До 95-річчя району: ІСТОРІЯ У ЦИФРАХ ТА ФАКТАХ

Газета "Актуальний погляд" 8-11-2018, 09:51 114   

До 95-річчя району: ІСТОРІЯ У ЦИФРАХ ТА ФАКТАХ

7 березня 1923 року постановою ВУЦКу утворено Гуляйпільський район. Відзначення цієї події перенесено на грудень. Тож ми запровадили тематичну рубрику, в якій розповідатимемо Вам, шановні читачі, цікаві факти розвитку району.
20-ті роки
- 1 січня 1924 року на території району проживало 35515 чоловік. Українці складали 31111 жителів, євреї - 3406, німці - 666, росіяни - 263. Решта припадала на болгар і поляків.
- У 1924 році в 5639 селянських господарствах мали 2671 коня і 4612 корів.
- У 1924 році загальна кількість підприємств, куди входили заводи і малесенькі кустарні майстерні, нараховувала 52 одиниці.
- У 1924 році в районі діяло 25 трудових шкіл, де здобували освіту 700 учнів. Їх навчало 57 педагогів. А для дорослих працювало 11 шкіл лікнепу, в тому числі одна жіноча (відкрилася в 1923 році), в котрій опановували грамоту 87 жінок віком 15-30 років.
- На 1 жовтня 1926 року на території району було 48 населених пунктів: 11 сіл, 11 колоній, 4 виселки, а ще 10 залізничних будок, казарма, залізнична станція, водокачка, дослідне поле, де постійно мешкало 77 осіб.
- У 1928 році із 102 торговельних підприємств району лише 5 були державними і 22 кооперативними. Загальний товарообіг склав 2075,6 тисячі карбованців.
- У листопаді 1929 року офіційно почала діяти МТС (машинно-тракторна станція) в селі Гуляйполі.
30-і роки
- Навесні 1930 року на колгоспних ланах району працювало 48 емтеесівських тракторів.
- У жовтні 1930 року почала виходити районна газета «Більшовик Гуляйпільщини».
- 1 травня 1931 року в с. Гуляйполі відкрили педагогічний технікум на базі колишньої профтехшколи.
- У 1933 році на колгоспних полях з’явилися перші комбайни «Комунар».
- 31 січня 1935 року почала виходити районна газета «Сталінським шляхом».
- У січні 1935 року відновлено Гуляйпільський район, який з 1931 року входив до Чубарівського (Пологівського).
- У 1935 році для райвузла зв’язку в с. Гуляйполі збудували нове приміщення.
- На 1 червня 1935 року в районі працювала 1 середня школа, 9 неповних середніх і 45 початкових. У 1935-1936 навчальному році у всіх школах району було 7730 учнів.
- У 1936 році в Гуляйполі збудовано і відкрито 1 вересня перший в районі (клуб) палац піонерів і жовтенят.
- У 1936 році район було повністю об’єднано телефонним зв’язком.
- У 1936 році Гуляйпільська МТС вийшла переможницею у Всесоюзному соціалістичному змаганні і нагороджена перехідним Червоним прапором Наркомзему СРСР.
- 7 лютого 1937 року за участю 400 піонерів і учнів шкіл району і учнів шкіл району відбулася перша районна дитяча олімпіада.
- У 1937 році районі діяли дитбудинок № 42 на 160 дітей, 78 колгоспних дитячих ясел на 2508 дітей, двоє радгоспних ясел на 58 дітей.
- У червні 1937 року відбувся перший випуск десятикласників Гуляйпільської середньої школи.
- На 1 серпня 1937 року в районі налічувалося 447 осіб неписьменних і 14000 малописьменних.

Добірку підготував Іван КУШНІРЕНКО

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+7...+99-15
(Пд)

16.11День працівників радіо, телебачення та зв'язку
17.11День студента
21.11День Гідності та Свободи
  НБУ
валюта вартість
EUR31.3988 -0.0486
RUB0.41693 +0.00751
USD27.7743 -0.06515
 • ОВЕН
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Не исключено, что Вас разочаруют действия близких людей. Скоротечный служебный роман может вызвать открытую неприязнь со стороны коллег и начальства. Будьте осторожны с автомобилем.
 • ТЕЛЕЦ
  День может принести немало двойственных ситуаций, требующих такта и выдержки. Напряженная домашняя атмосфера побудит Вас провести вечер в обществе друзей. Страдающим болезнями желудка рекомендуется исключить сегодня из своего меню соленое и острое. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Чем сложнее Ваша задача, тем лучше Вы ее реализуете. Будьте осторожны с электроприборами.
 • РАК
  Сегодня такой день, когда стоит отдаться целиком и полностью захватившему Вас чувству. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Благоприятны предпринимательство и торговля.
 • ЛЕВ
  День располагает к лени и может быть пагубным для здоровья. В делах следует быть предельно внимательными, потому что вы можете совершить элементарную ошибку, чреватую финансовыми потерями. Возможны незапланированные доходы, однако почти все придется потратить на детей или на подготовку к предстоящему отъезду в отпуск всей семьей. Вечером постарайтесь хорошенько отдохнуть, примите перед сном теплую ванну для снятия напряжения.
 • ДЕВА
  Активный, творческий день. Деньги, которые Вы дадите в долг сегодня, вернут с большим опозданием, а то и не вернут вовсе. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • ВЕСЫ
  День вряд ли будет богат событиями. Мужчины продемонстрируют готовность к рыцарским поступкам. Смело проявляйте инициативу, выдвигайте на рассмотрение коллег и начальства свои идеи и предложения. Вероятны конфликты с близкими, особенно со старшими родственниками.
 • СКОРПИОН
  Расположение планет препятствует нормальному течению всех дел. Не начинайте сегодня никаких серьезных дел, потерпите до завтрашнего дня. Успех Вам гарантирован только тогда, когда Вы сумете правильно выбрать момент и убедить окружающих в своей правоте. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня возможны перемены. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Сегодня может быть прибыль от дела, в которое Вы вложили массу средств и энергии, либо материальное поощрение. В голову придут плодотворные идеи.
 • КОЗЕРОГ
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Если Вы водите машину, будьте внимательны на дороге. Если вы меняете работу, то есть шанс успешно оформится на новом рабочем месте или приступить к осуществлению смелого проекта. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ВОДОЛЕЙ
  День хорош, как для умственной, так и для физической работы. Ваша прямота и откровенность помогут развеять недоговорённости. Отличное настроение и боевой настрой, полученные вместе с утренним зарядом бодрости, способствуют Вашему самоутверждению. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • РЫБЫ
  Сегодня вы будете душой компании. Многие получат премии или гонорары. Сегодня Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви шановні відвідувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви ознайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе