Чи готова молодь, що працює та навчається за кордоном, повернутися в Україну?

Газета "Актуальний погляд" / Новини Гуляйполя 6-02-2019, 20:40 196   

Чи готова молодь, що працює та навчається за кордоном, повернутися в Україну?

За різними статистичними даними, за кордоном сьогодні працює кожен сьомий українець, тобто більш як 7 мільйонів громадян працездатного віку вимушені шукати кращої долі поза межами нашої держави. Повірити в ці цифри зовсім не складно.
Здавалося б усе закономірно. Занепад економіки, мала кількість робочих місць… Що робити працездатним українцям, аби прогодувати батьків-пенсіонерів та дітей? Та проблема ще й у тому, що за останні роки вік українських емігрантів значно зменшився і сьогодні саме молодь – майбутнє держави, активно полишає терени України.
Більшість трудових мігрантів із України – це особи віком від 20 до 35 років. Як наслідок, частка осіб із вищою освітою серед населення у віці 25–35 років у країні постійно зменшується. А отже скоро можемо не дорахуватися не лише слюсарів, кухарів, електриків та працівників інших робітничих професій, а й висококваліфікованих спеціалістів. Зокрема лікарів, інженерів, економістів, юристів…
Чому ж виїжджає молодь?
Найперша причина – якість української освіти. Так склалося, що економіка нашої країни через занепад більшості промислових галузей не потребує висококваліфікованих працівників, однак серед українців розповсюджений стереотип, що отримати вищу освіту має кожен, незалежно від успішності в навчанні. Так знижується якість освіти, нівелюється академічна культура, процвітає купівля-продаж дипломів, курсових робіт тощо та зростає корупція в освітній галузі. Таким чином, країна отримує величезну кількість спеціалістів із дипломами, але без елементарних знань своєї професії.
Але з країни поїдуть не вони, бо таких «спеціалістів» у Європі не чекають, хіба лише в якості обслуговуючого персоналу. З країни поїде цвіт нації, розумна молодь, що здатна досконало опанувати не лише свою професію, а й вивчити іноземну мову. Поїде, щоб ще за рік-півтора вивчитися на «магістра» у європейському вузі, отримати дійсно якісну освіту, знайти роботу за спеціальністю, а головне – з достойною оплатою. Бо на сьогоднішній день праця в Україні знецінена. І знецінена, насамперед, кваліфікована праця. Тобто робота, для якої потрібна освіта.
Молода людина в Україні здобуває освіту, витрачає для цього свій час та зусилля, а потім не може знайти якісне робоче місце. Ми маємо таку неефективну економічну модель, і змін на краще поки що в нас не передбачається. А тому соціальні умови для молоді є неприйнятними: заробітна плата – невелика, перспективи пенсійного забезпечення – мінімальні.
І головне - дивлячись на те, як живуть люди в нашій країні та яке на них чекає майбутнє, жоден із моїх однолітків не хоче цього сприймати й погоджуватися на нього. А чи готова ця молодь «будувати» краще майбутнє, а не лише повернутися, коли воно, можливо, настане зусиллями когось іншого? Чи готова, отримавши європейський диплом, повернутися на Батьківщину? Можливо ви здивуєтеся, але – так. І думка це не лише гуляйпільської молоді. Так вважають і мої знайомі з різних куточків країни.

Катерина, 20 років, студентка Краківського економічного університету: «Після школи я вступила на бюджетне відділення до Сумського університету банківської справи, проте провчившись там рік, зрозуміла, що отримати бажану освіту, а точніше стати справжнім спеціалістом своєї справи в мене не вийде. По суті ми залишилися один на один із книжками радянських часів та купою предметів, які мало стосувалися спеціальності. А після того, як нам повідомили, що потім ми ще й отримаємо диплом не зрозуміло, якого ВНЗ, бо університет зібралися реформувати, я точно зрозуміла – тут мені не місце. Декілька місяців вчила польську мову, вся моя родина збирала кошти, аби оплатити хоча б перший рік мого навчання за кордоном.
Сьогодні я навчаюся на денному відділенні Краківського економічного університету й на заочному відділенні у Вроцлавському державному університеті. До того ж навчання оплачую собі сама, бо маю можливість ще й працювати. Що головне для мене в освіті? Велика кількість занять із «практиками», а не «теоретиками», допомога ВНЗ у подальшому працевлаштуванні, а найголовніше – можливість мати достойну оплату за свою майбутню працю.
Та, якщо чесно, я б з радістю повернулася до України, якби знайшла тут роботу по спеціальності із заробітком, що відповідає моєму рівню освіти. Хотілося б щоб ця наполеглива праця була відповідно оцінена. Нехай навіть моя заробітна плата була не на стільки високою, як може бути у Польщі, але хоча б не на рівні, що трохи перевищує мінімальну заробітну плату».

Сергій, 24 роки, студент вищої школи агробізнесу в м. Ломжі: «Я ніколи не був відмінником у школі, проте й вчився не погано. Але знав, що на бюджетне місце у якомусь гарному ВНЗ в Україні розраховувати не варто. Поговоривши з батьками, вирішили, що якщо вже і віддавати гроші за освіту, то краще за якісну. І, як виявилося, коштувала вона у польських університетах не набагато дорожче ніж у вітчизняних. Тож довго я не вагався. Яка для мене основна позитивна риса у європейській освіті? Я знатиму, що робити на роботі, як би смішно це не звучало. Обрав для себе спеціальність «агробізнес», бо й в Україні й у Польщі це одна з найбільш розвинутих галузей. Для мене важлива практика, можливість бувати на заняттях не лише у аудиторії, а й на фермерських господарствах. На заняттях з агрохімії бачити добрива власними очима, слідкувати як вони працюють… Моя професія – це не книжки, це перш за все вміння правильно все прорахувати й застосувати на практиці. Мої ж друзі з України, що обрали таку ж професію бачать поля й ферми хіба на картинках у інтернеті, коли готують реферати.
В Україну я б повернувся залюбки, я готовий вести легальний бізнес, сплачувати всі податки, тощо. Але після 5 років життя у Польщі, я не згоден за кожен крок давати хабара, їздити розбитими вщент дорогами, отримувати неякісну медичну допомогу… Цей список можна продовжувати довго. Головне – якби я побачив хоча б якесь економічне зростання чи зміни на краще вдома, то не роздумуючи після отримання диплома зібрав би валізи і повернувся».

Ірина, 21 рік, студентка Карлового університету в м. Прага: «Бакалаврат я закінчила у одному з найпрестижніших юридичних університетів нашої країни. Проте доклавши значних зусиль до навчання, я розуміла, що навіть закінчивши магістратуру, я й приблизно не можу розраховувати на достойне життя вдома. Я знала, що у іншій країні все доведеться розпочинати з нуля, в тому числі й навчання. Та як же я здивувалася, коли зрозуміла, що жити у Європейській столиці дешевше ніж у моєму рідному Києві. До прикладу, щоб винайняти житло і оплатити комунальні послуги, мені треба витрачати чи не в половину менше ніж у нашій столиці. А заробляти при цьому я можу в три, а то й в чотири рази більше. Звісно, працюю не по професії, але період з 20 до 30 років, це той період, коли треба відкинути власні амбіції і працювати на майбутнє – гарну освіту, власне житло.
Чи повернулася б в Україну? Однозначно так, бо там мої батьки й моя родина. Проте з нинішнім рівнем цін та заробітних плат це не можливо, хіба якщо продовжувати жити з батьками й розраховувати на їхню допомогу. А як же власна родина?».

На завершення було б логічно написати власну думку. Бо так чи інакше, я й сама навчаюся на 5 курсі магістратури й пройде не так багато часу, як і переді мною постане вибір: що далі? І слід сказати, що я зовсім не відкидаю тієї думки, що вчиню як Катерина, Сергій чи Ірина і ще сотні, тисячі молодих українців. Важко розуміти, що ти маєш на руках диплом, в голові знання, але не маєш де їх застосувати. Точніше маєш… але за 5-7 тисяч гривень на місяць в кращому випадку і, звісно, якщо пройдеш конкурс на державну службу серед чиїхось кумів, братів та сватів. Але як на них будувати власне майбутнє, власну сім'ю. Як молоді в нашій державі придбати власне житло чи народити й виховати дітей? На це запитання відповіді немає. Саме тому сотні освічених, розумних, завзятих молодих українців вимушені їхати з країни в пошуках кращої долі. Якщо не для себе, то хоча б для своїх дітей.

Надія Коломієць

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Неділя
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+25...+273-4
(З, Пд-З)

23.08День Державного Прапора України
24.08День Незалежності України
  НБУ
валюта вартість
EUR27.8482 -0.38542
RUB0.38097 -0.00333
USD25.1428 -0.1788
 • ОВЕН
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Не исключено, что подведут те, на кого Вы надеялись. Смело проявляйте инициативу, выдвигайте на рассмотрение коллег и начальства свои идеи и предложения. В голову придут плодотворные идеи.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вы сможете начать любое сложное дело. Не исключено неожиданное предложение или встреча с давним партнером по бизнесу. Возможны проблемы со здоровьем, в первую очередь это относится к тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями. Вероятно достижение большого успеха в разных деловых операциях.
 • РАК
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Возможно, у Вас появится желание что-либо изменить в жизни. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • ЛЕВ
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Дома будут царить мир и покой, настроение и самочувствие будут на высоте. Неожиданный интерес возможно вызовет у Вас религия. Вечер лучше провести в кругу семьи.
 • ДЕВА
  Сегодня Вы сможете начать любое сложное дело. Именно сегодня Вам, возможно, повезет решить проблемы личной жизни. Подходящий момент для визита к врачу за рецептом необходимого лекарства. Уделите больше внимания детям.
 • ВЕСЫ
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Многие будут сегодня чересчур эмоциональны. Сделаете все запланированное на сегодня, решите спорные вопросы с соседями, и вы успеете подготовиться к приходу гостей. Не будьте неблагодарными.
 • СКОРПИОН
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Наконец принесет плоды дело, которое Вы уже считали совсем гиблым. Существует вероятность эмоциональных срывов, и, если вам предстоит обращаться в государственные инстанции, сохраняйте самообладание. Вероятна новая романтическая связь.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня Вы сможете начать любое сложное дело. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Поэтому расплатитесь с кредиторами, тем более, что вскоре финансовые трудности сменит успех. Влияние планет нейтральное - можно заниматься своим здоровьем, хозяйственными делами.
 • КОЗЕРОГ
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Вы ведете правильную финансовую политику, но постоянно возникают искушения, и надо разумно распорядиться своими средствами. Неблагоприятное время для коллективных занятий или совместных мероприятий, однако, всё за чтобы вы не взялись сегодня в плане индивидуального творчества, будет успешно реализовано. Но не принимайте все так близко к сердцу.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодняшний день - лучший фон для деловых поездок и переговоров. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не спешите давать согласие, иначе возможны ошибки, чреватые серьезными последствиями в отношениях с людьми. Будьте осторожны с электроприборами.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вы сможете начать любое сложное дело. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Работы окажется снова в избытке, но она, как никогда, Вас раздражает и утомляет. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі чесності та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе