День Святого Духа - що можна і що не можна робити

Статті / Різне / Цікаво та корисно 7-06-2020, 22:23 744   

У п'ятдесят перший день після Великодня православні християни святкують день, коли Святий Дух зійшов на землю і об'єднав усіх, хто слідував за Христом. Свято відоме як День Святого Духа. Що не можна робити в Духів день і що робити радить церква, повинен знати кожена віруючий.

День народження Церкви

На п'ятдесят перший день після Великодня, на наступний після Дня Святої Трійці і завжди в понеділок православними церквами святкується День Святого Духу, або Духів день. Саме тоді, згідно Біблії, на христових послідовників зійшов Святий Дух, вони самі стали вмістилищем Духу і Тілом Христовим, тобто Церквою.

З тих пір кожну ніч напередодні Святий Дух сходить на грішну землю і дарує благодать. Духів день святкується, щоб підкреслити триєдиність Святого Духа з Богом-Батьком та Богом-Сином.

Вечірня служба напередодні відкриває святкування цього дня. Наступне богослужіння відбувається вже в понеділок, по завершенні якого з храму забирають березові гілки, що прикрашали церкву впродовж Трійці. Віруючі приносять ці гілки додому і ставлять до образів.

 


За своєю значимістю Духів день був порівнянний з Трійцею, а в деяких місцях – займав провідне значення. З понеділка починається Всесвятський тиждень, або тиждень всіх Святих. Духів день як завершальний у святкуванні русального тижня перед Трійцею вважався моментом, коли вся нечисть іде з дому.

Прикмети на Трійцю і Духів день

З Трійцею і Днем Святого Духу в народі пов'язано багато забобон, частина з яких грунтується на язичницьких уявленнях про свято початку літа, частина стосується спостережень за природою і пов'язана з урожаєм:

 • Якщо на Трійцю пройде дощ – буде добрий урожай, а якщо спекотна погода – бути посухі;
 • Зірвана після дощу на Трійцю трава приносить щастя;
 • Яка погода трапиться на Духів день – така й протримається ще шість тижнів;
 • Літо і осінь буде теплою, якщо в Духів день пройде дощ;
 • Заручини в русальний тиждень обіцяє молодятам щастя. Весілля в такому випадку слід грати на Покрову;
 • Скатертину, якою покривали стіл на Трійцю, потрібно зберегти: якщо покрити нею стіл при сватании нареченого, то шлюб буде міцним, а гроші в сім'ї не переведуться;
 • Зберегти варто і святковий коровай: якщо з'їсти сухарі на весіллі, то сім'я не буде знати ні розладу, ні зрад;
 • Якщо вранці на Духів день кинути в колодязь монетку, а потім вмитися колодязною водою, то здоров'я назавжди залишиться міцним;
 • Для позбавлення від нечистих сил у дворі потрібно поставити укритий білою скатертиною стіл з хлібом і сіллю: злі сили скуштують частування і більше не будуть турбувати домочадців;
 • Добра прикмета також – пройтися босоніж рано вранці по мокрій від роси траві.

Що не можна робити в Духів день?

Народний поголос пов'язує з Днем Святого Духа різноманітні заборони:

 

 • Не можна обробляти землю: у цей день вона святкує, за слов'янським уявленням, день народження, тому вважається, що копати або рихлити ґрунт – значить її псувати;
 • Не можна підмітати – інакше разом зі сміттям можна винести з дому і радість;
 • Бігати також означає нашкодити собі – це означає уникати долі;
 • Забороняється одружуватися в цей день;
 • Не можна працювати по будинку: шити, в'язати, ремонтувати;
 • Не можна заглядати у воду («можна продивитися долю»).

 

Потрібно відзначити, що, незважаючи на заборону домашньої роботи, займатися приготуванням їжі все ж дозволяється. Можна також окропляти себе водою, але купатися не можна. Тиждень після Трійці не варто ходити на річку – оскільки там буде гратися нечисть: русалки і лісовики.

 

 Чи ходять на кладовище в Духів день?

Згідно точки зору офіційної церкви, для походів на кладовищі в православ'ї є спеціально відведені для цього батьківські суботи. У великі церковні свята відвідувати кладовище не рекомендується. Звичайно православні ходять на кладовище в Троїцьку батьківську суботу, яка зазначається безпосередньо перед Трійцею. Трійця – день для живих, тому печаль і горе краще не згадувати.

Відвідувати кладовище на наступний за Трійцею Духів день, тим не менш, не забороняється: більше того, поминати покійних у цей день можна і треба, якщо спочивають вони на чужій землі. Потрібно при цьому мати на увазі, що оскільки копати землю в цей день не годиться, і доглядати за могилами потрібно дуже обережно або перенести ці роботи на інший час. У Духів день душі померлих приходять на землю і знаходять притулок на березових гілках, які господарі будинку завбачливо встромили в наличники вікон або поставили на божницю.

 

Чи можна працювати в Духів день?

Заборона працювати в православні свята церква пояснює тим, що червоні дні календаря віруючий повинен присвятити собі:

 • Шануванню великих біблійних подій;
 • Відвідуванню церкви;
 • Вивченню Божого Слова.

 

У ці дні людина повинна відкласти всі справи. Непокора цим правилом вважається гріхом.

Прати в День Святого Духа, так само як і на Трійцю, суворо заборонено. З точки зору народних повір'їв, ця заборона пояснювалося виходом до річок лісовиків, русалок та іншої нечисті, де раніше і прали речі. Крім того, вважалося, що прибирання і, зокрема, прання, змиє з дому щастя. Все це, однак, відноситься до області забобонів і напівязичницьких повір'їв; православна церква ніяких певних роз'яснень з цього приводу не дає. Сьогодні це марновірство поширюється навіть на пральні машини.

 

День Святого Духа - що можна і що не можна робити Одне з центральних свят у православному християнстві – День Святого Духа. Що не можна робити в цей день, багато в чому визначається народними забобонами, ніяк не пов'язаними з християнською вірою. Набагато важливіше те, що потрібно пам'ятати про велику віру, що об'єднала всіх християн в цей знаменний день.

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


  «    Липень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031 
Понеділок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+33...+354-4
(Пн, Пн-З)

15.07День українських миротворців
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Возможна встреча с человеком, с которым Вы некогда были связаны по работе и не виделись очень давно. Хочешь не хочешь, а придется раскошелиться, ведь всего не запланируешь.
 • ТЕЛЕЦ
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. Актуальными станут распределение доходов, уплата налогов и пошлин. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Вероятны бытовые хлопоты.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Возрастет вероятность отравления. В течении дня следует избегать категоричности суждений и индивидуальной работы, требующей сосредоточенности. Будьте осторожнее с ядовитыми веществами, тщательно соблюдайте дозировку лекарств.
 • РАК
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. На вечер можно запланировать поход к парикмахеру. Сотрудничество принесет Вам прибыль и выгодные деловые связи. Не назначайте на сегодня деловые переговоры.
 • ЛЕВ
  День чреват для Вас любовными переживаниями, разочарованиями, интригами. Не рекомендуется браться сегодня за серьезную и трудоемкую работу на службе и дома. После обеда Ваше настроение изменится, Вы почувствуете себя более собранно, дела пойдут лучше. Не будьте неблагодарными.
 • ДЕВА
  День вряд ли будет богат событиями. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Ваше желание привести квартиру в надлежащий вид, может не встретить поддержки у домашних, что приведет к долгим дебатам и ссорам. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • ВЕСЫ
  Сегодня будьте тише воды, ниже травы. Актуальными станут распределение доходов, уплата налогов и пошлин. Сегодня не спешите давать согласие, иначе возможны ошибки, чреватые серьезными последствиями в отношениях с людьми. Будьте осторожны с автомобилем.
 • СКОРПИОН
  Сегодня не лучший день для общения со старшими, родители станут настаивать на своем, переубеждать их бесполезно. Возрастет вероятность отравления. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня такой день, когда стоит отдаться целиком и полностью захватившему Вас чувству. На вечер можно запланировать поход к парикмахеру. Смело проявляйте инициативу, выдвигайте на рассмотрение коллег и начальства свои идеи и предложения. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • КОЗЕРОГ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Не рекомендуется браться сегодня за серьезную и трудоемкую работу на службе и дома. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Вероятно романтическое знакомство с человеком издалека.
 • ВОДОЛЕЙ
  Энергии у Вас сегодня хоть отбавляй. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Не стоит идти в гости к друзьям вместе с любимым человеком - весьма вероятна ссора Вашей "второй половины" с дорогими Вашему сердцу людьми. Уделите больше внимания детям.
 • РЫБЫ
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Актуальными станут распределение доходов, уплата налогов и пошлин. Сегодня надолго не упускайте детей из виду, чтобы не потерялись или не натворили бед. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви ознайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші зауваження. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе