4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Газета "Актуальний погляд" 4-02-2019, 20:42 84   

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

За рішенням Міжнародної спілки проти раку (UICC), щорічно, 4 лютого в усьому світі відзначають Всесвітній день боротьби проти раку.
Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що в третині випадків появі раку можна запобігти. Водночас щороку в Україні зокрема й у світі загалом кількість випадків хвороби зростає. 

Ми звернулися до лікаря онколога Гуляйпільської ЦРЛ Жирова Василя Дмитровича, щоб дізнатися про ситуацію в районі та ще раз розповісти вам, дорогі читачі, які є способи профілактики раку та шляхи його виявлення.

«Останніми роками рак, дійсно, забирає чимало життів і в нашому районі, – розповідає Василь Дмитрович. – Кількість хворих постійно змінюється, але масового виявлення раку, на щастя, не спостерігається. Так, у 2018 році хворих, які перебувають на обліку з даним захворюванням, було на 16 чоловік більше, ніж у 2017-му (всього їх 622 чоловіки). Із цієї кількості в 25 чоловік вже 4-а стадія захворювання (порівняно з 16-ма у 2017 році).
Головне, на що треба звертати увагу, – це на наявність різноманітних утворень на шкірі, а жінкам – на стан молочних залоз. Так, за минулий рік взято на облік 11 чоловік з захворюванням шкіри та 4 особи – із захворюванням молочних залоз. Спостерігається багато запущених випадків (із цих 4-х в однієї жінки 3-я стадія, а в 2-х – уже четверта). Нині поширені також хвороби шийки матки (4 випадки), тіла матки (5 випадків), яєчників (3 випадки). І все одно серед усіх них по одному випадку – запущені. Усе це через несвоєчасне звернення до лікаря.
Передусім варто звертати увагу на візуальні форми раку, тобто мається на увазі захворювання тих органів, які ми можемо бачити: рак шкіри, молочної залози, матки, щитовидної залози (3 нових випадки за останній рік), мигдалини тощо.
Варто сказати, що велике значення має профілактична медицина. Так, наприклад, із взятих на диспансерний облік 86 пацієнтів у 21-го онкологічне захворювання виявлено саме під час профілактичного огляду.
Таким чином, масової захворюваності на рак у нашому районі не спостерігається. За минулий рік зменшилися раки шлунку (було 5, стало 3), але значно збільшилися випадки (на 7) раку легенів. Тому варто вчасно звертати увагу на погіршення свого самопочуття та не боятися проконсультуватися з лікарем».
Говорячи про таку тяжку недугу як рак, Василь Дмитрович наголошує, що окрім своєчасного звернення до лікаря, дуже важливо, особливо жінкам, проводити самообстеження. Адже саме рак молочної залози посiдає перше мiсце серед усiх злоякiсних утворень у жiнок. Великою проблемою є те, що бiльшiсть жiнок потрапляють до лiкарiв уже в запущених станах, коли навiть видалення залози не рятує ситуацiю.
Профілактичні дії також позитивно впливають не тільки на самопочуття, але й можуть запобігти багатьом видам онкологічних захворювань.
Аби зменшити вірогідність захворювання на рак, потрібно слідкувати за тим, що ви їсте. Лікарі-дієтологи склали кілька порад щодо харчування:
• Їжа на 75% повинна бути рослинного характеру.
• Склад її має бути максимально різноманітним: овочеві та фруктово-ягідні суміші. 2/3 повинно бути в сирому, 1/3 – у паровому, тушкованому, запеченому вигляді.
• Для зменшення потрапляння пестицидів та нітратів в організм, рекомендовано ретельно промивати овочі в проточній воді, замочувати у воді (на 1 годину), видаляти шкірку та верхні листя, “жилки” з капустяного листя, серцевину в моркви.
• Вживати свіжо очищені горіхи та свіжо полущене (мелене) насіння.
• Щодня вживати 1-2 склянки зеленого чаю. Любителям кави – до 2 чашок натуральної.
• До більшості страв додавати порошок куркуми (½ чайної ложки на порцію), часто вживати чай з імбиром, 1 раз на тиждень – капусту броколі (сирі суцвіття – у салати, “ніжки” – у супи та рагу), двічі на місяць – гриби шиїтаке (готуються 5 хвилин).
• Менше вживати цукру (рак, на жаль, “любить” солодке).
• Після 40 років обмежити споживання червоного м’яса (до 1 разу на тиждень).
• Пити чисту воду.
Окрім харчування, важливо не забувати про фізичну активність: швидка ходьба протягом 1 години – знижує ризик раку прямої кишки на 26%, раку грудей – на 30%, раку шлунка – на 40% і до 70% – раку простати та 80% – раку матки та яєчників.
Крім того, у МОЗ радять відмовитися від алкоголю та тютюну. Адже саме куріння є причиною багатьох типів раку – раку легенів, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунку й шийки матки. Не менш небезпечним є зловживання алкоголем: результати дослідження ВООЗ свідчать, що ризик раку зростає із збільшенням споживання алкоголю. Безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує.
Також потрібно здійснювати профілактику інфекційних хвороб, нерідко рак виникає внаслідок них. Вірусний гепатит В і С може призвести до розвитку раку печінки, вірус папіломи людини стати причиною раку шийки матки, бактерія Helicobacter pylori підвищує ризик розвитку раку шлунка. Профілактичні заходи включають вакцинацію та профілактику інфекційних і паразитарних захворювань.
Потрібно також захищати шкіру від ультрафіолету. Ультрафіолетове випромінювання, зокрема – сонячне, провокує всі основні типи раку шкіри – різні види карциноми та меланому. Улітку обов’язково викристовуйте сонцезахисні засоби, які захистять шкіру від негативного впливу. Канцерогенними також є пристрої для штучного загару.
Варто зазначити, що при виявленні будь-яких підозр на пухлинні новоутворення, необхідно обов’язково звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу.

Спілкувалася Олена ЗЕЛЕНЯК

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Вівторок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+22...+244-4
(Пд-З)

23.04Всесвітній день книги й авторського права
26.04Міжнародний день інтелектуальної власності
26.04Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф
28.04Великдень або Пасха
01.05День Праці
03.05Всесвітній день свободи преси
07.05День Радіо
  НБУ
валюта вартість
EUR30.1223 -0.08842
RUB0.41977 -8.0E-5
USD26.7754 -0.0786
 • ОВЕН
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Повысится Ваша деловая активность.
 • ТЕЛЕЦ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Вам возможно, удастся четко сформулировать свои цели и задачи. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вероятны бытовые хлопоты.
 • РАК
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • ЛЕВ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Постарайтесь избежать ссоры с любимым человеком, возможно сегодня это окажется сложно выполнить. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Выгодно покупать валюту.
 • ДЕВА
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Если Вы в ссоре, самое время помириться. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • ВЕСЫ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Ваша прямота и откровенность помогут развеять недоговорённости. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • СКОРПИОН
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Не исключено, что Вас разочаруют действия близких людей. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. Настроение может совсем опустится до нуля, если только Вы не встретите человека, общение с которым заставит Вас забыть о неприятном. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Будьте осторожны с самолетом.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Велика вероятность трений в рабочем коллективе. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ВОДОЛЕЙ
  На этот день не стоит планировать деловые встречи. Вы можете достичь неплохих творческих успехов. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вам могут вернуть долг или сделать ценный подарок. В случаи ссоры, все Ваши попытки примирить конфликтующие стороны только подольют масло в огонь. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Повысится Ваша деловая активность.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі чесності та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе