НЕЛЕГКА ДОЛЯ ЗІНАЇДИ САВЕЛІЇВНИ

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2018, 21:45 162   

НЕЛЕГКА ДОЛЯ ЗІНАЇДИ САВЕЛІЇВНИ

Продовжуємо розповідь про представників того покоління земляків, яке політики назвали «діти війни».
Сьогодні ми в гостях у ветерана праці, людини, яка має за плечима 55 років і 27 днів трудового стажу, Зінаїди Савеліївни Онищенко.

 

Господиня привітно зустріла нас із Валерієм Петровичем Силкою, коли ми одного суботнього дня завітали на вулицю Урожайну. Осіннє тепло «бабиного літа» ще щедро зігрівало землю, та зимно було на душі в Зінаїди Савеліївни від образи за отримання мізерної пенсії.
– Для чого ж я тоді працювала? Чому ніхто при нарахуванні пенсії не звертає уваги на мій трудовий стаж? Дяка за мою працю пенсія 1800 гривень. Хочеться, щоб на таку пенсію спробував прожити хоча б один чиновник із владних кабінетів, адже частина пенсії витрачається на ліки, на продукти харчування, а чим сплачувати за використаний газ, ціну на який підняли перед опалювальним сезоном, зверталася з болем у серці Зінаїда до нас і до тих, хто пише і приймає закони та рішення, які ускладнюють життя простим українцям.
Біль і крик душі пенсіонерки можна зрозуміти, адже в період «бабиного літа» в її будинку температура не перевищувала 14 градусів тепла. А якою ж вона буде під час морозів? Як допомогти і підтримати жінку, яка піввіку протрудилася не заради свого блага, а для всього району?

НЕЛЕГКА ДОЛЯ ЗІНАЇДИ САВЕЛІЇВНИ

Народилася Зінаїда Савеліївна в учительській сім’ї Савелія Микитовича і Катерини Давидівни Павельків 7 січня 1942 року, які жили в селі Марфополі й працювали в місцевій школі.
Про вчителів Павельків добрі спогади зберігає їх учениця Катерина Іллівна Кравченко (дівоче прізвище Підойма), яка під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років була насильно вивезена на каторжні роботи до Німеччини.
– І Савелій Микитович, і Катерина Давидівна по-батьківськи ставилися до дітей, турбувалися про них, уболівали за їхнє майбутнє, – розповідала Катерина Іллівна.
Мирне життя сім’ї Павельків, як і всіх родин країни, було перервано 22 червня 1941 року, коли гітлерівські війська напали на Радянський Союз. Савелій Микитович у перші дні війни пішов на фронт. Пекло перших місяців війни змусило вчорашнього вчителя стати учасником кровопролитних боїв, вириватися з ворожого оточення і пізньої осені 1941 року повернутися додому.
Знову пішов на фронт восени 1943 року після визволення району від тимчасової нацистської окупації.
Савелій Микитович загинув у 1944 році при звільненні Криму від фашистів, похований у братській могилі міста Саки.
– Місце поховання батька знайти нам допоміг голова районної організації ветеранів Віктор Іванович Крупій, розповідала Зінаїда Савеліївна, і ми дуже вдячні йому за це. Онуки їздили на могилу дідуся. Нам на згадку від тата залишилося кілька його листів, які він надіслав мамі з фронту. Це листи від 17 та 28 квітня 1944 року та листівка від командира частини. У ній він повідомляв, що Верховний головнокомандуючий Маршал Радянського Союзу товариш Сталін за відмінні бойові дії при прориві добре укріпленої оборони противника на Перекопському перешийку наказом від 11 квітня 1944 року оголосив С. М. Павельку подяку.
У листі від 17 квітня С. М. Павелько писав: «Перемога наша недалеко. Дасть Бог залишуся живий, зараз же до Вас прилечу. Я знаю, що тобі (звертається до дружини Катерини – Авт.) дуже тяжко з дітьми. Я вважаю, що тобі краще перейти в колгосп, а може зробити так, щоб переїхати в Гуляй-Поле. Зробить обмін хати або її продати. До тебе мені нібито і недалеко, але я не можу вільно прилетіти».
У листі, написаному 28 квітня 1944 року, звучить турбота батька про своїх донечок Нелю, Нілу і Зіну. Він прохає свою матір допомагати дружині у вихованні дітей, щоб вони зростали щасливими. Люблячи свою рідненьку Катюшу, чоловік придбав їй чудову в’язану кофтину. А ще просив дружину, коли стане дуже скрутно жити, продати його годинник, а виручені гроші витратити на потреби сім’ї.
Мабуть, він передчував вічну розлуку з рідними, тому його лист сповнений турботою про майбутнє своїх дітей, про дружину, маму.
На жаль, це був останній лист із фронту С. М. Павелька.
Дружина виконала заповіт чоловіка: зберегла і виховала дітей. Найстарша Неля жила і працювала швачкою спочатку в Гуляйполі, у сусідньому місті Пологи, потім – на Мелітопільській швейній фабриці. Там вийшла заміж. Згодом переїхала в м. Пологи. Прикро, але її вік виявився коротким.
Середня сестра Ніла була шанованою людиною в колгоспі імені Карла Маркса. Працювала і завідуючою фермою, і керуючою відділком №3 і скрізь досягала гарних результатів у роботі. За що була нагороджена орденами «Знак Пошани» (1966 р.), Леніна (1973 р.), Дружби народів (1983 р.), медалями «За доблесний труд» (1970 р.), «За трудову доблесть» (1971 р.) та іншими.
У кожної дочки Савелія Микитовича доля склалася по-різному. Ніла Савеліївна живе в місті Запоріжжі, Зінаїда Савеліївна у місті Гуляйполі.
– Після війни ми жили дуже бідно, пригадувала З. С. Онищенко. Під час голоду Ніла ловила ховрахів, ми ж рвали калачики, козелики, гірчак, зелений абрикос у лісосмугах. Крім того, Ніла ще й ходила з торбинкою рвати колоски на колгоспне поле, і часто сторож ловив її і бив батогом по ногах або закривав на ніч у коморі. Таке, мабуть, ніколи не забудеться.
Тому вже після закінчення 5-го класу дівчина пішла пасти гусей за пляшку молока в день, а наприкінці літа отримувала відріз тканини на сукню.
– Довелося мені і воду носити полільницям у поле, і працювати помічницею кухарки в тракторній бригаді, розповідає далі Зінаїда Савеліївна. І скрізь мені допомагали добрі люди і голови колгоспу Гаврило Миколайович Харченко, Іван Прохорович Панасенко і бригадир-агроном Іван Самійлович Новохатько. Після 8-го та 9-го класів я полола рядки, а після 10 класу пішла працювати на ферму. У 1961 році мені вже довірили групу корів.
Восени того ж року я вступила до Василівського радгоспу-зоотехнікуму, який закінчила через 2,5 роки, і з 1 березня 1964 року стала ветфельдшером ферми №4. Бригадиром тоді був Василь Васильович Лютий, завідуючим фермою – Петро Якович Каретник.

НЕЛЕГКА ДОЛЯ ЗІНАЇДИ САВЕЛІЇВНИ

Того ж року вийшла заміж за Віктора Івановича Онищенка. Народили і виховали разом сина Віктора і дочку Валентину, які подарували матері двох онуків і одну онучку.
Трудилася Зінаїда Савеліївна останні 32 роки в міжгосподарській ветбаклабораторії з січня 1980 року до грудня 2012 року.
Діти й онуки завжди радують серце матері, бабусі Зінаїди Савеліївни, але вона тривожиться за них, сподівається, що їхні долі будуть кращими за її.

Сторінку підготував Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +2
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
-35-8
(З)

22.02Міжнародний день підтримки жертв злочинів
01.03Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок
04.03Масниця
08.03Міжнародний жіночий день
  НБУ
валюта вартість
EUR30.6588 -0.06393
RUB0.412 +0.00069
USD27.0026 -0.08493
 • ОВЕН
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Сотрудничество принесет Вам прибыль и выгодные деловые связи. Выгодно покупать валюту.
 • ТЕЛЕЦ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно, придется взвалить на себя все домашние обязанности или ухаживать за больным родственником. После великих свершений на трудовом фронте просите повышения - давно пора, и начальство прекрасно об этом знает. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Вас могут ждать награды или порицания, в зависимости от того, как Вы действовали в прошлом. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • РАК
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Если Вы хорошо потрудились, то сегодня соберете славный урожай. Неудачный день для секса. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • ЛЕВ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно вы действительно получите деньги и даже не в одном месте. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Будьте осторожны с самолетом.
 • ДЕВА
  День подобьет Вас на споры со старшими. Не исключено, что кое-кто может неправильно расценить Вашу деловую активность и посчитать Вас излишне самоуверенным. Звезды напоминают о том, что нужно навестить родных. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ВЕСЫ
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Не забывайте, что прежде чем принять какое-либо решение, необходимо внимательно изучить ситуацию. Удачный день для посещения госучереждений - получите четкие и квалифицированные консультации специалистов, без проволочек решатся важные дела. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • СКОРПИОН
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно, пришла пора отплатить тем, кто безвозмездно помогал Вам раньше. Хотите полюбить королеву или заработать миллион? Тогда, это Ваш день. Повысится Ваша деловая активность.
 • СТРЕЛЕЦ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Доверительная беседа вернет Вам уверенность в своих силах. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Излишнее самомнение, импульсивность, могут стать причиной опрометчивого поступка. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Вероятны бытовые хлопоты.
 • ВОДОЛЕЙ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Не исключено неблагоприятное известие или неблагоприятное стечение обстоятельств. Сегодня Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • РЫБЫ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Ваша сдержанность будет воспринята близким человеком как невнимание, что может привести к недоразумениям и обидам. Совещания и деловые переговоры лучше назначить на утро. Выгодно покупать валюту.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви ознайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал показує з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал працює на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші зауваження. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе