9 жовтня - День пошти

Газета "Актуальний погляд" 9-10-2018, 05:58 108   

9 жовтня - День пошти

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

Перше повідомлення про роботу поштової служби  в Гуляйполі знаходимо в газеті російського публіциста Івана Аксакова "День". В одному з червневих номерів цього видання за 1865 рік було вміщено замітку, що в Гуляйполі Катеринославської губернії заможний купець Островський відкрив пункт збору і відправки кореспонденції. А вже наступного 1866 року в Гуляй-Полі з'явилося перше поштове відділення, яке того року дало 455 карбованців прибутку, у 1868 році - 863, за 10 місяців 1869 року - 785 карбованців.
На засіданні земської управи, яка проходила у вересні-жовтні 1870 року було вирішено відкрити в Гуляйполі замість відділення поштову станцію. І вже в 1873 році поштова станція, якою володів єврей Гессель, придбала ще 4 коней.
1898 року в селі почала працювати поштово-телеграфна контора.
1900 року в Гуляйполі відкривається і поштове відділення.
У 1905 році земська поштова станція зробила 1861 виїзд, пробіг склав 32491 версту. Усього коней було 19. Річна плата склала 3610 карбованців.
У 1913 році в Гуляйполі працювали поштово-телеграфна контора і земська поштова станція. Згодом, на Гуляйпільщині працювало чотири відділення зв’язку, а саме: у Гуляйполі, Успенівці, Санжарівці (тепер Полтавка) і в Туркенівці (нині Малинівка). У самому Гуляйполі працювало шість листонош, а в селах доставкою кореспонденції взагалі ніхто не займався.
Засоби зв'язку активно почали розвиватися після утворення в 1923 році Гуляйпільського району.
У 1936 році район майже повністю було телефонізовано. З 15 січня 1937 року почала курсувати поштова автомашина за маршрутом: станція Гуляйполе – Туркенівка – Новозлатопіль - Успенівка. Завідуючим райвідділом зв'язку працював Сорока. Контора райзв'язку одержувала щоденно 1500 газет і журналів. У 1939 році начальником контори зв'язку був Єременко, у 1940-му – Закарлюка.
У січні 1940 року Гуляйпільська філія "Союздрук" організувала в Гуляйполі пункт продажу центральних, республіканських і обласних газет і журналів. У 1941 році контора одержувала щоденно по 4500 газет і журналів. Із них 3000 примірників розносила листоноша Салімовська в 132 двори (вага біля 20 кілограмів).
Відразу ж після звільнення міста від фашистів відновив свою роботу і районний вузол поштового зв'язку. Нелегко було листоношам без надійного засобу пересування, але вони працювали, долаючи тимчасові труднощі. У 1953 році за високопродуктивну працю орденом Леніна було нагороджено поштового агента вузла зв'язку Івана Лаврентійовича Онокія, який працював у системі зв'язку з 1916 року.
До 1969 року Гуляйпільське районне підприємство зв'язку називалося конторою зв'язку. До її складу входило 17 сільських відділень зв'язку і одне міське на залізничній станції Гуляйполе, через яке проводили обмін пошти з поїзда Дніпропетровськ - Бердянськ. Це було до 1961 року. Тоді в Гуляйполі мали 3 телефонних комутатори і в селах: Новозлатополі - 1 на 30 номерів і у Воздвижівці - стільки ж. Начальником контори зв'язку до 1962 року працював Дмитро Степанович Жовніренко.
З 1968 по травень 1969 року районний вузол зв'язку очолював Станіслав Данилович Ткаленко, а з травня 1969 року начальником призначили Олексія Михайловича Шейка, який працював на цій посаді до січня 1984 року.
З 1984 по 1989 рік керував районним вузлом зв'язку Володимир Микитович Донченко, під його керівництвом побудували нове чотириповерхове приміщення ра-йонного вузла зв'язку. Передовики виробництва були нагороджені урядовими нагородами, зокрема, електромеханік Темирівської АТС Олександр Лукич Данченко орденом Трудового Червоного Прапора, начальник Новозлатопільського відділення зв'язку Григорій Панасович Зубчевський - орденами "Знак Пошани" і “Жовтневої Революції”.
У 1995 році на території району послуги поштового зв'язку надавали 21 сільське, 2 міських відділення і центральна пошта.
У 1995 році на пошті впроваджувалася комп'ютерна система обробки і реєстрації передплатних квитанцій. Того ж року в колективі районного поштового зв'язку працювало 143 чоловіки. Серед них сумлінними, справді відданими колективу були ветеран підприємства (свого часу) начальник міського відділення зв 'язку № 3 Тамара Іванівна Биркіна, операторами зв'язку Любов Григорівна Бичок, Валентина Олексіївна Маляревич, начальник головної каси Наталія Олексіївна Гриненко, начальник відділу розповсюдження преси Валентина Григорівна Шаповал, організатор роздрібної торгівлі Віра Анатоліївна Семенюта, листоноші Катерина Олексіївна Рогач (Гуляйполе), Віра Василівна Лопатіна (Темирівка), Віктор Петрович Маненко (Добропілля), Микола Сергійович Брацило (Успенівка - 1), водії Володимир Володимирович Лях, Володимир Михайлович Пузанов, Юрій Миколайович Войцеховський та інші.
Після Анатолія Миколайовича Бондаренка директором районного вузла зв'язку працював Олександр Олександрович Попович, а після нього - Світлана Петрівна Гончаренко.
У січні 2004 року після реорганізації районний вузол поштового зв'язку почав підпорядковуватися Оріхівському міжрайонному центру поштового зв 'язку № 5.

 

КОЛЕКТИВ ОДНОДУМЦІВ

Ми поспілкувалися з начальником центрального відділення поштового зв’язку «Гуляйполе-2» Оріхівського центру поштового зв’язку №5 Запорізької дирекції «Укрпошта» С. П. Гончаренко, яка розповіла нам про роботу свого колективу:
- Колектив нашого відділення невеликий, усього 16 осіб, з них половина – це листоноші. Давно в нас працюють і мають великий досвід роботи з клієнтами заступник начальника відділення Наталія Олексіївна Гриненко, оператори з передплати Ірина Іванівна Савченко, з поштового зв’язку Валентина Микитівна Снакіна, Оксана Вікторівна Білай, листоноші Надія Миколаївна Передерій, Людмила Іванівна Панченко, Валентина Дмитрівна Куріленко, Марина Іванівна Омельченко, Ірина Олексіївна Березовська.
Головне наше завдання нашого відділення - це доставка листів у будь-який населений пункт, бандеролей, газет і журналів, посилок до 30 кілограмів, міжнародні відправлення, доставка товарів післяоплатою, фінансові послуги, приймання та виплата грошових переказів, приймання комунальних платежів тощо.
Дякуючи дружному колективу, нам удається виконувати поставлені перед нами завдання. Різні реформи і реорганізації негативно відбилися і на кількості працівників і на обсягах нашої роботи. В останні роки значно зменшилася кількість передплатників періодичної преси та кількість поштових відділень у районі. Ще не так давно їх було 23, а зараз - 15.
Але ми пам’ятаємо ветеранів праці, які перебувають на заслуженому відпочинку. Вони своєю невтомною роботою розбудовували систему поштового зв’язку. Серед них хочеться згадати добрим словом Валентину Олексіївну Маляревич, Любов Григорівну Бичок, Наталію Михайлівну Кірілову, Галину Іванівну Кісь, Любов Володимирівну Радуль, Віру Анатоліївну Німич, Софію Сергіївну Славгородську, Марію Омелянівну Литвиненко, Тамару Іванівну Боярчук, Тамару Іванівну Биркіну, Олександру Андріївну Жук, Валентину Григорівну Шаповал, Катерину Степанівну Сопільняк, Катерину Іванівну Хижняк, Григорія Панасовича Зубчевського та багатьох інших, які багато років пропрацювали в системі поштового зв’язку.
Роботу нашу бачать люди, тому колектив докладає багато зусиль, щоб якнайкраще задовольнити їхні потреби. З початку вересня почалася важлива для нас кампанія. Це - організація і проведення передплати на газети і журнали на наступний рік. І я переконана, що ми проведемо її на належному рівні.
На жаль, є у нас і одна болюча проблема. Це неопалення приміщення. Щоб нагріти душу в осінньо-зимові дні, ми використовуємо калорифери, але це не вирішує проблему.

 

СОНЦЕ В СПИЦЯХ ВЕЛОСИПЕДА

Сонячні промені намотувалися на спиці велосипеда Валентини Дмитрівни Куріленко, яка із сумкою листоноші направлялася на свою дільницю. І так десять років поспіль вона поспішає до передплатників періодичних видань. Після вісімнадцяти років у Будинку побуту, де працювала швачкою, шила верхній жіночий і чоловічий одяг, Валентина Дмитрівна перейшла до відділення поштового зв’язку.
- Життя заставило, бо райпобуткомбінат припинив свою діяльність і у 2008 році довелося шукати нову роботу. І я не помилилася, прийшовши в поштове відділення №3, де керівником була Тамара Іванівна Биркіна, а з травня 2016 року перейшла у відділення №2. Тут гарний, дружний колектив, який очолює Світлана Петрівна Гончаренко, - розповідає Валентина Дмитрівна.
Вона змінила відділення, бо те, де трудилася, припинило своє існування, але дільниця, яку обслуговувала, не зменшилася, а розширилася, та листоноша не скаржиться.
Вона обслуговує вулиці Спортивну, Корфа, Калинову, Лесі України, Алли Оношко й інші, що розташовані у північно-західній частині міста Гуляйполя.
- Знаєте, - говорить, - душа радіє при зустрічі з передплатниками. Це здебільшого люди поважного віку, які мешкають самі, бо діти повиростали і поїхали з батьківського дому. Тож люди цікавляться різними новинами, бо самотньому хочеться з кимось погомоніти про життя-буття, поділитися наболілим, - продовжує розповідати моя співбесідниця. – Завжди з нетерпінням мене чекають такі передплатники газет, як Віра Василівна Ярмоленко, Галина Олександрівна Ведмідь, Віра Анатоліївна Німич та інші земляки, які впродовж багатьох років читають одні й ті ж газети.
- Мені б хотілося звернути увагу читачів на те, - продовжує розповідь Світлана Петрівна, - що Валентина Дмитрівна, як і всі наші листоноші, розносить пошту, не зважаючи ні на дощ, ні на сніг, або спеку чи вітер. Вона знає, що її чекають передплатники, щоб ознайомитися з районними, обласними чи республіканськими новинами. Та й у цілому наш колектив поштовиків прагне якнайкраще обслужити гуляйпільців. Наше життя здебільшого проходить на роботі, але в кожної працівниці є свої сім’ї, і вони й про це не забувають.
 Живуть Валентина Дмитрівна з чоловіком Петром Вікторовичем у будинку, який самі побудували. Навколо нього насадили свого часу невеликий фруктовий садок і тут же цілу весну і аж до глибокої осені звеселяють господарів квіти, біля яких у вільні хвилини порається господиня. Там і сьогодні квітнуть петунії, а з ранньої весни - тюльпани, жоржини, троянди
. Разом із чоловіком народили й виростили двох синів - Олександра і Сергія, які мають свої сім’ї. Є у нас з дідом дві онучки й онучок, - посміхається Валентина Дмитрівна.
Коли випадає вільна хвилина, Валентина Дмитрівна шиє для себе та пригадує час навчання в Запорізькому професійно-технічному училищі, де свого часу здобувала навички з шиття верхнього чоловічого одягу. Пізніше,  працюючи в райпобуткомбінаті, навчилася шити й верхній жіночий одяг.
…Непомітно біжить час і ніби чіпляється за колеса велосипеда, де у спицях загубилися сонячні промені, і на якому Валентина Дмитрівна Куріленко поспішає до своїх передплатників.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Четвер
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
-03-3
(З, Пд-З)

19.01Водохреща
20.01День Автономної Республіки Крим
22.01День Соборності України
25.01Тетянин день
26.01Міжнародний день митника
26.01День працівників контрольно-ревізійної служби України
29.01День пам'яті героїв Крут
29.01День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
30.01Всесвітній день допомоги хворим на проказу.
  НБУ
валюта вартість
EUR31.9471 +0.04822
RUB0.42191 +0.00238
USD28.0336 +0.02511
 • ОВЕН
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Бизнесмены смогут заключить выгодные контракты или обрести надежных партнеров. Отложите решение любых финансовых проблем, не подписывайте никаких документов. Вероятны бытовые хлопоты.
 • ТЕЛЕЦ
  День вряд ли будет богат событиями. Возрастет вероятность отравления. Вам будет сопутствовать успех в отношениях с противоположным полом. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Мужчины продемонстрируют готовность к рыцарским поступкам. Сотрудничество принесет Вам прибыль и выгодные деловые связи. Выгодно покупать валюту.
 • РАК
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Не обольщайтесь заманчивыми предложениями. После великих свершений на трудовом фронте просите повышения - давно пора, и начальство прекрасно об этом знает. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • ЛЕВ
  День вряд ли будет богат событиями. Будьте сдержаннее - все будет зависеть от Вашего умения держать себя в руках. Вас могут ждать награды или порицания, в зависимости от того, как Вы действовали в прошлом. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • ДЕВА
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Возможны проблемы материального характера, если Вы позволяли себе расслабиться, то весьма вероятны финансовые затруднения. Неудачный день для секса. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • ВЕСЫ
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Будьте осторожны с самолетом.
 • СКОРПИОН
  День вряд ли будет богат событиями. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Звезды напоминают о том, что нужно навестить родных. Удачный день для людей творческих профессий.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Во второй половине дня строже соблюдайте диету. Удачный день для посещения госучереждений - получите четкие и квалифицированные консультации специалистов, без проволочек решатся важные дела. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Возможны приятные приключения. Хотите полюбить королеву или заработать миллион? Тогда, это Ваш день. Повысится Ваша деловая активность.
 • ВОДОЛЕЙ
  День вряд ли будет богат событиями. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • РЫБЫ
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Исключите сегодня из своего меню мясо, замените его овощами. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Вероятны бытовые хлопоты.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви шановні користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе