4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Газета "Актуальний погляд" 4-02-2019, 20:42 38   

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

За рішенням Міжнародної спілки проти раку (UICC), щорічно, 4 лютого в усьому світі відзначають Всесвітній день боротьби проти раку.
Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що в третині випадків появі раку можна запобігти. Водночас щороку в Україні зокрема й у світі загалом кількість випадків хвороби зростає. 

Ми звернулися до лікаря онколога Гуляйпільської ЦРЛ Жирова Василя Дмитровича, щоб дізнатися про ситуацію в районі та ще раз розповісти вам, дорогі читачі, які є способи профілактики раку та шляхи його виявлення.

«Останніми роками рак, дійсно, забирає чимало життів і в нашому районі, – розповідає Василь Дмитрович. – Кількість хворих постійно змінюється, але масового виявлення раку, на щастя, не спостерігається. Так, у 2018 році хворих, які перебувають на обліку з даним захворюванням, було на 16 чоловік більше, ніж у 2017-му (всього їх 622 чоловіки). Із цієї кількості в 25 чоловік вже 4-а стадія захворювання (порівняно з 16-ма у 2017 році).
Головне, на що треба звертати увагу, – це на наявність різноманітних утворень на шкірі, а жінкам – на стан молочних залоз. Так, за минулий рік взято на облік 11 чоловік з захворюванням шкіри та 4 особи – із захворюванням молочних залоз. Спостерігається багато запущених випадків (із цих 4-х в однієї жінки 3-я стадія, а в 2-х – уже четверта). Нині поширені також хвороби шийки матки (4 випадки), тіла матки (5 випадків), яєчників (3 випадки). І все одно серед усіх них по одному випадку – запущені. Усе це через несвоєчасне звернення до лікаря.
Передусім варто звертати увагу на візуальні форми раку, тобто мається на увазі захворювання тих органів, які ми можемо бачити: рак шкіри, молочної залози, матки, щитовидної залози (3 нових випадки за останній рік), мигдалини тощо.
Варто сказати, що велике значення має профілактична медицина. Так, наприклад, із взятих на диспансерний облік 86 пацієнтів у 21-го онкологічне захворювання виявлено саме під час профілактичного огляду.
Таким чином, масової захворюваності на рак у нашому районі не спостерігається. За минулий рік зменшилися раки шлунку (було 5, стало 3), але значно збільшилися випадки (на 7) раку легенів. Тому варто вчасно звертати увагу на погіршення свого самопочуття та не боятися проконсультуватися з лікарем».
Говорячи про таку тяжку недугу як рак, Василь Дмитрович наголошує, що окрім своєчасного звернення до лікаря, дуже важливо, особливо жінкам, проводити самообстеження. Адже саме рак молочної залози посiдає перше мiсце серед усiх злоякiсних утворень у жiнок. Великою проблемою є те, що бiльшiсть жiнок потрапляють до лiкарiв уже в запущених станах, коли навiть видалення залози не рятує ситуацiю.
Профілактичні дії також позитивно впливають не тільки на самопочуття, але й можуть запобігти багатьом видам онкологічних захворювань.
Аби зменшити вірогідність захворювання на рак, потрібно слідкувати за тим, що ви їсте. Лікарі-дієтологи склали кілька порад щодо харчування:
• Їжа на 75% повинна бути рослинного характеру.
• Склад її має бути максимально різноманітним: овочеві та фруктово-ягідні суміші. 2/3 повинно бути в сирому, 1/3 – у паровому, тушкованому, запеченому вигляді.
• Для зменшення потрапляння пестицидів та нітратів в організм, рекомендовано ретельно промивати овочі в проточній воді, замочувати у воді (на 1 годину), видаляти шкірку та верхні листя, “жилки” з капустяного листя, серцевину в моркви.
• Вживати свіжо очищені горіхи та свіжо полущене (мелене) насіння.
• Щодня вживати 1-2 склянки зеленого чаю. Любителям кави – до 2 чашок натуральної.
• До більшості страв додавати порошок куркуми (½ чайної ложки на порцію), часто вживати чай з імбиром, 1 раз на тиждень – капусту броколі (сирі суцвіття – у салати, “ніжки” – у супи та рагу), двічі на місяць – гриби шиїтаке (готуються 5 хвилин).
• Менше вживати цукру (рак, на жаль, “любить” солодке).
• Після 40 років обмежити споживання червоного м’яса (до 1 разу на тиждень).
• Пити чисту воду.
Окрім харчування, важливо не забувати про фізичну активність: швидка ходьба протягом 1 години – знижує ризик раку прямої кишки на 26%, раку грудей – на 30%, раку шлунка – на 40% і до 70% – раку простати та 80% – раку матки та яєчників.
Крім того, у МОЗ радять відмовитися від алкоголю та тютюну. Адже саме куріння є причиною багатьох типів раку – раку легенів, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунку й шийки матки. Не менш небезпечним є зловживання алкоголем: результати дослідження ВООЗ свідчать, що ризик раку зростає із збільшенням споживання алкоголю. Безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує.
Також потрібно здійснювати профілактику інфекційних хвороб, нерідко рак виникає внаслідок них. Вірусний гепатит В і С може призвести до розвитку раку печінки, вірус папіломи людини стати причиною раку шийки матки, бактерія Helicobacter pylori підвищує ризик розвитку раку шлунка. Профілактичні заходи включають вакцинацію та профілактику інфекційних і паразитарних захворювань.
Потрібно також захищати шкіру від ультрафіолету. Ультрафіолетове випромінювання, зокрема – сонячне, провокує всі основні типи раку шкіри – різні види карциноми та меланому. Улітку обов’язково викристовуйте сонцезахисні засоби, які захистять шкіру від негативного впливу. Канцерогенними також є пристрої для штучного загару.
Варто зазначити, що при виявленні будь-яких підозр на пухлинні новоутворення, необхідно обов’язково звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу.

Спілкувалася Олена ЗЕЛЕНЯК

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
-35-8
(З)

22.02Міжнародний день підтримки жертв злочинів
01.03Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок
04.03Масниця
08.03Міжнародний жіночий день
  НБУ
валюта вартість
EUR30.6588 -0.06393
RUB0.412 +0.00069
USD27.0026 -0.08493
 • ОВЕН
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Сотрудничество принесет Вам прибыль и выгодные деловые связи. Выгодно покупать валюту.
 • ТЕЛЕЦ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно, придется взвалить на себя все домашние обязанности или ухаживать за больным родственником. После великих свершений на трудовом фронте просите повышения - давно пора, и начальство прекрасно об этом знает. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Вас могут ждать награды или порицания, в зависимости от того, как Вы действовали в прошлом. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • РАК
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Если Вы хорошо потрудились, то сегодня соберете славный урожай. Неудачный день для секса. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • ЛЕВ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно вы действительно получите деньги и даже не в одном месте. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Будьте осторожны с самолетом.
 • ДЕВА
  День подобьет Вас на споры со старшими. Не исключено, что кое-кто может неправильно расценить Вашу деловую активность и посчитать Вас излишне самоуверенным. Звезды напоминают о том, что нужно навестить родных. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ВЕСЫ
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Не забывайте, что прежде чем принять какое-либо решение, необходимо внимательно изучить ситуацию. Удачный день для посещения госучереждений - получите четкие и квалифицированные консультации специалистов, без проволочек решатся важные дела. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • СКОРПИОН
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возможно, пришла пора отплатить тем, кто безвозмездно помогал Вам раньше. Хотите полюбить королеву или заработать миллион? Тогда, это Ваш день. Повысится Ваша деловая активность.
 • СТРЕЛЕЦ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Доверительная беседа вернет Вам уверенность в своих силах. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Излишнее самомнение, импульсивность, могут стать причиной опрометчивого поступка. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Вероятны бытовые хлопоты.
 • ВОДОЛЕЙ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Не исключено неблагоприятное известие или неблагоприятное стечение обстоятельств. Сегодня Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • РЫБЫ
  День подобьет Вас на споры со старшими. Ваша сдержанность будет воспринята близким человеком как невнимание, что может привести к недоразумениям и обидам. Совещания и деловые переговоры лучше назначить на утро. Выгодно покупать валюту.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені відвідувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славне минуле. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі чесності та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе