9 жовтня - День пошти

Газета "Актуальний погляд" 9-10-2018, 05:58 165   

9 жовтня - День пошти

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

Перше повідомлення про роботу поштової служби  в Гуляйполі знаходимо в газеті російського публіциста Івана Аксакова "День". В одному з червневих номерів цього видання за 1865 рік було вміщено замітку, що в Гуляйполі Катеринославської губернії заможний купець Островський відкрив пункт збору і відправки кореспонденції. А вже наступного 1866 року в Гуляй-Полі з'явилося перше поштове відділення, яке того року дало 455 карбованців прибутку, у 1868 році - 863, за 10 місяців 1869 року - 785 карбованців.
На засіданні земської управи, яка проходила у вересні-жовтні 1870 року було вирішено відкрити в Гуляйполі замість відділення поштову станцію. І вже в 1873 році поштова станція, якою володів єврей Гессель, придбала ще 4 коней.
1898 року в селі почала працювати поштово-телеграфна контора.
1900 року в Гуляйполі відкривається і поштове відділення.
У 1905 році земська поштова станція зробила 1861 виїзд, пробіг склав 32491 версту. Усього коней було 19. Річна плата склала 3610 карбованців.
У 1913 році в Гуляйполі працювали поштово-телеграфна контора і земська поштова станція. Згодом, на Гуляйпільщині працювало чотири відділення зв’язку, а саме: у Гуляйполі, Успенівці, Санжарівці (тепер Полтавка) і в Туркенівці (нині Малинівка). У самому Гуляйполі працювало шість листонош, а в селах доставкою кореспонденції взагалі ніхто не займався.
Засоби зв'язку активно почали розвиватися після утворення в 1923 році Гуляйпільського району.
У 1936 році район майже повністю було телефонізовано. З 15 січня 1937 року почала курсувати поштова автомашина за маршрутом: станція Гуляйполе – Туркенівка – Новозлатопіль - Успенівка. Завідуючим райвідділом зв'язку працював Сорока. Контора райзв'язку одержувала щоденно 1500 газет і журналів. У 1939 році начальником контори зв'язку був Єременко, у 1940-му – Закарлюка.
У січні 1940 року Гуляйпільська філія "Союздрук" організувала в Гуляйполі пункт продажу центральних, республіканських і обласних газет і журналів. У 1941 році контора одержувала щоденно по 4500 газет і журналів. Із них 3000 примірників розносила листоноша Салімовська в 132 двори (вага біля 20 кілограмів).
Відразу ж після звільнення міста від фашистів відновив свою роботу і районний вузол поштового зв'язку. Нелегко було листоношам без надійного засобу пересування, але вони працювали, долаючи тимчасові труднощі. У 1953 році за високопродуктивну працю орденом Леніна було нагороджено поштового агента вузла зв'язку Івана Лаврентійовича Онокія, який працював у системі зв'язку з 1916 року.
До 1969 року Гуляйпільське районне підприємство зв'язку називалося конторою зв'язку. До її складу входило 17 сільських відділень зв'язку і одне міське на залізничній станції Гуляйполе, через яке проводили обмін пошти з поїзда Дніпропетровськ - Бердянськ. Це було до 1961 року. Тоді в Гуляйполі мали 3 телефонних комутатори і в селах: Новозлатополі - 1 на 30 номерів і у Воздвижівці - стільки ж. Начальником контори зв'язку до 1962 року працював Дмитро Степанович Жовніренко.
З 1968 по травень 1969 року районний вузол зв'язку очолював Станіслав Данилович Ткаленко, а з травня 1969 року начальником призначили Олексія Михайловича Шейка, який працював на цій посаді до січня 1984 року.
З 1984 по 1989 рік керував районним вузлом зв'язку Володимир Микитович Донченко, під його керівництвом побудували нове чотириповерхове приміщення ра-йонного вузла зв'язку. Передовики виробництва були нагороджені урядовими нагородами, зокрема, електромеханік Темирівської АТС Олександр Лукич Данченко орденом Трудового Червоного Прапора, начальник Новозлатопільського відділення зв'язку Григорій Панасович Зубчевський - орденами "Знак Пошани" і “Жовтневої Революції”.
У 1995 році на території району послуги поштового зв'язку надавали 21 сільське, 2 міських відділення і центральна пошта.
У 1995 році на пошті впроваджувалася комп'ютерна система обробки і реєстрації передплатних квитанцій. Того ж року в колективі районного поштового зв'язку працювало 143 чоловіки. Серед них сумлінними, справді відданими колективу були ветеран підприємства (свого часу) начальник міського відділення зв 'язку № 3 Тамара Іванівна Биркіна, операторами зв'язку Любов Григорівна Бичок, Валентина Олексіївна Маляревич, начальник головної каси Наталія Олексіївна Гриненко, начальник відділу розповсюдження преси Валентина Григорівна Шаповал, організатор роздрібної торгівлі Віра Анатоліївна Семенюта, листоноші Катерина Олексіївна Рогач (Гуляйполе), Віра Василівна Лопатіна (Темирівка), Віктор Петрович Маненко (Добропілля), Микола Сергійович Брацило (Успенівка - 1), водії Володимир Володимирович Лях, Володимир Михайлович Пузанов, Юрій Миколайович Войцеховський та інші.
Після Анатолія Миколайовича Бондаренка директором районного вузла зв'язку працював Олександр Олександрович Попович, а після нього - Світлана Петрівна Гончаренко.
У січні 2004 року після реорганізації районний вузол поштового зв'язку почав підпорядковуватися Оріхівському міжрайонному центру поштового зв 'язку № 5.

 

КОЛЕКТИВ ОДНОДУМЦІВ

Ми поспілкувалися з начальником центрального відділення поштового зв’язку «Гуляйполе-2» Оріхівського центру поштового зв’язку №5 Запорізької дирекції «Укрпошта» С. П. Гончаренко, яка розповіла нам про роботу свого колективу:
- Колектив нашого відділення невеликий, усього 16 осіб, з них половина – це листоноші. Давно в нас працюють і мають великий досвід роботи з клієнтами заступник начальника відділення Наталія Олексіївна Гриненко, оператори з передплати Ірина Іванівна Савченко, з поштового зв’язку Валентина Микитівна Снакіна, Оксана Вікторівна Білай, листоноші Надія Миколаївна Передерій, Людмила Іванівна Панченко, Валентина Дмитрівна Куріленко, Марина Іванівна Омельченко, Ірина Олексіївна Березовська.
Головне наше завдання нашого відділення - це доставка листів у будь-який населений пункт, бандеролей, газет і журналів, посилок до 30 кілограмів, міжнародні відправлення, доставка товарів післяоплатою, фінансові послуги, приймання та виплата грошових переказів, приймання комунальних платежів тощо.
Дякуючи дружному колективу, нам удається виконувати поставлені перед нами завдання. Різні реформи і реорганізації негативно відбилися і на кількості працівників і на обсягах нашої роботи. В останні роки значно зменшилася кількість передплатників періодичної преси та кількість поштових відділень у районі. Ще не так давно їх було 23, а зараз - 15.
Але ми пам’ятаємо ветеранів праці, які перебувають на заслуженому відпочинку. Вони своєю невтомною роботою розбудовували систему поштового зв’язку. Серед них хочеться згадати добрим словом Валентину Олексіївну Маляревич, Любов Григорівну Бичок, Наталію Михайлівну Кірілову, Галину Іванівну Кісь, Любов Володимирівну Радуль, Віру Анатоліївну Німич, Софію Сергіївну Славгородську, Марію Омелянівну Литвиненко, Тамару Іванівну Боярчук, Тамару Іванівну Биркіну, Олександру Андріївну Жук, Валентину Григорівну Шаповал, Катерину Степанівну Сопільняк, Катерину Іванівну Хижняк, Григорія Панасовича Зубчевського та багатьох інших, які багато років пропрацювали в системі поштового зв’язку.
Роботу нашу бачать люди, тому колектив докладає багато зусиль, щоб якнайкраще задовольнити їхні потреби. З початку вересня почалася важлива для нас кампанія. Це - організація і проведення передплати на газети і журнали на наступний рік. І я переконана, що ми проведемо її на належному рівні.
На жаль, є у нас і одна болюча проблема. Це неопалення приміщення. Щоб нагріти душу в осінньо-зимові дні, ми використовуємо калорифери, але це не вирішує проблему.

 

СОНЦЕ В СПИЦЯХ ВЕЛОСИПЕДА

Сонячні промені намотувалися на спиці велосипеда Валентини Дмитрівни Куріленко, яка із сумкою листоноші направлялася на свою дільницю. І так десять років поспіль вона поспішає до передплатників періодичних видань. Після вісімнадцяти років у Будинку побуту, де працювала швачкою, шила верхній жіночий і чоловічий одяг, Валентина Дмитрівна перейшла до відділення поштового зв’язку.
- Життя заставило, бо райпобуткомбінат припинив свою діяльність і у 2008 році довелося шукати нову роботу. І я не помилилася, прийшовши в поштове відділення №3, де керівником була Тамара Іванівна Биркіна, а з травня 2016 року перейшла у відділення №2. Тут гарний, дружний колектив, який очолює Світлана Петрівна Гончаренко, - розповідає Валентина Дмитрівна.
Вона змінила відділення, бо те, де трудилася, припинило своє існування, але дільниця, яку обслуговувала, не зменшилася, а розширилася, та листоноша не скаржиться.
Вона обслуговує вулиці Спортивну, Корфа, Калинову, Лесі України, Алли Оношко й інші, що розташовані у північно-західній частині міста Гуляйполя.
- Знаєте, - говорить, - душа радіє при зустрічі з передплатниками. Це здебільшого люди поважного віку, які мешкають самі, бо діти повиростали і поїхали з батьківського дому. Тож люди цікавляться різними новинами, бо самотньому хочеться з кимось погомоніти про життя-буття, поділитися наболілим, - продовжує розповідати моя співбесідниця. – Завжди з нетерпінням мене чекають такі передплатники газет, як Віра Василівна Ярмоленко, Галина Олександрівна Ведмідь, Віра Анатоліївна Німич та інші земляки, які впродовж багатьох років читають одні й ті ж газети.
- Мені б хотілося звернути увагу читачів на те, - продовжує розповідь Світлана Петрівна, - що Валентина Дмитрівна, як і всі наші листоноші, розносить пошту, не зважаючи ні на дощ, ні на сніг, або спеку чи вітер. Вона знає, що її чекають передплатники, щоб ознайомитися з районними, обласними чи республіканськими новинами. Та й у цілому наш колектив поштовиків прагне якнайкраще обслужити гуляйпільців. Наше життя здебільшого проходить на роботі, але в кожної працівниці є свої сім’ї, і вони й про це не забувають.
 Живуть Валентина Дмитрівна з чоловіком Петром Вікторовичем у будинку, який самі побудували. Навколо нього насадили свого часу невеликий фруктовий садок і тут же цілу весну і аж до глибокої осені звеселяють господарів квіти, біля яких у вільні хвилини порається господиня. Там і сьогодні квітнуть петунії, а з ранньої весни - тюльпани, жоржини, троянди
. Разом із чоловіком народили й виростили двох синів - Олександра і Сергія, які мають свої сім’ї. Є у нас з дідом дві онучки й онучок, - посміхається Валентина Дмитрівна.
Коли випадає вільна хвилина, Валентина Дмитрівна шиє для себе та пригадує час навчання в Запорізькому професійно-технічному училищі, де свого часу здобувала навички з шиття верхнього чоловічого одягу. Пізніше,  працюючи в райпобуткомбінаті, навчилася шити й верхній жіночий одяг.
…Непомітно біжить час і ніби чіпляється за колеса велосипеда, де у спицях загубилися сонячні промені, і на якому Валентина Дмитрівна Куріленко поспішає до своїх передплатників.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Вівторок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+22...+244-4
(Пд-З)

23.04Всесвітній день книги й авторського права
26.04Міжнародний день інтелектуальної власності
26.04Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф
28.04Великдень або Пасха
01.05День Праці
03.05Всесвітній день свободи преси
07.05День Радіо
  НБУ
валюта вартість
EUR30.1223 -0.08842
RUB0.41977 -8.0E-5
USD26.7754 -0.0786
 • ОВЕН
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Повысится Ваша деловая активность.
 • ТЕЛЕЦ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вероятны бытовые хлопоты.
 • РАК
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • ЛЕВ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Постарайтесь избежать ссоры с любимым человеком, возможно сегодня это окажется сложно выполнить. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Выгодно покупать валюту.
 • ДЕВА
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Если Вы в ссоре, самое время помириться. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • ВЕСЫ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Ваша прямота и откровенность помогут развеять недоговорённости. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • СКОРПИОН
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Не исключено, что Вас разочаруют действия близких людей. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Настроение может совсем опустится до нуля, если только Вы не встретите человека, общение с которым заставит Вас забыть о неприятном. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Будьте осторожны с самолетом.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Велика вероятность трений в рабочем коллективе. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ВОДОЛЕЙ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы можете достичь неплохих творческих успехов. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. В случаи ссоры, все Ваши попытки примирить конфликтующие стороны только подольют масло в огонь. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Повысится Ваша деловая активность.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви шановні користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе