14 січня - свята, іменини, народні прикмети, день в історії

Новини / Новини Гуляйполя 14-01-2020, 07:40 227   

 Свята сьогодні:

 Старий новий рік

 Хто з нас не любить свят, можливості повеселитися і відпочити, ще раз зустрітися з бажаною компанією і зарядитися енергією на наступні суворі будні? Напевно тільки одиниці. Для всіх інших  в ніч з 13-го на 14-е січня з’являється чудовий привід «досвяткувати» одне з найулюбленіший свят під інтригуючою назвою  «Старий Новий рік».

 

Іменинники сьогодні: Василь, Федот, Петро, Григорій, Емілія, Богдан, Федосій, Микола

 

Народний календар:

 

СТАРИЙ НОВИЙ РІК, ОБРІЗАННЯ ГОСПОДНЄ

На восьмий день після Свого Різдва Господь наш Ісус Христос, за старозавітним законом, прийняв обрізання, встановлене для всіх немовлят чоловічої статі. При здійсненні цього обряду Божественному Немовляті було дано Ім'я Ісус, предсказане Архангелом Гавриїлом ще в день Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

 

ВАСИЛІВ ДЕНЬ

Василіївим цей день називається в пам'ять про святителя Василя Великого, Архієпископа Кесарії Каппадокийском. Народився він у Кесарії в 330 році і походив з відомого роду, ревно відданого християнській вірі. Василь отримав чудову освіту в Кесарії, Константинополі й Афінах, де потоваришував з Григорієм Богословом. Повернувшись близько 357 року в Кесарії, Василь незабаром вступив на шлях аскетичного життя. Спочатку був читцем у церкві, потім, вирішивши наслідувати великим християнським подвижникам, роздав своє майно убогим і, зібравши ченців у гуртожитку, утворив пустош, куди залучив і Григорія Богослова. Святі Василь і Григорій трудилися в суворій стриманості: в оселі їх, без покрівлі, не було вогнища, їжа була мізерною. Вони самі обтісували каміння, насаджували та поливали дерева. Від великих праць мозолі не сходили з їхніх рук. В самоті вони посилено займалися вивченням Священного Писання, а Василій Великий написав збірку правил морального життя. Під час боротьби з аріанською єрессю Церква закликала до служіння обох святителів; повернувшись в Кесарію, Василь був висвячений на диякона, а потім присвячений в сан пресвітера. По смерті єпископа Кесарійського на його кафедру був зведений Василь. В небезпечний час розколу і боротьби з єресями святий підтримував православних, утверджував їх віру, закликаючи до мужності і терпіння. Імператор Валент, прихильник аріан, послав до Василя префекта Модеста, який став погрожувати йому розоренням, вигнанням, тортурами і навіть смертю. «Смерть для мене подарунок, відповів Василь. Вона скоріше приведе мене до Бога, для Якого живу і працюю». Доповівши Валенту про непохитності святого, Модест сказав: «Переможені ми, цар, настоятелем церкви». Вражений цар відмовився від підтримки аріан. В Кесарії Василь влаштував два монастирі, чоловічий і жіночий. Всі особисті кошти та доходи своєї церкви він вживав на користь бідних; у кожному окрузі своєї митрополії створив богадільні; в Кесарії готель і дім для прочан. Упокоївся святитель в 379 році.

Віддавна цього дня прийнято додержуватися ряду повір'їв, прикмет і ворожінь, які мають забезпечити здоров'я та добробут у сім'ї. Основним з них є добрий початок перших днів року. За традицією, цього дня посівають зерном оселю. Першим посівальником має бути хлопчик або чоловік.

В цей день щедрують, промовляючи такі слова:

 

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком поздоровляю.

На щастя, на здоров’я

Та на Новий рік,

Щоб уродило краще, як торік,

Жито, пшениця і всяка пашниця,

Коноплі під стелю

На велику куделю.

Будьте здорові

З Новим роком та з Василем.

Дай Боже!

 

Якщо на Василя в цей день туман  до урожаю.

Коли 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатий на мед. Завірюха в Василів вечір віщує великий урожай горіхів.

Якщо Василева ніч зоряна, то літо буде ягідним.

На Новий (старий) рік погода  буде в полі урода.

Якщо буде туман  до урожаю.

Васильєва ніч звездиста  літо ягодисто.

Завірюха в Василів день обіцяє великий урожай горіхів.

Садівники опівночі струшують яблуні, для врожаю.

Сніг випаде в цей день – буде щасливий рік.

Сонце зійде весело – весь рік буде щасливий, особливо буде добрий врожай садовини.

Туман на Василя – до врожаю.

 

Цей день в історії:

1506 — у Римі знайшли та перевезли у Ватиканський собор скульптуру «Лаокоон і його сини».

 

1794 — Елізабет Хог Беннетт з Едома, штат Вірджинія, стала першою американською жінкою, якій успішно зроблений кесарів розтин.

 

1814 — у Санкт-Петербурзі відкрито Імператорську публічну бібліотеку, засновану імператрицею Катериною II.

 

1900 — прем'єра опери «Тоска» Дж. Пуччіні.

 

1920 — у Луцьку Волинської губернії відбулася аудієнція міністра закордонних справ УНР А. Лівицького з начальником Польської держави Ю. Пілсудським, на якій останньому було вручено «Меморандум Голови Директорії УНР в справі поводження польських військових властей на території України, зайнятій польським військом».

 

1921 — у Бердянському та Мелітопольському повітах Запорізької губернії розпочалася активна боротьба з махновцями. До складу ревкомів у волостях активного повстанського селянського руху вводилися члени комнезамів. Також було організовано загони самооборони членів КНС. Внаслідок роботи, проведеної комнезамами, селяни Ново-Василівської, Кизнярської та Акимівської волостей Мелітопольського повіту та Ново-Спаської волості Бердянського повіту перейшли на бік радянської влади.

 

1922 — у Харкові ВУЦВК затвердив «Положення про радіотелеграфне агентство України (РАТАУ)». Ухвалено створення РАТАУ як централізованого урядового інформаційного відомства при ВУЦВК.

 

1945 — війська 2-го Українського фронту звільнили міста Лученець і Плешівець (Чехословаччина).

 

1946 — Генеральна Асамблея ООН обрала Українську РСР членом Економічної і соціальної ради ООН.

 

1969 — у космос вирушив радянський космічний корабель «Союз-4», а наступного дня — «Союз-5».

 

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою.

 

2004 — після близько 500-річної перерви прапор «п'яти хрестів» став державним прапором Грузії. Раніше він був відомий як прапор грузинського королівства.

 

2005 — космічний зонд «Гюйгенс» здійснив вдалу посадку на поверхню Титану.

 

2010 — годинник кінця світу переведений на одну хвилину назад.

 

14 січня - свята, іменини, народні прикмети, день в історії

День пам'яті Василя Великого.

Іменини Василя.

Старий Новий рік

1883 – народилася Ніна Річчі, відома французька модельєрка італійського походження.

 

1937 – народився Євген Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


  «    Липень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031 
П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

15.07День українських миротворців
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  Очень вероятно, что день начнется с конфликта. Будьте сдержаннее - все будет зависеть от Вашего умения держать себя в руках. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Будьте осторожны с начальником.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня Вы получите удовольствие от любой физической нагрузки - так Вы сбросите накопившееся напряжение. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Новые связи с деловыми партнерами могут оказаться весьма прочными. Будьте осторожны с электроприборами.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День будет напряженным с самого утра. Вы сможете проявить свои таланты в профессиональной сфере деятельности. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • РАК
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Советуем уделить больше времени домашним делам и не выяснять отношения с членами семьи. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • ЛЕВ
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. Не начинайте сегодня никаких серьезных дел, потерпите до завтрашнего дня. Dваша придирчивость может спровоцировать конфликт между Вами и любимым человеком. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • ДЕВА
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Будьте сдержаннее - все будет зависеть от Вашего умения держать себя в руках. Вам могут сделать выгодное деловое предложение, от которого не следует отказываться. Ваши отношения могут зайти в тупик.
 • ВЕСЫ
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Неудачный день для секса. Вечером ждите приятных гостей.
 • СКОРПИОН
  День чреват для Вас любовными переживаниями, разочарованиями, интригами. Вы сможете проявить свои таланты в профессиональной сфере деятельности. Проявляйте сдержанность, не идите напролом - и Вам представится возможность достичь задуманного. Но не принимайте все так близко к сердцу.
 • СТРЕЛЕЦ
  День вряд ли будет богат событиями. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня будьте тише воды, ниже травы. Не начинайте сегодня никаких серьезных дел, потерпите до завтрашнего дня. Уделите особое внимание разминке или откажитесь от занятий и просто прогуляйтесь по свежему воздуху. Хлопоты о прибавке к зарплате могут оказаться ненапрасными.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня не лучший день для общения со старшими, родители станут настаивать на своем, переубеждать их бесполезно. Будьте сдержаннее - все будет зависеть от Вашего умения держать себя в руках. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Выгодно покупать валюту.
 • РЫБЫ
  Сегодня такой день, когда стоит отдаться целиком и полностью захватившему Вас чувству. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Выгодно продавать валюту.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний ресурс, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний ресурс ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний ресурс функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний ресурс, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе