ярина.
Багато взимку інею — влітку багато роси.
В лютому дерева вкриваються пухнастим інеєм — на щедру медову взятку.
Глибокий сніг узимку — на дощове літо.
Зимовий туман стелиться по землі — на одлигу.
Дим із комина з підвітряного боку закручується мало не під гострим кутом до землі — чекай снігопаду.
Грім напровесні на голе дерево — погано вродять зернові.
Свиня рохкає, хоч і сита,— на мороз.
Лягає на сніг пес — невдовзі потеплішає, а коли валяється — завтра буде завірюха.
Якщо розсіл у діжці із квашеною капустою змен¬шується — на мороз, прибавляється — до відлиги.
Віконниці риплять на мороз.
Корова закидає хвоста па спину — чекай вітру й опадів; увечері п'є багато води — на мороз.
Великі бурулі па піддашках — буде добрий урожай кукурудзи.
Якщо вербові двері туго відчиняються — чекай відлиги.
Пугач кричить — на відлигу.
Перед хуртовиною свиня лягає писком до вітру, а корова, напившись води, здригається.
Рано-вранці побачиш самотнього крука в небі — чекай лютого морозу.
Вранці сорока стрибає з гілки на гілку — па відлигу.
Якщо зайці чутливо сплять і здалеку чують мисливців — стоятиме суха морозяна погода, а коли вибігають з-під ніг — відлига втримається.
Дуб не скинув листя — зима буде люта.
Снігурі туляться до оселі — на великий снігопад.
Якщо в хаті без причини відчутно знижується температура — потепліє невдовзі.
Якщо басок на скрипці за ніч попустився — чекай відлиги.
Сонце заходить за хмари — на снігопад, а коли довкіл нього кільце — на вітер.
Буде сильний мороз, якщо в одному дуплі побачите кілька білок.
Притихли кімнатні птахи — на мороз.
Ворона заховала свого дзьоба під крило — сильно по холодає.
Іній на деревах — на мороз, туман, до відлиги.
Коли тин чорніє зимою — на відлигу.
Як на дворі «молодиться» — засуває видноколо хмарою — то буде сніг або дощ.
Якщо взимку зривається лід на річці і робить затор, то літо не буде врожайним.

 

За матеріалами рetrukiv.te.uа

 

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Вівторок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+22...+244-4
(Пд-З)

23.04Всесвітній день книги й авторського права
26.04Міжнародний день інтелектуальної власності
26.04Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф
28.04Великдень або Пасха
01.05День Праці
03.05Всесвітній день свободи преси
07.05День Радіо
  НБУ
валюта вартість
EUR30.1223 -0.08842
RUB0.41977 -8.0E-5
USD26.7754 -0.0786
 • ОВЕН
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Повысится Ваша деловая активность.
 • ТЕЛЕЦ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вероятны бытовые хлопоты.
 • РАК
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • ЛЕВ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Постарайтесь избежать ссоры с любимым человеком, возможно сегодня это окажется сложно выполнить. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Выгодно покупать валюту.
 • ДЕВА
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Если Вы в ссоре, самое время помириться. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • ВЕСЫ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Ваша прямота и откровенность помогут развеять недоговорённости. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • СКОРПИОН
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Не исключено, что Вас разочаруют действия близких людей. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Настроение может совсем опустится до нуля, если только Вы не встретите человека, общение с которым заставит Вас забыть о неприятном. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Будьте осторожны с самолетом.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Велика вероятность трений в рабочем коллективе. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ВОДОЛЕЙ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы можете достичь неплохих творческих успехов. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. В случаи ссоры, все Ваши попытки примирить конфликтующие стороны только подольют масло в огонь. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Повысится Ваша деловая активность.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний ресурс, ви шановні користувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний ресурс висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний ресурс працює на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний ресурс, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе