Початок Великого посту!

Статті / Різне / Цікаво та корисно 10-03-2019, 23:35 173   

Для кожного віруючого є щастям те, що під час Великого посту з’являється можливість очиститись від скверни та своїх гріхів. Бо саме в ці 7 тижнів наступає духовна весна, під час якої в людини є можливість подивитись на себе із середини.

 

За рік кожна людина настільки нагрішила, що це найкращий період щоб усвідомити свої гріхи і отримати прощу в Бога через сповідь. Переважна більшість християн, яким достатньо сповідатись раз на рік, роблять це під час Великого посту. Важливо усвідомити, що сповідь у гріхах це не просто формальне вибачення перед Богом (за посередництвом священика), а повне їх усвідомлення, та розуміння того, що за свідоме повторення цих гріхів покарання буде більш суворим ніж до сповіді.

 

Також не треба забувати про те, що піст – це ні в якому разі не утримання від їжі, або просто дієта. Будь яке тілесне утримання без утримання духовного не має нічого спільного з релігією. Головна задача людини за ці сим тижнів усвідомити всю сутність свого гріховного життя, гріховного світу який нас оточує і спробувати максимально очистись.

 

Не варто обмежувати себе в піст в їжі, якщо це при цьому призведе до занедужання або злоби. Краще з’їсти щось і не злобитись, ніж формально в мозку залишити галочку «я протримався» і при цьому кидаєшся на людей, різко відповідаєш. Те саме можна сказати і про здоров’я. Христос із радістю приймає наші жертви, але не варто себе виснажувати до втрати свідомості та запаморочення.

 

Починаючим не варто одразу відмовлятись і від м’яса, і яєць, і молочного, і риби. Можливо, варто бути більш утриманим під час першого та останнього тижню Великого посту, а з роками потрошку зменшувати свій раціон в піст. Багато людей помилково вважають, що якщо не дотримуватись всіх канонів посту, то це в благо. Треба мати золоту середину в утриманні, і не намагатись із перших свої спроб постити за чернечими канонами. Важливо «не їсти один одного»! Не варто забувати і про те, що на свята Благовіщення, Вхід Господній у Єрусалим та Лазареву суботу дозволяється їсти рибу.

 

Ну і головне – простити провини винуватцям нашим. Бо без прощі посту не буває. Заради прощі в багатьох церквах звершується чин прощення, що буває раз на рік. Чин прощення, як правило, відбувається ввечері на Сирну неділю (або як її ще називають Прощену неділю). Священики та парафіяни просять один в одного вибачення (прощення) і вступають в піст із чистими думками та чистою душею.

 

Чин прощення бере початок в Єгипті. Священики залишали храм на час посту і повертались лише на Пасху. Фактично, піст починається не в перший понеділок Великої седмиці, а ввечері Сирної (Прощеної) неділі, одразу після чину прощення.

 

Для тих, хто має можливість ходити до храму ввечері з понеділка до четверга, нагадаємо, що у першу Седмицю Великого посту в більшості храмів читається великий покаянний канон святого Андрія Критського і на цих службах за можливості варто бути присутнім.

 

Жилавий понеділок

Zhylavyy ponedilokЖилавий понеділок (Чистий, Поминальний понеділок, Полоскозуб) — перший день Великого посту.

Цього дня господині не готують гарячих страв то чи не єдиний у році день, коли не варять борщу а печуть на сухій сковороді житні коржі з неквашеного тіста — жиляники (жилованики, жилавинки, «жиловики», «жиловці», «дужики», «жильні коржі», «жильники»). Пекли жиляники з житнього борошна на воді, без солі й соди. Поверх робили надріз у вигляді хреста й витискали візерунок головкою свяченої маківки для краси й більшої сили. Кожен член родини мав з’їсти хоч одного коржа. Для пом’якшення смаку до жиляників подавали добре посолену терту редьку, свіжий тертий хрін з буряком і буряковим квасом, січену квашену капусту або огірки без олії.

 

На Вінничині, перед тим, як посадити їх у піч, ворожили в такий спосіб. На кожного члена родини готували «іменні» книші. Оздобивши верхівку хрестиком із соломи, їх саджали на черінь і стежили, коли спечуться. Якщо «жилавинок» піднявся, то це означало, що його власник проживе довге й щасливе життя, а коли ж «не виріс», тобто не піднялася верхівка або пригоріла — скоро відійде з цього світу, щонайгірше, коли середина коржика осіла — «то віщування гробу».

 

Їсти сідали досить пізно.  Крім того, варили яйце, проколювали навскрізь дірочку і клали в тепле місце. Воно мало лежати весь піст — до Великодня. 

 

Цей день ще має назву Полоскозуб: вважалося, що треба полоскати горілкою або вином зуби, аби не залишило­ся в них скоромної їжі після Масниці. За повір’ям, такий обряд захищає від чортів, які під час посту намагаються відібрати сир разом з зубами. Господині, «полощучи зуби», пили горілку не чаркою, а новою покришкою від того горщика, в якому кашу варили. По обіді йшли зазвичай до церкви «на поклони».

 

Коли церковний дзвін сповіщав, що Христос воскрес, богомільні жінки тричі хрестилися, приказуючи:

— Хрін та редька, хрін та редька! — це означало, що вони не забули про Великий піст.

 

Цей день та­кож називали Чистим понеділком. Чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими. Напередодні господині ретельно вимивали домашній посуд — миски, тарілки, ложки та горшки — «щоб не залишилося скоромнини» — і виставляли сушити їх на одвірках, миснику, печі. Цього дня, казали селяни, — «посуд відпочиває».

 

Вважали, що подібні суворі обмеження першого дня Великого посту сприятимуть скорішому й легшому перенесенню всього семитижневого випробування:

«У Жилавий понеділок треба заправляться на пуст коржами, щоб пуст не стягнувсь, не здався довгим» (Полісся);

«Їж жильного коржа, то будеш бравим і жилавим, і піст скоро минеться» (Наддніпрянщина).

 

В цей день у багатьох селах Полтавщини не заведено працювати, «щоб не пообривало пальців».

 

В цей день також намагались нікуди не виходити і, поївши жиляників, спочивали.

 

На Закарпатті перший понеділок Великого порту називають «поминальним».

 

У цей день чоловіки сходились до корчми, щоб скріпити спілку — хто з ким буде спільно працювати. У давнину на поминальний понеділок ґазди лагодили взаємини з ковалями. Оскільки цим ремеслом займалися переважно цигани, то їм віддавали безкоштовно свинячу голову. Якщо хтось не зголошувався на таку «угоду», коваль відмовляв у послугах.

 

У Карпатах коржі пекли не в понеділок, а у четвер, за що його й називали «Живним четвергом». У перший понеділок Великого посту відмовлялися від сніданку, на обід варили кулешу і їли її без масла, з часником.

 

Особливо ревно постували першого тижня пастухи, щоб не оскоромитись, бо, за повір’ям, «то би була шкода межи худобов, бере її вовк чи медвідь, б’є грім».

 

За матеріалами blyzhchedoboga.com.ua та traditions.in.ua

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Понеділок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+31...+334-3
(З, Пд-З)

23.08День Державного Прапора України
24.08День Незалежності України
  НБУ
валюта вартість
EUR27.8482 -0.38542
RUB0.38097 -0.00333
USD25.1428 -0.1788
 • ОВЕН
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Во второй половине дня строже соблюдайте диету. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РАК
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Возможны приятные приключения. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Будьте осторожны с компьютером.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • ДЕВА
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Исключите сегодня из своего меню мясо, замените его овощами. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Хорошо пойдут дела у коммерсантов.
 • ВЕСЫ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Многие получат премии или гонорары. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
 • СКОРПИОН
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Напряженная домашняя атмосфера побудит Вас провести вечер в обществе друзей. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • СТРЕЛЕЦ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • КОЗЕРОГ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Вы ведете правильную финансовую политику, но постоянно возникают искушения, и надо разумно распорядиться своими средствами. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • РЫБЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви дорогі користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе