Серпень. Традиції, прикмети, прислів’я

Статті / Різне / Цікаво та корисно 1-08-2019, 21:44 171   

Серед інших місяців серпню належить особлива роль. І це цілком природно. Протягом року хлібороб, якщо можна так висловитися, працював на останній місяць літа. Від того, як защедрив урожай, залежали статки селянина, його добробут і майбутнє. Відтак із серпнем, вінцем року, люди пов’язували свої найсокровенніші надії.

 

Але одна справа виростити врожай, а інша, вчасно зібрати збіжжя. Не випадково, в народі казали: «Один серпневий день рік годує». Тому хлібороби, відклавши всі нагальні справи, намагалися зосередити всі свої зусилля лише на жнивах. Зрання і до пізнього вечора селяни не мати перепочинку, бо, як мовиться в прислів’ї: «Серпень втоми не знав — все збирає, припасує...».

Як ми знаємо, кожен місяць мав свої «перепочинкові дні». До таких належали більш чи менш значущі святці, котрими і регулювали працю та відпочинок. Лише для серпня народно-обрядова структура їх «не передбачила». І в цьому немає похибки, що традиційний агрокалендар свідомо зробив виняток місяцеві жнив. Для цього місяця існувало золоте правило, що опредметнилось у народному мудрослів’ї: «У хліба короткі ноги, як утече, то й довгими не наздоженеш!».

 

Останній місяць літа відповідно прибрав і назву, пов'язану з жнивами. Слово «серпень» походить од знаряддя праці, яким жали зернові. Воно має спільнослов’янське значення. У чеській, польській та словацькій мовах восьмий місяць року відповідно йменується «српн». «серпень» та «велїкі српан»; щоправда в словаків ще є і «малі српан»,але це стосується липня. До речі, у південних слов’ян, де жнива починаються рапіше ніж у нас, ця назва також відноситься до сьомого місяця — болгарське («ср’ьпан») і сербо-хорватське ( «српань» ).

 

 

Проте найсвоєріднішу назву жниварського місяця серед слов’янських народів мають білоруси. У них він йменується «жнивнем», хоч у розмовній мові нерідко, особливо на пограниччі з Україною, вживається і «серпень».

Багато країн запозичили назву з давньоримського місяцеслова. У первісному варіанті це був «секстиліс».Але згодом його перейменували на «август» — на честь римського імператора Октавія Августа, що уславився багатьма блискучими перемогами.

Діалектна скарбниця серпня також приберегла чимало оригінальних назв. Однією з найдавніших, про що підтверджують давньоруські джерела, була — «заревь». На думку дослідників, вона походить од дієслова «заревати», себто «ревіти». О цій порі наші далекі пращури влаштовували оленячі гони; від того, що довколишні ліси відлунювали протяжним погуком диких тварин, і назвали цю пору року «заревом».

Більш конкретні найменування зафіксовані в західноукраїнських говорах. Володимир Шухевич у своїй капітальній праці «Гуцульщина» подає місцевий термін — «копень».Так називали гуцули сучасний серпень від того, що на полях з'являлися копи жита.

 

 

У Я. Головацького зустрічаємо іншу назву — «кивень». Її фіксують й інші календарі XIX століття, що виходили на західноукраїнських землях. Передусім це пов'язано з нужею, тобто гедзями й сліпнями, котрі вельми дошкуляють тваринам. Від того, що коні постійно кивають головами, відганяючи надокучливих комах, і закріпилася назва місяця. Деінде побутувала похідна накличка — «гедзень».

Лексикон серпня має й інші назви — «густир» (від густого врожаю на полях та в садках), «хлібосол», «жнивець» (пори дозрівання зерна), «городник», «прибериха-припасиха», тощо. Всі вони так чи так пов’язані а господарською діяльністю людини.

На ще декількох назвах хотілося б зупинитися детальніше. Мова йде про наклички «спасівець»та «варильник». Вони вживалися переважно на Поліссі. Перша з них, очевидно, пов'язана а давнім хліборобським звичаєм — робити «спасову бороду». На початку чи в кінці жнив господарі залишали в полі жмут невижатого збіжжя. Його обв’язували червоною стрічкою і клали поруч окраєць хліба й дрібок солі. Це був символ закінчення жнив, «Спасова борода» стояла край лану до початку осіннього посіву.

Інша регіональна назва — «барильник» — ймовірно походить від посудини, в якій тримали воду жниварі. Такі бочечки називалися барильцями. Адже серпень — місяць надмірної спеки. Щоб погамувати спрагу, в поле доставляли воду. Для того, щоб вона не перегрівалася, і виготовляли спеціальні барильця — видовбані із суцільного липового окоренка посудини.

Для кращого зберігання води барильце вставляли у ще одну дерев’яну, але більшого розміру, діжечку. Порожнину між стінками заповнювали тирсою або кострицею. Такі термоси були вельми практичними під час жнив’яних робіт.

У народі їх називали «барильця» чи «варильники». Звідси й похідна назва місяця.

 

 

Відомий фольклорист М. Максимович, досліджуючи селянський побут, відзначав, що в давнину на Україні жнива починалась між 7 та 12 липня, тобто від Іванового і до Петрового днів. Хоч збіжжя часто і не визрівало на цей час, але люди все одно готували з нового врожаю обрядову перепічку, яку в народі називали свидом. Але це були чисто символічні зажинки.

Масове збирання зернових починалося на Прокопа — 21 липня. У цей день кожен господар намагався нажати бодай один сніп. Це стверджують численні прислів’я та приказки: «На Прокопа приготуй плечі до снопа» чи «На Прокопа має бути в полі копа».Але найбільшого розмаху жниварський сезон набирав у серпні — місяці, що символізує «красне літо». Під цю пору пасічники починають вдруге качати мед: «Спас,— кажуть з цього приводу,— свіжий медок і хлібець припас».

 

Хоч літо в серпні і не думає подавати у відставку, але вже не за горами осінь. У другій половині місяця стають довшими і прохолоднішими ночі. Про це нагадують і табуни лелек, що збираються на стернищах, готуючись до далекої мандрівки. На Поліссі бусли починають відлітати до вирію з 28 серпня. Якщо лелечі ключі заспішили раніше, то за прикметою, зима має бути ранньою і холодною.

Як образно сказав М. Рильський, під цю пору «серпень з вереснем стискають один одному правиці» А нам залишається нагадати традиційну прикмету: уважно придивіться на Міхеїв день (27 серпня) — якщо він вітряний, то такою буде й осінь, а коли буря — вересень защедрить дощами...

 

 

КОЖНЕ СІЛЬЦЕ МАЄ СВОЄ СЛІВЦЕ

 

Що літом родить, те зимою не шкодить.

Той, хто шукав в серпні холоду — натерпиться взимку голоду.

У серпні серпи гріють, а вода холодить.

У серпні спина мліє, а зерно спіє.

У серпні хліборобові три роботи: косити, орати й сіяти.

Принеси нам, серпне, стільки кіпок, як у небі зірок.

У серпні рибку ловив та й урожай загубив — зимою нічого їсти.

Як у серпні дбаєм — так зимою маєм.

Серпень виймав серпа зі стріхи, а вересень його ховав.

Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш.

Змарнуєш на жнивах хвилину — втратиш не одну зернину.

От діждали літа та нажали жита, поставили в копки та вдарили гопки.

Швидше жніть до оборіжка — там пирогів повна діжка. .

Пішла ганжа жито жати, та забула серпа взяти.

На нивку гній, на скотину лій, а на спину здоров'я.

Нивко, нивко, верни мою силку; на нивку гнойок, а на мене, молодую, лойок.

Жито половіє — ще до жнив можна полового вола з'їсти.

Прийшли жнива, то й дівка крива.

Зяб глибокий — овес високий.

Стій, сніп, на сто кіп,— що хіп, то й сніп, що колосок, то і мішок.

Не радій великому посіву, а радій гарному врожаю.

Люди дякують дощеві, а подорожній лає.

Кусає комар до пори.

Де один грибок, там цілий вінок.

Хмари зачепилися за гай — буде грибів урожай.

Затягнулися дощі на багато днів — не чекай грибів.

Де народилися маслюки, там є у сповитку їх малюки.

Де народився один маслючоктам маслята повзуть з пелюшок.

Якщо хочеш грибів назбирати — треба до схід сонця вставати.

 

 

У КОЖНОЇ ПРИКМЕТИ СВОЇ СЕКРЕТИ

 

Грозовий серпень — на довгу й теплу осінь.

Відсиріло з обіду підсохле сіно — збереться на дощ.

Якщо вранці трава суха — з обіду потягне хмарами.

Горобці літають зграйками — на суху і ясну погоду.

Якщо хмарно і бджоли не ховаються у вулик, а продовжують летіти в поле — дощу не буде.

Качки та гуси кричать, полощуться, пірнають і б’ють крильми — на дощ, притихають на грозу.

Стерня, ламаючись, тріщить — на дощ.

Парує туман над лісом — пора йти по гриби.

Комарі, мухи та інші комахи набридливі — на дощ і негоду.

Якщо при сході сонця парка духота — під вечір збереться дощ.

Встановився східний вітер — припиняться літні дощі.

Вранці з'являться густа роса й туман — на паркий день

Рибалки знають: якщо вітер дме на суходіл, а ввечері навпаки — із суші на воду, здіймаючи бриз,— чекай доброї погоди.'

Місяць-молодик «висить» так, що на його ріжку «відро з водою вдержиться» — незабаром чекай дощу.

Хмари «переливають кольори» — віщують грозу.

Чим швидше «ростуть» на сході пір’ясті хмари, змінюючи форму, тим ймовірніша гроза.

Якщо по дощі на небі веселка — на третій день знову буде дощ.

Якщо краплини роси висять вранці на кінчиках листя чи трави — буде дощ.

Листя на деревах повертається верхнім боком донизу — на дощ.

Хмариться небо, а квіточки жовтецю розкриті — на зливу не сподівайтеся; якщо ж у спеку він стулить пелюстки — невдовзі задощить.

Зібрали рожеві пелюстки тендітні квіточки квасениці, ніби ховаючись од дощу,— ніч має бути холодною.

Сонце «скаламутилося» — сховалося за хмарову запону —чекай за пару годин грози.

Сходить сонце і на обрії видається більшим, ніж звичайно,— на дощ.

Чистий схід сонця — на суху погоду.

Якщо сонце сходить дуже яскраво і хмари навколо нього почервоніли— цього дня буде дощ з вітром.

Коли навколо сонця видно білястий круг — того дня чекай сильної бурі; синюватий або чорний — навколо призахідного сонця віщує бурю наступного дня.

Блідий місяць — на негоду, чистий і яскравий — на хорошу погоду.

Блимання зірок — ознака погіршення погоди з посиленням вітру.

Якщо на чистому небі не видно малих зірок — бути бурі.

Якщо ввечері зірки світять ясно — буде теплий, сонячний день; коли зірки тьмяні — на дощ.

Якщо вечірня зоря з червонястим відтінком, а призахідне сонце також розчервонілося — вночі збереться на грозу.

Коли літньої пори, в прохолодну погоду чути грім, то така погода стоятиме тривалий час.

Якщо бур'яни влітку ростуть особливо високі — зима сніжна.

Перед негодою квітоніжки картоплі згинаються донизу, а квітки начебто в’януть.

Перед дощем реп’ях розкриває свої колючки.

Якщо насіннєва парасолька в моркви поникла — скоро занегодить.

Якщо квітки білої водяної лілії до восьмої ранку не піднімуться на поверхню — по обіді буде дощ; коли жзовсім не з’являться — до зливи чи похолодання.

Якщо в серпні з’явиться жовте листя на деревах — на ранню осінь.

На березі першими зажовтіли верхні листочки — зима буде ранньою, нижні — пізньою, а коли багровіють рівномірно — середньою.

Якщо на деревах з’явиться в серпні багато жовтого листя — буде рання осінь.

Якщо влітку на вишні є цвіт — на теплу й суху осінь.

За добу до дощу на каштановому листі з’являються «сльози» — липкі окрапини соку.

Якщо по вербових гілках стікав сік — за день чекай дощу.

Багато жолудів на дубах — на теплу зиму.

У серпні полетіли на південь журавлі — ранньою буде зима.

Багато ягід на горобині — осінь буде дощовою, якщо мало — сухою.

Павук широко плете довге павутиння — утримається тепла погода, розташував свої тенета колесом — на сушу.

Якщо в серпні багато павутиння — на довготривалу й гожу осінь.

 

 

За матеріалами petrukiv.te.ua

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+16...+183-4
(Пд, Пд-З)

28.10День визволення України від фашистських загарбників
  НБУ
валюта вартість
EUR27.749 -0.18816
RUB0.37817 +0.00014
USD25.1441 -0.08819
 • ОВЕН
  Сегодня возможны перемены. Не рекомендуется браться сегодня за серьезную и трудоемкую работу на службе и дома. В конце дня возможен неожиданный поворот событий, будьте начеку - ситуация может выйти из-под контроля. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • ТЕЛЕЦ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Все неприятности подстерегающие вас сегодня, воспринимайте без эмоций. Невозможность выполнить некоторые из них вызовет раздражение. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Избегайте натиска и чрезмерной настойчивости в общении с любимым человеком. Новые связи с деловыми партнерами могут оказаться весьма прочными. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • РАК
  Сегодня возможны перемены. Вы сможете проявить свои таланты в профессиональной сфере деятельности. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • ЛЕВ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Вас будут волновать вопросы материального характера. Смело проявляйте инициативу, выдвигайте на рассмотрение коллег и начальства свои идеи и предложения. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ДЕВА
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Возможно, вы почувствуете боли в области желудка. Возможны проблемы со здоровьем, в первую очередь это относится к тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • ВЕСЫ
  Сегодня возможны перемены. Возможны проблемы с пищеварением. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • СКОРПИОН
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Если Вы водите машину, будьте внимательны на дороге. Неожиданный интерес возможно вызовет у Вас религия. Будьте осторожны с компьютером.
 • СТРЕЛЕЦ
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Исключительно плодотворный рабочий день. Подходящий момент для визита к врачу за рецептом необходимого лекарства. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня возможны перемены. Не исключено, что вечер Вы проведете с близким человеком в романтичной обстановке при свечах. Сделаете все запланированное на сегодня, решите спорные вопросы с соседями, и вы успеете подготовиться к приходу гостей. Хорошо пойдут дела у коммерсантов.
 • ВОДОЛЕЙ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Не давайте необдуманных обещаний, не потворствуйте своим желаниям. Существует вероятность эмоциональных срывов, и, если вам предстоит обращаться в государственные инстанции, сохраняйте самообладание. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
 • РЫБЫ
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Влиятельные люди помогут вашему продвижению по службе. Поэтому расплатитесь с кредиторами, тем более, что вскоре финансовые трудности сменит успех. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви познайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко ознайомитися історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт працює на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе