ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ

Газета "Актуальний погляд" / Новини Гуляйполя 14-09-2018, 07:54 172   

Майже два роки (з 5 жовтня 1941-го року до 18-го вересня 1943 року) тривала німецька окупація Гуляйпільського району. Чорна смуга в житті земляків закінчилася у вересні 1943 року, коли війська Південного фронту під командуванням генерала Ф. І. Толбухіна після звільнення Донбасу підійшли до кордонів нашого району. У цьому напрямку були спрямовані частини 5-ї ударної армії під командуванням генерал-лейтенанта В.Д. Цветаєва та 51-ї армії командира генерал-лейтенанта Я. Г. Крейзера.

ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ
ВИЗВОЛЬНИЙ ВЕРЕСЕНЬ 1943 РОКУ

Над східними районами Запорізької області першими з’явилися льотчики 8-ї повітряної армії Південного фронту під командуюванням генерал- лейтенанта Т. Т. Хрюкіна.
Гуляйполе було в руках фашистів у той час, коли сюди на американських винищувачах "Аерокобра" (їх у нас називали просто "Кобра") у розвідку прилетіли заступник командира 611-го винищувального авіаполку майор Микола Федорович Ісаєнко (уродженець хутора Вільного Дорожнянської сільської ради, тому знав тут кожен вибалок...) і майор Сергій Сергійович Щиров (родом із Мелітополя).
Тоді ж у небі над Гуляйполем побував і запорожець лейтенант Іван Іванович Борисенко, який шукав місце для майбутнього аеродрому. Він знайшов рівне широке поле за хутором Вітри (у майбутньому для підтримки наступу 60-ї гвардійської Червонопрапорної стрілецької дивізії на Пологи та Токмак сюди прилетить весь полк).
Першими на територію Гуляйпілля вступили частини 34-ї гвардійської Єнакіївської стрілецької дивізії (командир генерал-майор Ф.В. Брайлян), 31-го гвардійського стрілецького корпусу (командир генерал-майор О.І. Утвенко) 5-ї ударної армії. 13 вересня 1943 року частини цієї дивізії очистили від німецько-фашистських загарбників перші населені пункти нашого району - села Приютне та Санжарівку (Полтавку).
13 вересня після жорстокого бою частини 320-ї стрілецької дивізії (командир генерал-майор І.І. Швигін) 9-го стрілецького корпусу (командир генерал-лейтенант І.П. Рослий) визволили села Ворошилівку (Любимівку) та Новозлатопіль.
У боях за Ворошилівку загинуло 120, а за Новозлатопіль - 30 воїнів Радянської армії.
Того ж дня частини 11-го танкового корпусу принесли визволення жителям села Темирівки.
14 вересня частини 34-ї гвардійської стрілецької дивізії разом із частинами 12-ї гвардійської Донської козачої кавалерійської дивізії (командир полковник В.И. Григорович) 5 гвардійського Донського кавалерійського корпусу (командир генерал-майор О. Г. Селіванов) вступили в село Туркенівку (Малинівку), а частини 12-ї гвардійської кавдивізії - у село Червоне. Тут у братській могилі поховано 31 визволителя. Цього ж дня частини 11 танкового корпусу принесли визволення жителям села Успенівки, де в братській могилі поховано 18 визволителів.
15 вересня частини 11-го танкового корпусу звільнили село Зелене, а далі – с. Петрівку. Тут було розгромлено ворога, який закріпився на північній частині Гуляйполя. Під час боїв за хутір Зелений і село Петрівку загинуло 99 бійців і офіцерів Радянської армії.
14 вересня надвечір гвардійці 34-ї гвардійської дивізії були на підступах до міста Гуляйполя. З півночі підійшли підрозділи 11-го танкового корпусу, з півдня - 12-та гвардійська кавалерійська та 301-ша стрілецька дивізії. Спроба 107-го гвардійського полку 34-ї гвардійської стрілецької дивізії прорватися в місто не принесла успіху. Противник мав завчасно укріплені й добре обладнані позиції. Після перегрупування сил і сильної артилерійської підготовки, у якій брали участь і артилеристи 125-го армійського мінометного полку резерву Головного командування, бійці 107-го гвардійського полку пішли в атаку.
Ось так про це розповідав сам командир полку полковник О. І. Овчинников у газеті "Индустриальное Запорожье" 7 травня 1972 р.: "Першим населеним пунктом на Запорізькій землі, де фашисти чинили жорстокий опір, було Гуляйполе. Ми кілька разів намагалися зламати опір гітлерівців, та вони досить міцно закріпилися на підступах до міста. Тоді ми вирішили перегрупувати свої сили, підготувати артилерію, розвідати позиції фашистів і вранці після артпідготовки знову кинутися в атаку. Тим часом інші полки північніше і південніше Гуляйполя вночі значно перемістилися вперед. Було вирішено провести короткий артналіт і невеликими силами піти в лобову атаку. На випадок, якщо "фріци" розгубляться, кинутися в прорив усім полком. Так і зробили. Атака гвардійців була такою стрімкою, що фашисти залишили свої траншеї і дали тягу. Весь полк пішов уперед. Як зараз пам'ятаю, ніби сарана, з переляку мчать по полю німці, а за ними, розстрілюючи впритул, насідає наша піхота. Артилеристи і мінометники перенесли вогонь на відступаючих гітлерівців, чим ще більше збільшили паніку в їх рядах. Розгром ворога нам здавався завершеним, та коли наші підійшли до околиці міста, їх зустріли кулеметним і мінометним вогнем. Гвардійці залягли в рів біля дороги. Тут гітлерівці закріпилися завчасно. Момент для нас був критичним. Що робити? Та рішення прийшло само собою. Я сів за кермо мотоцикла, поруч у коляску — мій заступник майор Крюков з кулеметом, а на заднє сидіння — мій ад'ютант Холмов з автоматом. Помчали на фланг і на повній швидкості по шляху, де залягли вороги, поливали гітлерівців вогнем кулемета і автомата. Наші гвардійці вмить піднялися і з криком: "Даешь   Гуляйполе!" - через кілька хвилин зайняли перші будинки міста. Бій кипів уже в самому місті. У ньому особливо відзначилися гвардійці комбата Титова".
Південну частину Гуляйполя звільняли частини 12-ї гвардійської Донської козачої кавалерійської дивізії. Переслідуючи відступаючі групи німців, у напрямку Гуляйполя в першій колоні успішно просувався 47-й кавполк під командуванням гвардії полковника Воронова - досвідченого кадрового кавалерійського офіцера. У лівій колоні дивізії ворога переслідував 45-й гвардійський полк під командуванням гвардії майора Ольшанського.
Командири ескадронів 45-го кавполку гвардії капітан Сосновський і гвардії старший лейтенант Ніколаєв зі своїми козаками вели бої на південно-східних вулицях міста, примикаючи правим флангом до ескадронів 47-го кавполку.
У тяжку хвилину в ескадронах Сосновського і Ніколаєва закінчилися патрони та інші боєприпаси, але козаки не зупинилися – вони продовжували бій у рукопашну.
Командир 45-го кавполку гвардії майор Ольшанський у цей час прислав Сосновському записку, у якій писав: "Ви герої. Задоволений вашою роботою. Місто Гуляйполе козаки візьмуть. Боєприпаси послав».
У результаті проведеної операції 12-та кавдивізія штурмом взяла місто Гуляйполе. У повідомленні      Радінформбюро від 15 вересня 1943 року говорилося: "На Запорізькому і Мелітопольському напрямках наші війська розвинули успішний наступ і оволоділи містом Гуляйполе, районним центром Запорізької області, станцією Куйбишево, а також зайняли понад 60 інших населених пунктів”.
У боях за місто відзначилися 230-та і 301-ша стрілецькі дивізії 5-ї ударної армії, 20-й козачий полк 5-го гвардійського кавалерійського корпусу, 565-й винищувально-протитанковий полк 11-го танкового корпусу та інші військові частини Південного фронту. 130 радянських воїнів 41 національності, які загинули під час визволення міста, поховано на майдані Героїв України, у братській могилі, де встановлено пам’ятник.
Про звільнення станції Гуляйполе розповідав М.М. Захарченко, який був у складі першого взводу першої роти 36-ї танкової бригади та учасником боїв за станцію і селище: "Перед світанком, зібравши всі сили, наші танки ввірвались в селище Залізничне. Танк механіка-водія Яценка одним із перших увірвався на станцію Гуляйполе».
16 вересня частини 127-ї Чистяківської стрілецької дивізії (командир полковник М. Ч. Кримов) 55-го стрілецького корпусу (командир генерал-майор П. Є. Ловягін) 51-ї армії вступили в село Добропілля, а 17 вересня - у село Воздвижівку. Того ж дня частини 40-ї гвардійської стрілецької дивізії визволили села Верхню Терсу і Долинку, а 18 вересня частини 320-ї стрілецької дивізії ввійшли в село Комсомольське.
За 6 днів жорстоких боїв частини Радянської армії повністю звільнили територію району від німецько-фашистських загарбників. У боях за визволення сіл району в ці вересневі дні загинуло або померло від ран 715 воїнів, у тому числі 63 офіцери, про що нагадують 22 пам'ятники з меморіалами на їх братських могилах.
Шість днів і ночей тривала жорстока боротьба радянських військ за визволення Гуляйпільського ра-йону від німецько-фашистських загарбників (з 13 по 18 вересня 1943 року). У боях брали участь понад 20 військових частин і з'єднань, у тому числі 12-та гвардійська Донська козача кавалерійська Червонопрапорна ордена Кутузова дивізія, 34-га гвардійська Єнакіївська Червонопрапорна стрілецька дивізія, 127-та і 320-та стрілецькі дивізії, 40-ва гвардійська стрілецька дивізія, 11-й танковий корпус та інші.

Іван КУШНІРЕНКО

 • Подобається
 • +2
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Субота
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...+25-10
(Пд-З)

17.11День студента
21.11День Гідності та Свободи
  НБУ
валюта вартість
EUR31.4908 +0.09199
RUB0.42057 +0.00364
USD27.755 -0.01929
 • ОВЕН
  День придаст решимости Вашим действиям. Многие получат премии или гонорары. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • ТЕЛЕЦ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Наконец принесет плоды дело, которое Вы уже считали совсем гиблым. Уделите больше внимания детям, надолго не упускайте их из виду, чтобы не потерялись или не натворили бед. Но не принимайте все так близко к сердцу.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Очень активный, насыщенный делами и разговорами день. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Хотите полюбить королеву или заработать миллион? Тогда, это Ваш день. Смело назначайте свидания.
 • РАК
  День не способствует нахождению общего языка с представителями власти. Встреча с любимым человеком будет необыкновенно страстной. Возможна встреча с человеком, с которым Вы некогда были связаны по работе и не виделись очень давно. Вероятно получение премии.
 • ЛЕВ
  Сегодня будьте тише воды, ниже травы. Бизнесмены смогут заключить выгодные контракты или обрести надежных партнеров. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Повысится Ваша деловая активность.
 • ДЕВА
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Гармоничная космическая ситуация способствует Вашему финансовому благополучию. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Хочешь не хочешь, а придется раскошелиться, ведь всего не запланируешь.
 • ВЕСЫ
  Сегодня не наделайте ошибок на работе. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Смело идите на контакт с представителями иностранной организации. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • СКОРПИОН
  Этот день хорош для зачатия ребенка и интимной близости, но он плох для осуществления крупных покупок. Возможно, вы почувствуете боли в области желудка. Уделите особое внимание разминке или откажитесь от занятий и просто прогуляйтесь по свежему воздуху. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • СТРЕЛЕЦ
  День в целом благоприятен. Постарайтесь избежать ссоры с любимым человеком, возможно сегодня это окажется сложно выполнить. Чтобы не проспать на работу, желательно завести надежный механический будильник, так как электронный Вы наверняка не услышите. В голову придут плодотворные идеи.
 • КОЗЕРОГ
  День будет отмечен высокой активностью. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Чтобы избежать неприятностей, возможно, вам необходимо изменить манеру поведения и отношения к некоторым знакомым. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ВОДОЛЕЙ
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Именно сегодня Вам, возможно, повезет решить проблемы личной жизни. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • РЫБЫ
  День особенно благоприятен для людей, занятых творчеством. Не исключено неблагоприятное известие или неблагоприятное стечение обстоятельств. Ваша расторопность позволит взяться за несколько дел сразу и каждое довести до конца. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал працює на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе