14 січня - свята, іменини, народні прикмети, день в історії

Новини / Новини Гуляйполя 14-01-2020, 07:40 71   

 Свята сьогодні:

 Старий новий рік

 Хто з нас не любить свят, можливості повеселитися і відпочити, ще раз зустрітися з бажаною компанією і зарядитися енергією на наступні суворі будні? Напевно тільки одиниці. Для всіх інших  в ніч з 13-го на 14-е січня з’являється чудовий привід «досвяткувати» одне з найулюбленіший свят під інтригуючою назвою  «Старий Новий рік».

 

Іменинники сьогодні: Василь, Федот, Петро, Григорій, Емілія, Богдан, Федосій, Микола

 

Народний календар:

 

СТАРИЙ НОВИЙ РІК, ОБРІЗАННЯ ГОСПОДНЄ

На восьмий день після Свого Різдва Господь наш Ісус Христос, за старозавітним законом, прийняв обрізання, встановлене для всіх немовлят чоловічої статі. При здійсненні цього обряду Божественному Немовляті було дано Ім'я Ісус, предсказане Архангелом Гавриїлом ще в день Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

 

ВАСИЛІВ ДЕНЬ

Василіївим цей день називається в пам'ять про святителя Василя Великого, Архієпископа Кесарії Каппадокийском. Народився він у Кесарії в 330 році і походив з відомого роду, ревно відданого християнській вірі. Василь отримав чудову освіту в Кесарії, Константинополі й Афінах, де потоваришував з Григорієм Богословом. Повернувшись близько 357 року в Кесарії, Василь незабаром вступив на шлях аскетичного життя. Спочатку був читцем у церкві, потім, вирішивши наслідувати великим християнським подвижникам, роздав своє майно убогим і, зібравши ченців у гуртожитку, утворив пустош, куди залучив і Григорія Богослова. Святі Василь і Григорій трудилися в суворій стриманості: в оселі їх, без покрівлі, не було вогнища, їжа була мізерною. Вони самі обтісували каміння, насаджували та поливали дерева. Від великих праць мозолі не сходили з їхніх рук. В самоті вони посилено займалися вивченням Священного Писання, а Василій Великий написав збірку правил морального життя. Під час боротьби з аріанською єрессю Церква закликала до служіння обох святителів; повернувшись в Кесарію, Василь був висвячений на диякона, а потім присвячений в сан пресвітера. По смерті єпископа Кесарійського на його кафедру був зведений Василь. В небезпечний час розколу і боротьби з єресями святий підтримував православних, утверджував їх віру, закликаючи до мужності і терпіння. Імператор Валент, прихильник аріан, послав до Василя префекта Модеста, який став погрожувати йому розоренням, вигнанням, тортурами і навіть смертю. «Смерть для мене подарунок, відповів Василь. Вона скоріше приведе мене до Бога, для Якого живу і працюю». Доповівши Валенту про непохитності святого, Модест сказав: «Переможені ми, цар, настоятелем церкви». Вражений цар відмовився від підтримки аріан. В Кесарії Василь влаштував два монастирі, чоловічий і жіночий. Всі особисті кошти та доходи своєї церкви він вживав на користь бідних; у кожному окрузі своєї митрополії створив богадільні; в Кесарії готель і дім для прочан. Упокоївся святитель в 379 році.

Віддавна цього дня прийнято додержуватися ряду повір'їв, прикмет і ворожінь, які мають забезпечити здоров'я та добробут у сім'ї. Основним з них є добрий початок перших днів року. За традицією, цього дня посівають зерном оселю. Першим посівальником має бути хлопчик або чоловік.

В цей день щедрують, промовляючи такі слова:

 

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком поздоровляю.

На щастя, на здоров’я

Та на Новий рік,

Щоб уродило краще, як торік,

Жито, пшениця і всяка пашниця,

Коноплі під стелю

На велику куделю.

Будьте здорові

З Новим роком та з Василем.

Дай Боже!

 

Якщо на Василя в цей день туман  до урожаю.

Коли 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатий на мед. Завірюха в Василів вечір віщує великий урожай горіхів.

Якщо Василева ніч зоряна, то літо буде ягідним.

На Новий (старий) рік погода  буде в полі урода.

Якщо буде туман  до урожаю.

Васильєва ніч звездиста  літо ягодисто.

Завірюха в Василів день обіцяє великий урожай горіхів.

Садівники опівночі струшують яблуні, для врожаю.

Сніг випаде в цей день – буде щасливий рік.

Сонце зійде весело – весь рік буде щасливий, особливо буде добрий врожай садовини.

Туман на Василя – до врожаю.

 

Цей день в історії:

1506 — у Римі знайшли та перевезли у Ватиканський собор скульптуру «Лаокоон і його сини».

 

1794 — Елізабет Хог Беннетт з Едома, штат Вірджинія, стала першою американською жінкою, якій успішно зроблений кесарів розтин.

 

1814 — у Санкт-Петербурзі відкрито Імператорську публічну бібліотеку, засновану імператрицею Катериною II.

 

1900 — прем'єра опери «Тоска» Дж. Пуччіні.

 

1920 — у Луцьку Волинської губернії відбулася аудієнція міністра закордонних справ УНР А. Лівицького з начальником Польської держави Ю. Пілсудським, на якій останньому було вручено «Меморандум Голови Директорії УНР в справі поводження польських військових властей на території України, зайнятій польським військом».

 

1921 — у Бердянському та Мелітопольському повітах Запорізької губернії розпочалася активна боротьба з махновцями. До складу ревкомів у волостях активного повстанського селянського руху вводилися члени комнезамів. Також було організовано загони самооборони членів КНС. Внаслідок роботи, проведеної комнезамами, селяни Ново-Василівської, Кизнярської та Акимівської волостей Мелітопольського повіту та Ново-Спаської волості Бердянського повіту перейшли на бік радянської влади.

 

1922 — у Харкові ВУЦВК затвердив «Положення про радіотелеграфне агентство України (РАТАУ)». Ухвалено створення РАТАУ як централізованого урядового інформаційного відомства при ВУЦВК.

 

1945 — війська 2-го Українського фронту звільнили міста Лученець і Плешівець (Чехословаччина).

 

1946 — Генеральна Асамблея ООН обрала Українську РСР членом Економічної і соціальної ради ООН.

 

1969 — у космос вирушив радянський космічний корабель «Союз-4», а наступного дня — «Союз-5».

 

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою.

 

2004 — після близько 500-річної перерви прапор «п'яти хрестів» став державним прапором Грузії. Раніше він був відомий як прапор грузинського королівства.

 

2005 — космічний зонд «Гюйгенс» здійснив вдалу посадку на поверхню Титану.

 

2010 — годинник кінця світу переведений на одну хвилину назад.

 

14 січня - свята, іменини, народні прикмети, день в історії

День пам'яті Василя Великого.

Іменини Василя.

Старий Новий рік

1883 – народилася Ніна Річчі, відома французька модельєрка італійського походження.

 

1937 – народився Євген Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Неділя
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+37-10
(Пд)

19.01Водохреща
20.01День Автономної Республіки Крим
22.01День Соборності України
25.01Тетянин день
26.01Міжнародний день митника
26.01День працівників контрольно-ревізійної служби України
29.01День пам'яті героїв Крут
29.01День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
30.01Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
02.02День водно-болотних угідь
  НБУ
валюта вартість
EUR27.749 -0.18816
RUB0.37817 +0.00014
USD25.1441 -0.08819
 • ОВЕН
  Очень активный, насыщенный делами и разговорами день. Ваше чувство может помешать Вашей карьере. Подходящий момент для визита к врачу за рецептом необходимого лекарства. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День может принести немало двойственных ситуаций, требующих такта и выдержки. Наиболее плодотворной окажется первая половина дня, поэтому спорные вопросы лучше решить до обеда. Если решается жилищный вопрос, то необходимо будет "покрутиться", чтобы не остаться в дураках. Успешны знакомства и поездки.
 • РАК
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. В отношении с начальством не рекомендуется терять чувство меры и такта. Хороший день для любой работы и общения с теми, кто близок Вам по духу. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Вы будете вполне здоровы, если не брать во внимание общее угнетенное состояние и некоторую нервозность. Возможна встреча с человеком, с которым Вы некогда были связаны по работе и не виделись очень давно. Вероятно получение премии.
 • ДЕВА
  Сегодня можно вполне рассчитывать на успех в делах. Ваше чувство может помешать Вашей карьере. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. В голову придут плодотворные идеи.
 • ВЕСЫ
  День хорош для деловых начинаний. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. В течении дня следует избегать категоричности суждений и индивидуальной работы, требующей сосредоточенности. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • СКОРПИОН
  День способствует серьезной работе и осуществлению смелых замыслов. Наиболее плодотворной окажется первая половина дня, поэтому спорные вопросы лучше решить до обеда. Сотрудничество принесет Вам прибыль и выгодные деловые связи. Удачно сложатся любовные и семейные отношения.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня предстоят незапланированные траты. В отношении с начальством не рекомендуется терять чувство меры и такта. После обеда Ваше настроение изменится, Вы почувствуете себя более собранно, дела пойдут лучше. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • КОЗЕРОГ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Вы будете вполне здоровы, если не брать во внимание общее угнетенное состояние и некоторую нервозность. Ваше желание привести квартиру в надлежащий вид, может не встретить поддержки у домашних, что приведет к долгим дебатам и ссорам. Успешным окажется обращение в органы власти.
 • ВОДОЛЕЙ
  День предвещает трудности в отношениях с коллегами, а также с родителями, близкими родственниками. Ваше чувство может помешать Вашей карьере. Сегодня не спешите давать согласие, иначе возможны ошибки, чреватые серьезными последствиями в отношениях с людьми. Смело назначайте свидания.
 • РЫБЫ
  Сегодня вам лучше отдохнуть: в делах успеха не ждите. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний ресурс, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний ресурс ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний ресурс функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний ресурс, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе