Січень

Статті / Різне / Цікаво та корисно 1-01-2021, 13:13 47   

 

У давнину цей місяць називали "просинцем", бо після похмурого грудня на небі з"являються острівці блакиті. Нинішня його назва теж пов"язана з природніми явищами: січень снігом січе, морозом пече, а ще розсікає зиму навпіл. Народні назви січня: "студень", "трискун", "сніговий","сніговик".

"Січень наступає, мороз людей обнімає", – каже народне прислів'я. Та чим сильніші морози у січні, тим веселіші новорічні свята. Бо можна в сніжки пограти, на санчатах, лижах та ковзанах покататись, зліпити снігову бабу.

Для українського народу новорічні свята мають велике значення, бо з року в рік передають споконвічні – віру у Всевишнього Бога та українські народні традиції.

Можливо дослідники цих традицій не помічають, що українці зовсім не вклонялись й не вклоняються подібно язичникам сонцю та стихіям природи. Тому майже в усіх дослідженнях говориться, що на Різдво українці святкують язичеського "божка" Коляду, який начебто символізує сонце. Та це не так.

На Різдвяні та Новорічні свята слов'яни славили Всевишнього Бога в трьох його іпостасях – Бога Творця Сварога (сварга означає небо, тому можна сказати, що Сварог дослівно означає Бог Небесний), Дажбога (Бог, що дає життя всьому на світі) , що створив земний устрій.

Сварога слов'яни просили не переставати Кола небесного крутити, бо завдяки змінам в природі на землі існувало різноманітне життя – родили рослини, тварини й люди. Й усе живе знаходило собі їжу для існування.

 

Всім родичам та односельцям слов'яни бажали: "Дай, Боже! Здоров'я, щастя та гарного врожаю!" Вочевидь, тому слов'яни називали себе Дажбожими онуками та дайбожичами, бо вважали, що життя своє отримали від Нього.

 

Та щоб злитися з Богами й пращурами у житті вічному, слов'яни намагалися у земному житті стати подібними Дажбогу. Тому в українців зберігся прекрасний звичай на Святвечір та під Новий рік колядувати під вікнами або в самій хаті у односельців. Саме в цьому звичаї проявляється сила січні, який перевіряє чи здатна людина на доброту, щедрість.

В колядках молодь висловлює свої найкращі побажання господарям оселі, та просить щедро її за це обдарувати. Тобто як Бога люди просять дати їм в житті всього, так і колядувальники просять дати їм всього потроху від господарського столу.

З того, що їм давали господарі, молодь робила висновки про вдачу господарів. І якщо господарі проявляли скупість, то молодь протягом року могла завдавати шкоди цьому подвір'ю, нівечити воза, розбирати ворота та інше. Після чого такі господарі робили висновок і в наступний раз не повторювали свою помилку.

 

Майже в кожного народу існують свої регіональні назви місяців року. Особливо цікава історія походження українських місяців. Ви напевно, звернули увагу, що в нашій мові вони тісно пов’язані з національною специфікою, неповторністю й багатим словесно-смисловим колоритом.
Астрономічно січень вважається другим зимовим місяцем. Про нього в народі побутує чимало влучних прислів’їв та приказок. Одна з них стверджує: Січень снігом січе, а мороз вогнем пече. Воно й справді так: січень знаний як місяць дивних контрастів. Недарма ж народ мовить, що під цю пору сонце хоч і блищить, проте й мороз тріщить. Саме на січень, який пересікає зиму, припадають водохресні морози, що стали вершиною зимової холоднечі. Чи не звідси назва першого новорічного місяця, котрий ділить (січе) зиму навпіл? Крім того, січень утяв ночі.

Дехто вважає, що січнем нарекли його, оскільки під цю пору січуть колючі сніги. З цього приводу Яків Головацький у своїй розвідці «Поділ часу в русинів» зазначав: «Січень, здається, від того так названий, що в той час звичайно сніги, інеї з вітром січуть, або борше від «січа» — вітки, суччя, котрі дають взимі маржині...».
Проте є й інші, не менш переконливі припущення. Місяць прибрав назву від того, що за давнини ратаї починали в цей час розчищати ліс (сікти деревину), щоб до весни підготувати ділянки під обробіток. Взимку було легше вирубувати і спалювати дерева. З настанням весни удобрену попелом площу переорювали й засівали збіжжям.

За іншими свідченнями наші предки традиційно заготовляли деревину для зведення осель лише взимку, коли дерево «спало», тобто перебувало в стані спокою. Вважали, що саме з такого матеріалу житло буде довговічне, тепле й затишне, його не томитиме шашіль, не влучатиме блискавка, тощо. На думку фахівців, у цих народознавчих раціоналізмах попри забобони є чимало істотного, справді, заготовлена взимку деревина значно міцніша. Відтак період лісосік, який припадав на січень, прислужився його назві.

Якщо «офіційна» давньоруська назва — «сечень», то в народі існували паралельні, не менш поетичні. Скажімо, в західноукраїнських говірках подекуди й досі збереглися такі назви — «студень», «просинь», «просинець», «сніговик»,«тріскун» «вогневик», «льодовик», у північнополіських — «щипун», «сніжень» «лютовій». До речі, попервах давньоруська мова нинішню назву фіксувала третім місяцем зими — лютим. Це підтверджують давні рукописи: «Мць феврарі», рекогьін сьчьнь».

У багатьох народів закріпилися свої, властиві тій чи тій мові, назви. Білоруси, скажімо офіційно йменують січень «студзнем», сербо-хорвати — «сечанем», чехи — «леденем», поляки — «стиченем» тощо. Проте в багатьох інших мовах, у тому числі й російській, його назва похо¬дить від латинського «януаріус». Ще давні римляни на¬звали так на честь дволикого Януса. Міфічний бог, за їхніми уявленнями, тримав ключі, якими міг відчиняти й замикати входи та виходи до минувшини й будучини; відтак місяць, котрий зачиняв двері року зійшлого і відмикав новий, дістав ім’я цього божества.

Традиційно з Новим роком пов’язані найпоетичнІші обряди та дійства — щедрування й колядування, вертепні вистави з Меланкою та Козою, новорічні гадання і защедрини на врожайний рік (згадаймо: для цієї мети ви¬готовляли обрядову страву — кутю), поетичні примовки («Щоб рясно вродила садовина» й при цьому підв’язували дерева житнім перевеслом, «Щоб бджоли велися та медок солодок на жовтий вощечок носили», «Щоб в коморі та в оборі зерна булі гори», «Щоб вівці та корови були в газди здорові»). Особливою шанобою означений засівальннцький обряд на щасливе життя й мирне небо над оселею. Скільки поезії, теплих побажань у цих словесних перлах.

 

За матеріалами petrukiv.te.ua

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Субота
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

25.01Тетянин день
26.01Міжнародний день митника
26.01День працівників контрольно-ревізійної служби України
29.01День пам'яті героїв Крут
29.01День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
30.01Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
02.02День водно-болотних угідь
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Именно сегодня Вам, возможно, повезет решить проблемы личной жизни. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Воздержитесь от тяжелой пищи.
 • ТЕЛЕЦ
  Этот день будет наиболее благоприятным для восстановления дружеских отношений. Не исключено, что Вас разочаруют действия близких людей. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня предстоят незапланированные траты. Не забывайте, что прежде чем принять какое-либо решение, необходимо внимательно изучить ситуацию. Успех Вам гарантирован только тогда, когда Вы сумете правильно выбрать момент и убедить окружающих в своей правоте. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • РАК
  Сегодня Вы будете пользоваться редким успехом у противоположного пола. Возможны приятные приключения. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Удача будет сопутствовать Вам на каждом шагу.
 • ЛЕВ
  День хорош для самообразования и расширения общего кругозора. Если Вы водите машину, будьте внимательны на дороге. Сегодня надолго не упускайте детей из виду, чтобы не потерялись или не натворили бед. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • ДЕВА
  Сегодня вы будете душой компании. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Будьте осторожны с самолетом.
 • ВЕСЫ
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Смело назначайте свидания.
 • СКОРПИОН
  Расположение планет препятствует нормальному течению всех дел. Возможно, придется взвалить на себя все домашние обязанности или ухаживать за больным родственником. Успех Вам гарантирован только тогда, когда Вы сумете правильно выбрать момент и убедить окружающих в своей правоте. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • СТРЕЛЕЦ
  Активный, творческий день. Будьте сдержаннее - все будет зависеть от Вашего умения держать себя в руках. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Выгодно покупать валюту.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня такой день, когда стоит отдаться целиком и полностью захватившему Вас чувству. Избегайте натиска и чрезмерной настойчивости в общении с любимым человеком. Сегодня надолго не упускайте детей из виду, чтобы не потерялись или не натворили бед. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Удачны коммерческие операции, возможна помощь из-за границы.
 • ВОДОЛЕЙ
  День может принести немало двойственных ситуаций, требующих такта и выдержки. Гармоничная космическая ситуация способствует Вашему финансовому благополучию. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. На вечер можно запланировать поход к парикмахеру. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Повысится Ваша деловая активность.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви улюблені користувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт показує з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі чесності та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе