4 грудня - свята, іменини, народні прикмети, день в історії
Новини / Новини Гуляйполя 4-12-2018, 07:27 133
Народний календар:
ВВЕДЕННЯ. ТРЕТЯ ПРЕЧИСТА (Введення у храм Пресвятої Богородиці).
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці встановлено в пам'ять події з раннього дитинства Діви Марії. Коли їй виповнилося три роки, її благочестиві батьки (Іоаким і Анна) поспішили виконати обітницю, дану до народження Марії: віддати доньку на виховання і служіння при храмі. В оточенні родичів, одягнена в найкращий одяг, Марія з батьками підійшла до східців Єрусалимського храму. Назустріч майбутньої Матері Спасителя вийшли священики, що служили при храмі. Святий Захарія, прозрівши долю Діви-Немовляти, взявши її за руку, увів у храм, спочатку в її святилище, а потім у внутрішнє відділення - у «Святая Святих», за другу завісу, куди не тільки жінкам, але й священикам не можна було входити; один лише первосвященик раз на рік міг входити туди з жертовною кров'ю. Передавши в храм дари і отримавши благословення від архієрея, Іоаким і Анна повернулися додому, а дівчинка Марія залишилася при храмі.
Введення - останнє з двунадесятих свят року - Церква розглядає як переддень великого свята Різдва Христового, вкладаючи в саме поняття Введення глибокий сенс приготування майбутньої Богоматері бути «приятелищем Бога невместимого», Сина Божого. Введення у храм настільки змінило подальше життя юної Пресвятої Діви, що його можна назвати другим Її народженням для нового життя - життя, присвяченого єдиному Богу.
У народі є ще одна назва цього свята – «Видіння». Вона пішла від того, що люди вірили у його надприродню силу: в цей день Бог начебто відпускає праведні душі, щоб вони могли подивитися («повидіти») своє тіло. Тому на Пречисту остерігалися копати землю, бити прачами білизну, м’яти льон чи коноплі на терницях – «бо можна придушити душу». Хто це робив, то таким людям під час жнив «гроза обов’язково влучала в копи».
У деяких районах України на Третю Пречисту ніхто не провідує сусідів; якщо помітять, що до хати йде односелець, то намагають примкнути двері. Особливо боялися жіночих одвідин, бо обов’язково принесуть «нещастя».
У народі це свято здавна пов’язували з початком справжньої зими. Вважалося, якщо сніг випаде до Введення – він обов’язково розтане. А коли після Введення сніг піде – то настане зима. Існували й інші прикмети: скільки на Введення води, стільки на Юрія трави, якщо на Введення є вода, то буде в мисці молоко і т. ін. По погоді в день Введення намагалися дізнатись, якою вона буде під час усіх зимових свят. Якщо на Введення мороз – усі свята будуть морозними, тепло – усі свята будуть теплими. Під час Введення починалося катання на санях.
Хоч і мовитися, що «Введенські морози ще зими не роблять», але під цю пору стає все холодніше й холодніше. Земля вже чекає білої шуби, сподіваючись, що «Третя Пречиста снігом прикриває».
- Введення мостить мости, Микола (19 грудня) забиває гвіздки – буде люта зима.
- Введення прийшло – зиму привело.
- Горобець нап’ється на Введення з тваринного сліду води – напасеться худоба до Юрія (16 травня) трави.
- Морози введенські ще зими не роблять.
- На Введення товсте ледення.
- Сніг випаде до введення, то швидко розтане.
- Третя Пречиста снігом покриває (в цей час на Україні, як правило, випадає сніг).
Цей день в історії:
1638 — після поразки козацького повстання під проводом Я. Остряниці і Д. Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став «Ординації Війська Запорізького реєстрового».
1674 — французькі єзуїти заснували місто Чикаго (тепер США).
1808 — Наполеон скасував Інквізицію в Іспанії.
1925 — у Харкові вийшов друком перший номер газети «Комсомолець України» (з 1943 р. — «Молодь України»).
1939 — указом Президії Верховної Ради СРСР у складі України були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області.
1941 — у Семипалатинську (Казахстан) розпочав творчу діяльність евакуйований із Києва український академічний драматичний театр імені І.Франка.
1963 — у Чернігові запустили першу чергу камвольно-суконного комбінату (тоді найбільшого в СРСР).
1970 — Президія Верховної Ради СРСР видала указ про нагородження міста Харків орденом Леніна.
1979 — відкрита станція Київського метрополітену «Піонерська» (сучасна «Лісова»).
1987 — поновив роботу 3-й енергоблок Чорнобильської АЕС.
1989 — Генеральна Асамблея ООН схвалила Міжнародну конвенцію про боротьбу з вербовкою, використанням, фінансуванням і навчанням найманців.
1991 — незалежність України визнала Литва і Латвія.
1992 — IV Всеукраїнський з'їзд Народного Руху України перетворив НРУ на політичну партію, а її головою обрав В'ячеслава Чорновола
1996 — з мису Канаверал запущено автоматичну космічну станцію Mars Pathfinder, яка 4 червня 1997 року доправила на поверхню Марса спеціальний самохідний пристрій для збирання зразків марсіанського ґрунту
1997 — в Оттаві 125 країн підписали Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін і про їх знищення. Серед країн, що відмовилися підписати цей документ, були Китай, Росія, США
1875 – народився Райнер РІЛЬКЕ, австрійський поет
1878 – народився Олександр ОЛЕСЬ, український письменник
1902 – помер Чарльз ДОУ, американський фінансовий журналіст і засновник Dow Jones & Company, всім відомий індекс Доу-Джонса
1963 – народився Сергій БУБКА, український стрибун із жердиною, олімпійський чемпіон
1973 – народилася Тайра БЕНКС, американська фотомодель