Вересень — первісток і новосел осені, її заспів і рум’янець

Статті / Різне / Цікаво та корисно 1-09-2020, 06:26 707   

Вересень. Народний календар. 

  

Колись, у давнину, безкрайні простори Європи і Азії покривав невибагливий, вічнозелений, низькорослий чагарник, що носив назву верес. У нас в Україні він особливо полюбляв пустища, торф'яники, піщані пагорби, соснові бори, вони в народі звалися ще вересовищами. Квітує верес з серпня і до кінця жовтня, але найпишніше рожеве його суцвіття вкривало землю саме у вересні. Мабуть українська назва першого осіннього місяця пішла від квітнучого вересу. Ця сама назва є і в інших слов'янських народів, наприклад, у білорусів, поляків.

 

Верес, як і липовий цвіт, є вельми цінним медоносом. Щоправда, в наших краях вересовий мед не в особливій пошані за його гіркуватий присмак. Проте в інших народів, зокрема французів, солодкий продукт, зібраний з вересу, вважається справжнім делікатесом.

Отже, на думку філологів, назва початкового місяця осені — «вересень» — безпосередньо пов'язана з буйним цвітінням вересу. Це ж спостерігаємо і в інших слов’янських народів — у білорусів — «верасень», поляків — «вржесень». Крім того, в перекладі з литовської мови вересень означав «місяць вересу»«місяць вересового цвіту».

Сучасна офіційна назва вересня утвердилася на Україні відносно недавно — на початку минулого століття. До цього в кожному регіоні були свої «домашні» наклички. В староруській мові зустрічаємо офіційну назву «рувн», а по народному — «ревун», у сербів «руян» та чехів — «рієн».

Книжна мова періоду Київської Русі фіксує також назву «варєснєць». Дехто вважає, що його етимологічне походження пов'язане з першими заморозками, які характерні для вересня. Одначе це твердження малоймовірне. Вочевидь у даному випадкові мова йде також про верес.

На західноукраїнських землях відомі назви «маїк» (починають «маятися», тобто зеленіти ранні сходи озимини) і «сівень» — пори масового висівання збіжжя. Крім народних календарів XIX століття, це підтверджує і «Малорусько-німецький словар» Є. Желехівського (1886 р.).

Яків Головацький з цього приводу писав: «Маїк від того, що декотрі зела цвітуть, часом і деревина також; а від сівби — що ся озимина засіває, називають сівень... Зовут також сей місяць «бабське літо» для того, що баби свої роботи порают, коноплі отіпают, полотна добілюют, дещо в городах порают і пр.».

До речі, назву вересня — «бабське (бабине) літо» пощастило зафіксувати в розмовній мові на північно-західному Поліссі. Натомість український філолог І. Верхратський у розвідці «Знадоби до словаря южноруського» (1877 р.) подає ще одну назву вересня — «покрійний». На думку вченого, вона походить од свята Покрови, котре випадає на 1 жовтня за старим стилем. Під цю пору земля вже покривається листям. Адже з вересня, як мовиться в прислів’ї, листя на дереві не тримається.

Проте переважна більшість європейських мов фіксують латинську назву  сентембр, що означає сьомий. У Давньому Римі він і справді був сьомим. Адже річне літочислення починалося з березня. Прийнявши новий, так званий «григоріанський» календар, в якому новоріччя було перенесене на січень, місяценазву залишили старою, себто «юліанською».

 

 

Із середини вересня починають масово відлітати у вирій птахи. Колись наші пращури, побачивши в небі ключ журавлів, приказували: Із чужої сторононьки повертайтесь додомоньку!.. При цьому годилося загорнути в хустину грудочку землі і тримати її до весни. Помітивши перший журавлиний ключ, землю одразу закопували в полі чи городі. Це була ознака, що весна буде щедрою і буйною.

 

Цікаво відзначали удавнину і свято Здвиження, котре припадає на 28 вересня. В цей день люди остерігалися ходити в ліс, бо начебто на Здвиження збираються в гурти вужі, гадюки, ящірки та інші плазуни. На своїх збіговиськах вони радяться як і де перезимувати. Легенда застерігає, якщо в цей час натрапити на таке кубло, то змії можуть покусати.

 

Крім того, на Здвиження вужі виносять присуд тим, хто порушив їхню обітницю – вкусив людину. Таких кривдників благородні плазуни начебто виганяють зі свого товариства, і вони мусять самотиною блукати лісами. Тому, хто після Здвиження зустріне блудників, а серед них неодмінно має бути і король із золотою короною, може усміхнутися удача. Для цього потрібно розіслати на землі хустину чи фартуха. Переповзаючи через нього, король залишає золотий талісман...

Ця поетична оповідка цікава тим, що власне після Здвиження плазуни лаштуються на зимову сплячку. Отже, зустріти в лісі вужа, котрого в народі особливо шанували, практично неможливо.

 

У кожного місяця є свої «іменні» дні. З ними пов’язані ті чи інші конкретні реалії або події. Для першого осіннього місяця найзнаменітішим очевидно є день Семена. До 14 вересня селяни поспішали повністю обсіятися озиминою. «Хто не посіє до Семена, – мовить народне прислів’я, – в того життя буде злиденне». З цього дня, власне, і починає свій відлік так зване старе бабине літо, яке триває до 21 вересня.

 

З Семеновим днем пов’язаний також обряд «Женити комина» або «Запалювати посвіт». Оскільки цей поетичний звичай майже невідомий сучасникам, то зупинимося на ньому детальніше.

Про походження слова «посвіт» можна довідатися зі словників, котрі неодмінно застережуть – «діалектне». Справді-бо: цим пристроєм користувалися переважно мешканці Полісся, саме тут і виникло його етимологічне коріння. У різних селах, щоправда, були й інші регіональні назви – лучник, ішник, кабиця, коминок, посвітлій комин, дідок, світач тощо. Така різноманітність назв зумовлювалася деякими відмінностями в конструктивних формах цих пристроїв.

Але найпохіднішим був все-таки термін «посвіт». Цей засіб освітлення мав стале місце – біля комина або посеред хaти. Для цього в стелі прорубували невеличкий отвір, щоб покращити тягу, й підвішували конусоподібний лляний мішечок. Під ним прикріплювалася металева решітка, на якій, власне, й горіла лучина.

  

 

Димовідвідний мішечок із сіткою називали кабицею. Така форма освітлення відома на всій території Полісся. Але вживали й переносні освітлювачі. Один з таких йменувався Адамовою головою. Виліплену з глини у формі людської голови скульптуру випалювали в печі. Такі світачі мали великі розміри. В спеціально зроблену отворину Адамової голови вправляли замашну лучину довжиною до півметра і товщиною до сантиметра. Її цілком вистачало на цілий вечір.

 

Кожен господар заготовляв лучину влітку. Для цього використовували деревину сосни і берези, а за їх відсутності – ясена чи клена. Вирушаючи в ліс, заготівельники лучин (існував навіть спеціальний промисел серед поліщуків) вишукували смолянисті гомеляки – чисті, без сучків окорини, або ж викорчовували довголітні кряки – смолисті пеньки. Перевезену до обійстя деревину розколювали на тонкі скіпки й сушили їх на сонці.

 

У повсякденному побуті людей посвіт відігравав не лише практичну, як елемент освітлення, але й не менш символічну роль, це збереження родинного вогнища, продовження родовідних традицій, виконував оберегові функції в хліборобських і звичаєвих обрядах. Урочисто запалений на початку осені посвіт мав збрігатися в оселі аж до весни.

Цей ритуальний вогонь оберігали всією родиною. Якщо якимось чином він згасав, то за повір’ям, у сім’ї неодмінно мало скоїтися лихо.

Запалювали посвіт, як уже мовилося, на Семена. Власне з цим днем наші пращури пов’язували новолітування. З упровадженням християнства в Київській Русі святкування Нового року було перенесено з березня на вересень. Відтак свято Семена співпадало з початком новорічних урочистостей. До цього часу селяни мали неодмінно обсіятися озиминою.

Доки господар клопотався біля ниви, засіваючи житом загінку, жіноцтво наводило лад у хаті: білили стіни, готували обрядові страви і накривали на стіл. Діти ж, оббігаючи сусідів, оповіщали: «Приходьте сьогодні до нас — будемо комина женити!».

Упоравшись з роботою, господар одягався в святкове вбрання, діставав зі схованки кабицю і лаштував її у хаті. Господиня тим часом прикрашала посвіт барвінком та хмелем. Натомість ставили посеред хати пікну діжу. Коли ж до оселі сходилися гості, хазяїн викрешував вогонь і запалював лучину — святковий настрій нараз оживляв житло. Найстарша жінка родини тим часом обсівала посвіт та пікну діжу ліщиновими горіхами й гарбузовим насінням, котрі потім ставали смаковитими ласощами для дітвори, приказуючи: «Захисти, посвіте, худібку — коники і волики і всяку пашницю. Захисти бджілки, винеси їх на красну весну, приспор медку й вощечку, дай челядонці охоту раненько вставати, при світлі працювати,— щоб нашому роду не було переводу!».

Цю, сповнену високої поезії і благородних помислів, обрядодію називали в народі «женити комина». Як вважають учені, вона тісно пов'язана з обрядом заручин; коли приходили сватати дівчину, юнка неодмінно мала стояти біля печі й колупати комина. В текстових примовлянках посвітнього вогню є й такі слова: «Дівка гарненька полюбити комина раденька». До речі, з Семенового дня вже дозволялося засилати сватів.

Відтак господарі запрошували гостей до столу. Скуштувавши обрядових страв, селяни вели неквапну розмову про врожай, бажали один одному щедрих ужинків і статків у господарстві. Не обходилося і без пісень. Виконували тільки ті, котрі стосувалися даного обряду. Серед найпопулярніших була така:

ОЙ ПРИЙШЛИ Ж НІЧЕНЬКИ ДОВГЕНЬКІ,
ПОСВІТИ Ж НАМ, КОМИНУ БІЛЕНЬКИЙ,
МИ Ж ТЕБЕ КВІТАМИ УБРАЛИ.
БАРВІНОЧКОМ-РУТОЮ ОПЕРЕЗАЛИ...
НАША ПРАЦЯ — ДІВКА ГАРЙЕНЬКА ПОЛЮБИТИ КОМИНА РАДЕНЬКА.
МИ Ж ТЕБЕ БУДЕМО ЖЕНИТИ,
ГОРІЛОЧКУ-МЕД-ПИВО ПИТИ.
СВІТИ Ж, КОМИНУ, ЯСНЕНЬКО,
ПРОБУДЖУЙ ЧЕЛЯДОНЬКУ РАНЕНЬКО ШИТИ, ПРЯСТИ, ТКАТИ МОЛОДИМ,
А ПОДАРУНКИ ЗБИРАТИ СТАРИМ...

 

Вогонь од Семенового «женіння комина» мав зберігатися в оселі протягом усієї осені та зими. Жар постійно тримали в припічку. Попіл од посвітнього ногню використовувався і в практичних цілях. Вважалося, що ним добре заліковувати рани та ятрені місця. Весною, коли дні ставали довшими, потреба в додатковому освітленні відпадала. Напередодні Великодня кабиця мала горіти цілу ніч. Вдосвіта лучину гасили, а пристрій виносили з хати до наступного Семена. При цьому один одному казали: «На Семена мед-пиво любив пити, не лінуйся і робити.» Справді-бо: позаяк селянина вже чекала нагальна весняна робота в полі.

Як бачимо, посвіт мав не тільки практичне значения, але й відігравав не менш символічну роль у побутовому співжитті. Це стосується й городян. Архівні джерела засвідчують, що наприкінці минулого століття київські міщани в ніч з 1-го на 2-ге вересня за старим стилем, себто на Семена, щорічно відзначали на Подолі свято «Женіння свічки». На всіх майданах, де відбувалися ярмарки, закопували соснові деревця, прикрашаючи гілки різнокольоровими свічками, і з настанням сутінків співали пісень, влаштовували вертепні вистави. Кожне братство чи цех ремісників мали свою програму. А в деяких селах справляли Семена в такий спосіб: посеред крижової (перехресної) дороги вкопували високого стовпа, оздоблювали його сосновими галузками та квітами і запалювали свічки. Майже всю ніч тривали цікаві народні дійства.

Це було одне а найулюбленіших народних свят киян та мешканців навколишніх присілків. Можна було б навести чимало інших і не менш цікавих дійств, так чи так пов'язаних з посвітом. Окремі їх форми, пройшовши через століття, зафіксувалися в сьогоденні (це, зокрема, запалювання свічок чи гірлянд біля сучасних новорічних ялинок, Вічного вогню на братських могилах, свічки у весільному обряді тощо).

Слово «посвіт» походить, як ви вже здогадалися, од досвітків чи посвітків – молодіжних зібрань, котрі починалися від Семенового дня. Відтак вересень започатковує не тільки осінь, але й сукупну обрядову систему громадського дозвілля й відпочинку.

 

Після Семена вже дозволялося йти у свати. Проте справляти весілля починали тільки через місяць – від Покрови. Цей період у народі називали «весільним переджнив’ям». Тому вересень вважається щедрим не тільки на врожай; він вже готував багатий стіл для весільних обрядів жовтневої пори.

 

 

 

У вересні чи не найбільше роботи на селі. Нема ні відпочинку, ні спокою. Одна робота кінчається - підступає, підганяє інша. Мабуть тому й свят у вересні обмаль, бо люди працювали без відпочинку, щоб взимку мати й хліб і до хліба. А щоб працювати, людям треба було гарної погоди, ось і спостерігали за природою, запам’ятовуючи прикмети:


Туман уранці підіймається вгору на дощ, а падає на землю на суху погоду.

Листя папороті закручується на ясну погоду.

Гуси ховають дзьоби в пір'я перед заморозками. Надвечір розкукурікалися півні на негоду.

Голуби розтуркотілися на добру днину.

Хмари плинуть проти вітру перед негодою.

Здійнявся вітер уночі вдень буде дощ.

Блимають зорі – погіршиться погода.


А ще у вересні, за різними прикметами передбачали, якою буде вся осінь:

Багато павутини на гарну осінь.

Гуси летять високо — осінь буде довгою.

Якщо шишки на ялині виросли знизу — на ранні морози, а зверху на пізні.

Не поспішають відлітати шпаки — буде тепло.

Кури довго не линяють — осінь буде суха.

Довго не зникають мухи на затяжну осінь.

Багато сухої гички біля буряків на теплу й суху осінь.

Були ще й вірні прикмети, які визначали, якою буде наступна зима. На сувору й сніжну зиму: коли вродило багато жолудів, рясна горобина, щедро вродили горіхи, рано зачервоніла калина, дружно відлітають птахи, миші риють нори входом на південь, кроти носять у нори багато соломи. На теплу зиму: коли опалий лист лягає горілиць, добре вродив щавель, вродило багато грибів.

 

 

 

За матеріалами petrukiv.te.ua та ridna.ua

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


  «    Грудень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031 
Середа
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

06.12День Збройних сил України
13.12День благодійництва
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  Сегодня Вы будете пользоваться редким успехом у противоположного пола. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Благоприятны предпринимательство и торговля.
 • ТЕЛЕЦ
  Очень вероятно, что день начнется с конфликта. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Советуем уделить больше времени домашним делам и не выяснять отношения с членами семьи. В голову придут плодотворные идеи.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вы получите удовольствие от любой физической нагрузки - так Вы сбросите накопившееся напряжение. Возможно, вы почувствуете боли в области желудка. Dваша придирчивость может спровоцировать конфликт между Вами и любимым человеком. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РАК
  День будет напряженным с самого утра. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Вам могут сделать выгодное деловое предложение, от которого не следует отказываться. Удачно сложатся любовные и семейные отношения.
 • ЛЕВ
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Если с утра Вы еще будете клевать носом, то уже часам к одиннадцати Ваша внутренняя энергия начнет выплескиваться наружу. Неудачный день для секса. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • ДЕВА
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Проявляйте сдержанность, не идите напролом - и Вам представится возможность достичь задуманного. Успешным окажется обращение в органы власти.
 • ВЕСЫ
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Смело назначайте свидания.
 • СКОРПИОН
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Возможно, вы почувствуете боли в области желудка. Уделите особое внимание разминке или откажитесь от занятий и просто прогуляйтесь по свежему воздуху. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • СТРЕЛЕЦ
  День чреват для Вас любовными переживаниями, разочарованиями, интригами. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • КОЗЕРОГ
  День вряд ли будет богат событиями. Если с утра Вы еще будете клевать носом, то уже часам к одиннадцати Ваша внутренняя энергия начнет выплескиваться наружу. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Уделите больше внимания любимому человеку.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня будьте тише воды, ниже травы. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Попытки начать что-либо новое не увенчаются успехом, встречи, назначенные на сегодня, отменятся по независящим от Вас причинам. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • РЫБЫ
  Сегодня не лучший день для общения со старшими, родители станут настаивать на своем, переубеждать их бесполезно. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Если у Вас есть друзья, с которыми вы по каким-то причинам поссорились и давно не виделись, пригласите их в гости. Помогите окружающим и они будут Вам благодарны.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе