ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ

Газета "Актуальний погляд" / Новини Гуляйполя 14-09-2018, 07:54 122   

Майже два роки (з 5 жовтня 1941-го року до 18-го вересня 1943 року) тривала німецька окупація Гуляйпільського району. Чорна смуга в житті земляків закінчилася у вересні 1943 року, коли війська Південного фронту під командуванням генерала Ф. І. Толбухіна після звільнення Донбасу підійшли до кордонів нашого району. У цьому напрямку були спрямовані частини 5-ї ударної армії під командуванням генерал-лейтенанта В.Д. Цветаєва та 51-ї армії командира генерал-лейтенанта Я. Г. Крейзера.

ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ
ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ

Над східними районами Запорізької області першими з’явилися льотчики 8-ї повітряної армії Південного фронту під командуюванням генерал- лейтенанта Т. Т. Хрюкіна.
Гуляйполе було в руках фашистів у той час, коли сюди на американських винищувачах "Аерокобра" (їх у нас називали просто "Кобра") у розвідку прилетіли заступник командира 611-го винищувального авіаполку майор Микола Федорович Ісаєнко (уродженець хутора Вільного Дорожнянської сільської ради, тому знав тут кожен вибалок...) і майор Сергій Сергійович Щиров (родом із Мелітополя).
Тоді ж у небі над Гуляйполем побував і запорожець лейтенант Іван Іванович Борисенко, який шукав місце для майбутнього аеродрому. Він знайшов рівне широке поле за хутором Вітри (у майбутньому для підтримки наступу 60-ї гвардійської Червонопрапорної стрілецької дивізії на Пологи та Токмак сюди прилетить весь полк).
Першими на територію Гуляйпілля вступили частини 34-ї гвардійської Єнакіївської стрілецької дивізії (командир генерал-майор Ф.В. Брайлян), 31-го гвардійського стрілецького корпусу (командир генерал-майор О.І. Утвенко) 5-ї ударної армії. 13 вересня 1943 року частини цієї дивізії очистили від німецько-фашистських загарбників перші населені пункти нашого району - села Приютне та Санжарівку (Полтавку).
13 вересня після жорстокого бою частини 320-ї стрілецької дивізії (командир генерал-майор І.І. Швигін) 9-го стрілецького корпусу (командир генерал-лейтенант І.П. Рослий) визволили села Ворошилівку (Любимівку) та Новозлатопіль.
У боях за Ворошилівку загинуло 120, а за Новозлатопіль - 30 воїнів Радянської армії.
Того ж дня частини 11-го танкового корпусу принесли визволення жителям села Темирівки.
14 вересня частини 34-ї гвардійської стрілецької дивізії разом із частинами 12-ї гвардійської Донської козачої кавалерійської дивізії (командир полковник В.И. Григорович) 5 гвардійського Донського кавалерійського корпусу (командир генерал-майор О. Г. Селіванов) вступили в село Туркенівку (Малинівку), а частини 12-ї гвардійської кавдивізії - у село Червоне. Тут у братській могилі поховано 31 визволителя. Цього ж дня частини 11 танкового корпусу принесли визволення жителям села Успенівки, де в братській могилі поховано 18 визволителів.
15 вересня частини 11-го танкового корпусу звільнили село Зелене, а далі – с. Петрівку. Тут було розгромлено ворога, який закріпився на північній частині Гуляйполя. Під час боїв за хутір Зелений і село Петрівку загинуло 99 бійців і офіцерів Радянської армії.
14 вересня надвечір гвардійці 34-ї гвардійської дивізії були на підступах до міста Гуляйполя. З півночі підійшли підрозділи 11-го танкового корпусу, з півдня - 12-та гвардійська кавалерійська та 301-ша стрілецька дивізії. Спроба 107-го гвардійського полку 34-ї гвардійської стрілецької дивізії прорватися в місто не принесла успіху. Противник мав завчасно укріплені й добре обладнані позиції. Після перегрупування сил і сильної артилерійської підготовки, у якій брали участь і артилеристи 125-го армійського мінометного полку резерву Головного командування, бійці 107-го гвардійського полку пішли в атаку.
Ось так про це розповідав сам командир полку полковник О. І. Овчинников у газеті "Индустриальное Запорожье" 7 травня 1972 р.: "Першим населеним пунктом на Запорізькій землі, де фашисти чинили жорстокий опір, було Гуляйполе. Ми кілька разів намагалися зламати опір гітлерівців, та вони досить міцно закріпилися на підступах до міста. Тоді ми вирішили перегрупувати свої сили, підготувати артилерію, розвідати позиції фашистів і вранці після артпідготовки знову кинутися в атаку. Тим часом інші полки північніше і південніше Гуляйполя вночі значно перемістилися вперед. Було вирішено провести короткий артналіт і невеликими силами піти в лобову атаку. На випадок, якщо "фріци" розгубляться, кинутися в прорив усім полком. Так і зробили. Атака гвардійців була такою стрімкою, що фашисти залишили свої траншеї і дали тягу. Весь полк пішов уперед. Як зараз пам'ятаю, ніби сарана, з переляку мчать по полю німці, а за ними, розстрілюючи впритул, насідає наша піхота. Артилеристи і мінометники перенесли вогонь на відступаючих гітлерівців, чим ще більше збільшили паніку в їх рядах. Розгром ворога нам здавався завершеним, та коли наші підійшли до околиці міста, їх зустріли кулеметним і мінометним вогнем. Гвардійці залягли в рів біля дороги. Тут гітлерівці закріпилися завчасно. Момент для нас був критичним. Що робити? Та рішення прийшло само собою. Я сів за кермо мотоцикла, поруч у коляску — мій заступник майор Крюков з кулеметом, а на заднє сидіння — мій ад'ютант Холмов з автоматом. Помчали на фланг і на повній швидкості по шляху, де залягли вороги, поливали гітлерівців вогнем кулемета і автомата. Наші гвардійці вмить піднялися і з криком: "Даешь   Гуляйполе!" - через кілька хвилин зайняли перші будинки міста. Бій кипів уже в самому місті. У ньому особливо відзначилися гвардійці комбата Титова".
Південну частину Гуляйполя звільняли частини 12-ї гвардійської Донської козачої кавалерійської дивізії. Переслідуючи відступаючі групи німців, у напрямку Гуляйполя в першій колоні успішно просувався 47-й кавполк під командуванням гвардії полковника Воронова - досвідченого кадрового кавалерійського офіцера. У лівій колоні дивізії ворога переслідував 45-й гвардійський полк під командуванням гвардії майора Ольшанського.
Командири ескадронів 45-го кавполку гвардії капітан Сосновський і гвардії старший лейтенант Ніколаєв зі своїми козаками вели бої на південно-східних вулицях міста, примикаючи правим флангом до ескадронів 47-го кавполку.
У тяжку хвилину в ескадронах Сосновського і Ніколаєва закінчилися патрони та інші боєприпаси, але козаки не зупинилися – вони продовжували бій у рукопашну.
Командир 45-го кавполку гвардії майор Ольшанський у цей час прислав Сосновському записку, у якій писав: "Ви герої. Задоволений вашою роботою. Місто Гуляйполе козаки візьмуть. Боєприпаси послав».
У результаті проведеної операції 12-та кавдивізія штурмом взяла місто Гуляйполе. У повідомленні      Радінформбюро від 15 вересня 1943 року говорилося: "На Запорізькому і Мелітопольському напрямках наші війська розвинули успішний наступ і оволоділи містом Гуляйполе, районним центром Запорізької області, станцією Куйбишево, а також зайняли понад 60 інших населених пунктів”.
У боях за місто відзначилися 230-та і 301-ша стрілецькі дивізії 5-ї ударної армії, 20-й козачий полк 5-го гвардійського кавалерійського корпусу, 565-й винищувально-протитанковий полк 11-го танкового корпусу та інші військові частини Південного фронту. 130 радянських воїнів 41 національності, які загинули під час визволення міста, поховано на майдані Героїв України, у братській могилі, де встановлено пам’ятник.
Про звільнення станції Гуляйполе розповідав М.М. Захарченко, який був у складі першого взводу першої роти 36-ї танкової бригади та учасником боїв за станцію і селище: "Перед світанком, зібравши всі сили, наші танки ввірвались в селище Залізничне. Танк механіка-водія Яценка одним із перших увірвався на станцію Гуляйполе».
16 вересня частини 127-ї Чистяківської стрілецької дивізії (командир полковник М. Ч. Кримов) 55-го стрілецького корпусу (командир генерал-майор П. Є. Ловягін) 51-ї армії вступили в село Добропілля, а 17 вересня - у село Воздвижівку. Того ж дня частини 40-ї гвардійської стрілецької дивізії визволили села Верхню Терсу і Долинку, а 18 вересня частини 320-ї стрілецької дивізії ввійшли в село Комсомольське.
За 6 днів жорстоких боїв частини Радянської армії повністю звільнили територію району від німецько-фашистських загарбників. У боях за визволення сіл району в ці вересневі дні загинуло або померло від ран 715 воїнів, у тому числі 63 офіцери, про що нагадують 22 пам'ятники з меморіалами на їх братських могилах.
Шість днів і ночей тривала жорстока боротьба радянських військ за визволення Гуляйпільського ра-йону від німецько-фашистських загарбників (з 13 по 18 вересня 1943 року). У боях брали участь понад 20 військових частин і з'єднань, у тому числі 12-та гвардійська Донська козача кавалерійська Червонопрапорна ордена Кутузова дивізія, 34-га гвардійська Єнакіївська Червонопрапорна стрілецька дивізія, 127-та і 320-та стрілецькі дивізії, 40-ва гвардійська стрілецька дивізія, 11-й танковий корпус та інші.

Іван КУШНІРЕНКО

 • Подобається
 • +2
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Середа
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

  НБУ
валюта вартість
EUR32.9282 +0.1015
RUB0.4155 +0.00306
USD28.151 +0.02425
 • ОВЕН
  День предвещает трудности в отношениях с коллегами, а также с родителями, близкими родственниками. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Удачный день для посещения госучереждений - получите четкие и квалифицированные консультации специалистов, без проволочек решатся важные дела. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • ТЕЛЕЦ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Вас может ожидать много неотложной работы дома. Хороший момент для начала ремонта, переделок в квартире, покупки мебели. Будьте осторожны с электроприборами.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День отмечен важными переменами и получением неожиданных неприятных известий. Все, что будет происходить, пойдет Вам на пользу, каким бы странным ни казалось на первый взгляд. Возможен трудный разговор с начальством, который в конце концов пойдет Вам на пользу и будет способствовать укреплению Вашей репутации. Благоприятны предпринимательство и торговля.
 • РАК
  День способствует серьезной работе и осуществлению смелых замыслов. Сегодня домашних животных вести к ветеринару не следует, по возможности отложите это мероприятие на несколько дней. Новые связи с деловыми партнерами могут оказаться весьма прочными. Вечером постарайтесь хорошенько отдохнуть, примите перед сном теплую ванну для снятия напряжения.
 • ЛЕВ
  День предвещает отказ высокопоставленных лиц поддержать Вас. Вы сможете проявить свои таланты в профессиональной сфере деятельности. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • ДЕВА
  Сегодня волнующая Вас проблема предстанет перед Вами в полном объеме. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Скоротечный служебный роман может вызвать открытую неприязнь со стороны коллег и начальства. Вероятны конфликты с близкими, особенно со старшими родственниками.
 • ВЕСЫ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Во второй половине дня строже соблюдайте диету. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • СКОРПИОН
  На службе сегодня вам следует быть крайне осторожным и внимательным. Возможно, у Вас появится желание что-либо изменить в жизни. Чем сложнее Ваша задача, тем лучше Вы ее реализуете. В голову придут плодотворные идеи.
 • СТРЕЛЕЦ
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Доверительная беседа вернет Вам уверенность в своих силах. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • КОЗЕРОГ
  День придаст решимости Вашим действиям. Известие, которое сегодня придет к Вам, станет весьма неожиданным и радостным для всех домочадцев. Возможны незапланированные доходы, однако почти все придется потратить на детей или на подготовку к предстоящему отъезду в отпуск всей семьей. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • ВОДОЛЕЙ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • РЫБЫ
  Очень активный, насыщенный делами и разговорами день. На всякий случай обойдите вопросы наследства, иначе ничего, кроме раздражения и обид, не получится. Смело проявляйте инициативу, выдвигайте на рассмотрение коллег и начальства свои идеи и предложения. Хорошо пойдут дела на бирже.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал працює на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе