Грудень. Традиції, прикмети, прислів’я

Статті / Різне / Цікаво та корисно 1-12-2019, 18:11 226   

 

Хоч народне прислів’я і стверджує, що «сумний грудень у свято й будень», але саме останній місяць року налаштовує кожного з нас на оптимістичну хвилю, бо хоч зима і повертає на мороз, проте сонце вже йде на літо.

 

Сучасна назва грудня раніше стосувалася передостаннього місяця року. В давньоруські часи початок зимового літочислення йменувався студнем (до речі, нею і досі офіційно користуються білоруси — студзень). Щоправда, поруч з нею співіснувала й інша назва — грудьнь і означала нерівний, покритий грудками шлях. Це підтверджує й Іпатіївський літопис (1118 р): Поидоша ...на колЪхЪ, а по грудну путь, бЪ бо тогда мць грудьнь». Цю назву фіксують й східноукраїнські календарі.
Разом з тим, в активному вжиткові співіснувало чимало діалектичних означень. Серед них найбільш відомі — лютеньхмурень, стужайло, студений, мостовик, тощо. На західноукраїнських землях була в ужиткові ще одна назва трусим. Я. Головацький у своїй чи не найповнішій, котра не втратила свого значення і в наш час, праці Поділ часу в русинів писав: Грудень то змерзлі груди дорогу возову псують, не раз сніг потрусить для того трусим; часто і крепкі морози потягнуть, зовсім уже зима для того студень...

Серед багатьох регіональних накличок упорядники нинішнього офіційного календаря України зупинилися на одній грудень. Подібні назви зустрічаємо і в поляків грудзень, сербо-хорватів грудан та словенів груден.

 

На Закарпатті жодне з названих наймень невідоме. Тут користувалися лише двома, відомими нам термінами, це мочавець («мочарець») та андріїв (андрієць). Стосовно першої назви, то вона означає вологий, мокрий або мочавий місяць. Справді-бо, в цих краях грудень нестійкий, з частими дощами та мокрим снігом.

Інша назва — андрієць» — походить від ймення народного свята Андрія (13). Це було чи не найпопулярніше обрядодійство, з яким пов'язані цікаві вечорницькі забави. В інших європейських мовах збереглося давньоримське означення децембер. У перекладі це означав десятий місяць року, який закінчувався у лютому.

У наш час грудень завершує календарний рік. Наприкінці місяця, тобто 22 числа, припадає і зимове сонцестояння, за яким визначають астрономічний початок зими. Наші пращури пов'язували з ним «народження сонця», або ж «родини сонця». Саме в цей день найдовша ніч. Але мине кілька днів, і світловий час почне прибавлятися «на заячий скік». Тому, від Спиридона (25 грудня) селяни вже налаштовувалися на весну. Кожен наступний день від Спиридона, за тодішніми уявленнями, мав відповідати характерові всіх дванадцяти місяців.

Хлібороби ретельно стежили і записували до своїх прогностиків щоденні прикмети, щоб у такий спосіб завбачити погоду на весь рік.

 

 

Народні українскі обряди та звичаї в грудні

З останнім місяцем року пов'язано чи не найбільше народних свят. Кожне з них так чи так стосувалося вечорницьких дійств. Адже молодіжні зібрання в грудні відбувалися майже щодня.

Скажімо, 13 грудня відзначали Андрія. В цей день випікали обрядове печиво — калиту, з яким пов'язані цікаві сценічні дії. А вже пізнього вечора дівчата починали ворожити. У нас просто немає змоги зупинитися на всіх формах цих захоплюючих дійств, оскільки в кожному селі по-своєму завбачували майбутнє подружнє життя.

Не менш оригінальні дійства, пов'язані з Варварами (17). На них також вдавалися до ворожіння. По-своєму цікавими були обряди на Савви (18), Миколи (19), Ганни (22), Спиридона (25), тощо. Крім молодіжних вечорниць, широко практикувалися погостини, на які сходилися люди старшого віку. Адже грудень, як і січень зі своїм різдвяно-новорічним циклом, вважався місяцем відпочинку.

Громадське дозвілля зимового періоду особливо багатогранне в звичаєвій структурі селян. Воно зосереджувалося переважно на сільськогосподарській тематиці з використанням численних пісенних сюжетів, ігрових сценок, багатющої гумористичної скарбниці українського мудрослів’я. Але основний наголос робився усе ж на хліборобську тему.

Цього вимагали самі умови життя. Так чи так обряди були «повернуті обличчям» до землі-годувальниці. В усіх сюжетних дійствах неодмінно присутня виробнича атрибутика — нива, врожай, шана праці, бережливе ставлення до хліба...

Власне, це спостерігаємо і в інших обрядових дійствах річного циклу — колядках та щедрівках, веснянках і гаївках, купайльському та весільному циклах. Всюди на чільне місце підноситься «аграрна тематика». Це ж саме стосується молодіжних і дитячих ігор.

Однак, було б похибкою вважати, що все розмаїття родинно-громадського життя підпорядковувалося лише одній тематичній спрямованості. Народна мудрість широко використовувала одвічні потенції людського буття — поетичний характер народу, мораль, колективізм і взаємовиручку, шанобливе ставлення до старших, відданість отчій землі, неперервність родовідних традицій тощо. Саме така сукупність виховних форм, що утверджувалася в побуті, допомагала нашому народові не тільки зберегти національну самосвідомість, але й вижити протягом багатьох неспокійних, нерідко трагічних століть. І за це ми маємо бути вдячними нашим пращурам, які залишили нам у спадок високу національну культуру історичного розвитку.

Збереглося чимало свідчень про урочисту новорічну обрядовість і на Україні. Особливо пишною вона була в Києві. До центру свята — майдану на Подолі — заздалегідь привозили кронисті дерева, прикрашали їх виробами ремісників та дідухами — солом'яними снопками. Із настанням сутінків довкола спалахували тисячі свічок. Опівночі на площу сходилися майже всі городяни. Кожен ремісничий цех (а їх було кілька десятків) мав своє парадне вбрання, хоругви, і знаки, навіть іменний гімн. Співаючи, цеховики виходили на майдан. Всю ніч лунали пісні, влаштовувалися новорічні вистави, вертепні дійства. Свято завершувалось удосвіта, і веселі юрми розходилися містом, щоб защедрувати міським мешканцям віншувальними колядками.

Святкування Нового року першого січня започаткували римляни в 46 році до нової ери. Цю реформу провів Юлій Цезар, який ознайомився з досить точним єгипетським сонячним календарем. В такий спосіб вдалося об'єднати старий місячний римський календар з новим єгипетським. Згодом цією системою скористалися й інші народи. До Київської Русі вона потрапила через Візантію.
У нас помилково утвердилася думка, що буцімто вперше січневе новолітування запровадив в 1700 році Петро Великий. Справді, такий указ був обнародуваний російським імператором. Але на Україні, зокрема в західних її регіонах, січневим відліком року почали користуватися значно раніше, оскільки ці землі мали тісні зв'язки з європейськими країнами, де звичай цей був в активному вжиткові.

Упродовж століть народилися нові форми відзначення Новоріччя. Свято це, як жодне інші, пройняте теплотою й душевністю. На жаль, чимало національних традицій наших предків уже призабулося, особливо далися взнаки останні десятиріччя. Майже повністю були знівельовані наші прекрасні обряди — колядування і щедрування, засівання зерном осель, прикрашання світлиць дідухами тощо. Довгий час місцеві чинуші забороняли і розганяли колядницькі ватаги, звинувачуючи їх у «релігійництві чи навіть «націоналістичних ухилах». А це ж історія нашого народу, наша духовна спадщина!

...Новий рік. З нетерпінням чекаємо його, з особливим настроєм переступаємо поріг у рік прийдешній. Люди бажають одне одному усмішок, дружніх взаємин, сонячних і мирних днів, гараздів і здоров’я в щасливому Новому році, і нехай це радісне свято завжди залишає світлу по собі пам’ять.

 

 

Прислів’я, приказки та прикмети про погоду в грудні
Весна була суха — зима буде на сніг глуха.
Зима літо годує.
Зима без трьох підзимків не буває.
Сніг у грудні глибокий — урожай високий.
Сумний грудень у свято і в будень.
Заступи грудня дверима, то він тобі вікном улізе.
Не так зима, як призимки.
У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертає.
Трапляється такий год, що в грудні на день сім погод.
Як зазиміє, то і жаба оніміє.
Зимове сонце, як мачушине серце: світить, та не гріє.
Зимовий деньок, як комарів носок.
Грудень землю грудить і хату студить.
Грудень холодний та сніжний хліб буде буйний та пишний.
Грудень снігом замете літо буде золоте.
Холод не брат, а морознеча не сестра.
Хоч мороз і припікає, зате комарів немає.
Зима біла, та снігу не їсть, а тільки сіно.
Якби не зима, то літо було б довше.
То сніг, то завірюха, бо вже зима коло вуха.
Мороз невелик, та стоять не велить.
Той взимі голодує, хто літом гайнує.
Січень рік починає, а грудень кінчає.
Груднева днина куца: сюди тень, туди тень — та і минув день.
Грудень кінець року, а початок зими.
Грудень око снігом радує, а вухо морозом рве.
Прийшов грудень — приніс студень.
Сподівайся од нього добра, як од грудня тепла.
Зимове тепло на літній холод.
Як туга зима, то і літо красне.
Як Введення мостить мостки, а Микола (19 грудня ) забиті гвіздки, то люта зима буде.
Як ляже глибока зима, то готуй глибокі закрома.
Як буде на Введення в сліду вода, то на Юрія (6 травня) — трава.
Як на Введення буде вода, то в літі буде молоко.
Введенські морози ще зими не роблять.

 

Прикмети про погоду на грудень
Який перший день грудня, така й уся зима буде.
Яскраві зірки взимку на мороз.
Миготять зірки в небі на сніг.
Грім узимку на сильні вітри і сніг.
Поверх криги виступала вода, незабаром буде дощ або потепління.
Хмари йдуть проти вітру на сніг.
Якщо вночі був іній вдень сніг не йтиме.
Багато інею на деревах буде багато меду.
Іній на деревах до морозу, туман буде відлига.
Якщо ворони вранці сидять на верхівках дерев і каркають, то бути метелиці й морозу, вмостились на середньому й нижньому гіллі чекай вітру, на землі потепліє, улаштували «ігри» в небі, перекидаються через голову, різко шугають донизу і знову вгору, то за два-три дні буде хуртовина.
Якщо мовчать кімнатні птахи — перед метелицею.
Повітря над лісом посиніло на тепло.
Якщо взимку ранкова зоря швидко гасне на холодну погоду, а коли вечірня раптово згоряє на відлигу.
Туманне коло навколо сонця на хуртовину, якщо стовпи біля нього, то чекай морозяної погоди.
Дим без вітру стелиться по землі випаде сніг або потепліє.
Починають «плакати» вікна зменшиться тиск і потепліє.
Снігурі прилетіли в грудні зима буде суворою.
Горобці ховаються у затишок, під дах чи залазять у купи хмизу на мороз і заметіль.
Граки в’ються високо зграями і стрілою спускаються на землю буде снігопад; кружляють над гніздами, то сядуть, то знову злетять, перед зміною погоди.
Галки збираються великими зграями і сильно кричать на ясну погоду і мороз.
Синиці починають зранку пищати вночі буде мороз, а ховаються під дах — на хуртовину.
Чистий блакитний колір неба взимку ознака стійкої ясної погоди.
Якщо снігопад припиниться після полудня або ввечері без прояснення неба, назавтра знову чекай снігопаду.
Перший сніг щільний і мокрий на вологе літо, сухий і легкий на сухе.
Якщо спекотним був липень, то грудень буде морозяним.
Паморозь передвісниця снігопаду.
Дзвенить у вухах на відлигу.
Якщо на початку зими йде сильний сніг, то на початку літа падатиме сильний дощ.
Сніг на полі лежить пагорбами, хвилями на врожай жита.
Як у грудні сніг заляже, то у серпні жито виляже.
Якщо грудень сухий, то буде довга, суха весна і сухе літо.
Зима багата на сніги й ожеледицю на гарний урожай.
Зима снігова літо дощове, взимку хуртовина — влітку негода.
Сніг на полях зерно в засіках.
Багато снігу намете багато хліба прибуде.
Якщо взимку вітер подув з півночі буде дуже холодно, зі сходу на мороз.
Взимку сухо й холодно влітку сухо і жарко.
Дощова зима ознака неврожайного року.
Взимку надходять хмари з півночі потепліє.
Зима не настала, доки не встановиться санна дорога.
Від заморозку до зими місяць.
Якщо зима не настала в грудні і січні, то вона не настане і до десятого лютого.
На полях сніг хвилястий будуть хліба рясні.
Бути холодній зимі, якщо дружно відлетіли птахи.
Зима морозяна з великим снігом передвіщає гарний врожай хліба.

 

За матеріалами petrukiv.te.ua

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Середа
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+1...+30-11
(Пд)

29.01День пам'яті героїв Крут
29.01День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
30.01Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
02.02День водно-болотних угідь
11.02Всесвітній день хворого
  НБУ
валюта вартість
EUR27.749 -0.18816
RUB0.37817 +0.00014
USD25.1441 -0.08819
 • ОВЕН
  День подобьет Вас на споры со старшими. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Вероятно получение премии.
 • ТЕЛЕЦ
  День предвещает трудности в отношениях с коллегами, а также с родителями, близкими родственниками. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. В голову придут плодотворные идеи.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня вам лучше отдохнуть: в делах успеха не ждите. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Будет много встреч, обнадеживающих переговоров, возможно, откроются заманчивые перспективы. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РАК
  Сегодня Вы организованны, собранны, способны выполнить большую работу. Возможны проблемы с пищеварением. Не стоит планировать на сегодня серьезную работу и важные встречи. Удачно сложатся любовные и семейные отношения.
 • ЛЕВ
  Этот день весьма благоприятен для странствий, особенно если учесть финансовое положение, от которого напрямую зависит любое путешествие. Если Вы хорошо потрудились, то сегодня соберете славный урожай. Дела назначенные на сегодня, пройдут на редкость удачно. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • ДЕВА
  Сегодня вы будете душой компании. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Успешным окажется обращение в органы власти.
 • ВЕСЫ
  День будет отмечен высокой активностью. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Скорее всего, именно этот день позволит Вам прийти к согласию с партнёром или обрести мир в душе. Смело назначайте свидания.
 • СКОРПИОН
  Сегодня необходимо набраться терпения и выдержки, чтобы избежать конфликтов с близкими и подчиненными. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня возможны перемены. Возможны проблемы с пищеварением. Сегодня может быть прибыль от дела, в которое Вы вложили массу средств и энергии, либо материальное поощрение. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня не наделайте ошибок на работе. Если Вы хорошо потрудились, то сегодня соберете славный урожай. Необходимо ограничить соленую, жирную и острую пищу. Уделите больше внимания любимому человеку.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Подходящий момент для визита к врачу за рецептом необходимого лекарства. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • РЫБЫ
  Активный, творческий день. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Помогите окружающим и они будут Вам благодарны.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний ресурс, ви улюблені користувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний ресурс ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний ресурс працює на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний ресурс, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе