Із когорти мужніх і відважних

Газета "Актуальний погляд" 5-05-2019, 07:27 179   

Із когорти мужніх і відважних

Минуло багато літ відтоді, як наша земля страждала від гулу гармат та гірко плакала, приймаючи у вічні обійми своїх синів і дочок. Ми всі у невідплатному боргу перед нашими героями-визволителями, ветеранами, учасниками бойових дій Великої Вітчизняної війни. На жаль, із кожним роком їх усе менше й менше залишається серед нас, та їхній подвиг ніколи не буде забутим.
До одного з наших земляків – ветерана Великої Вітчизняної війни, учасника бойових дій В. Ф. Шрамка - ми завітали напередодні свята Великої Перемоги.

 

Біля воріт чепурного подвір’я стояв сивочолий господар Василь Федосійович Шрамко. Після привітання та знайомства ми попросили його розповісти про своє життя-буття. Він охоче погодився, тож ми сіли у дворі біля столу, і під щедрими променями сонця почалося наше спілкування.
– Народився я 4 травня 1924 року в місті Гуляйполі на вулиці Дослідній (теперішня – Алли Оношко), - почав розповідати 95-річний господар. – Коли утворився колгосп «Ударник», батьки пішли туди працювати. У них було п’ятеро дітей, я – найстарший син. На жаль, уже чотирьох братів немає на цьому світі, а я ще ряст топчу, хоч довелося всього пережити: і хорошого, і поганого, – та я розумію, що людина приходить у світ для того, щоб творити добро.
З малих літ мені довелося, як і всій нашій сім’ї, пережити страшний голод 1932-1933-го років, та, слава Богу, вижили.
А скільки ви класів закінчили? – запитую.
– Сім класів, – недовго думаючи, відповідає мій співбесідник. А знаєте, як я пішов до школи? – посміхається. – Було це так. Батьки весь час на колгоспних роботах. Їм ніколи було за дітьми дивитися. І все ж одного дня мати питає мене: «Синку, ти в школу ходиш?» – А я забув, що треба в школу йти. І, як був босий, без сорочки, прийшов у школу, зайшов у клас, сів і сиджу за партою (навчальний рік уже місяць тривав), коли заходить до класу вчителька і запитує: «А хто це в нас там сидить?». Я встав, назвав себе і кажу: «Мене батьки прислали вчитися». «Гаразд, – сказала вчителька, – вчитися, так вчитися». – Так я став школярем.

 

Із когорти мужніх і відважних

Навчався я у міській середній школі №1. Після 7 класів поїхав до Запоріжжя у фабрично-заводську школу, яка була при «Запоріжсталі», де опановував спеціальність вогнетривника, але довчитися не довелося. Почалася Велика Вітчизняна війна, і нас, учнів ФЗН, разом з іншими тисячами людей, направили копати окопи між Запоріжжям і Дніпропетровськом.
Були ми там доти, доки одного дня нам наказали: повертайтеся додому, бо фашисти вже переправилися через Дніпро. Добиралися до Запоріжжя ми босі й голодні. Дійшли до Дніпра, а там біля переправи сила-силенна людей: стариків, жінок, дітей, військових.
Подивилися ми на цю тисняву та й задумалися, коли один хлопець каже: «Хлопці, у мене дід на Хортиці живе, і в нього є човен, то він нас і перевезе. Гайда до нього». Справді, ми розшукали того діда, а він каже: «У мене човен є, але він старий і дірявий. Якщо зачекаєте, то я його відремонтую і перевезу вас на лівий берег Дніпра». В очікуванні ми провели три дні, а тоді дідусь перевіз нас по одному через Дніпро. Прийшли ми в училище, а там готуються до евакуації, нам же сказали, щоб ми добиралися до своїх рідних місць. Ішли ми додому довго, бо ніхто не хотів підвезти, їли абрикоси, яблука – усе, що могли роздобути по дорозі.
На війну батька забрали в перший її день – у неділю, 22 червня 1941 року. Зранку він пішов на гуляйпільський базар, що знаходився біля приміщення колишньої взуттєвої фабрики, повернувся та й ліг відпочити, аж тут прибув вістовий із колгоспу і наказав батькові збирати людей на мітинг, бо почалася війна з Німеччиною.
У одного з моїх братів чоловіки, які грали на вулиці в доміно, запитали: «Чого до вашого батька приходив вістовий?». Той і відказав, що почалася війна. Так дядьки ледве не побили брата, вони не вірили, що може початися війна.
Але вже на початку жовтня 1941 року фашисти вступили в Гуляйполе, і почалося наше життя на окупованій території. Перш за все, окупанти оголосили, щоб колгоспники здали по п’ять мішків зерна, потім ще по п’ять і так забрали все зерно, що люди отримали до війни.
Під час окупації земляки важко працювали на різних польових роботах. Довелося зазнати ворожих батогів і мені лише за те, що під час оранки ми, хлопці, присіли перепочити, а тут, звідки не візьмися німецький комендант із перекладачкою на бідарці під’їхав і почастував нас батогом. Але не це було найстрашнішим.
Найстрашніше прийшло на початку травня 1943 року, тоді мене разом з іншими юнаками й дівчатами відправили на каторжні роботи до Німеччини. Потрапив я в Австрії до одного бауера, що проживав у селі Стасдорф, неподалік міста Туль. Разом зі мною працювали поляк і полька. Ночував я біля свиней, яким варив картоплю.
Неподалік села протікала гірська річка, що поблизу Альп, у тій річці ми з поляком купалися, коли господар спав.
– Звільнення для мене й інших бранців прийшло у квітні 1945 року. Нас звільнили радянські війська, які прийшли в село. Спочатку нас, колишніх бранців, направили розбирати хазяйські клуні та будувати міст через річку. Ми його побудували, але тут налетіли німецькі літаки й усе розбомбили. Прийшлося знову його будувати. А потім мене направили на службу в діючу армію, – продовжував розповідь Василь Федосійович. – Що тільки не довелося пережити ненавченому новачку-солдату, беручи участь в останніх жорстоких боях Великої Вітчизняної війни, звільняючи Австрію від нацистів.
8 травня 1945 року, вночі, прокинувся я від безсистемної стрілянини. Всі подумали, що десь прорвалися фашисти. Коли це оголошували про Перемогу, про закінчення війни.
Додому Василь Федосійович повернувся в 1947 році після служби в обмеженому контигенті радянських військ у Німеччині. Колишній водій 678 мінометного полку після кількох спроб влаштуватися на роботу за професією пішов на Гуляйпільську взуттєву фабрику.
Працював і різчиком шкіри, і затягувачем, і закрійником, і взуттьовиком. За багаторічну добросовісну роботу Василя Федосійовича неодноразово нагороджували Почесними грамотами, грошовими преміями, фотографію поміщали на Дошку пошани, висловлювали подяки. Працював він там до 4 травня 1984 року – до виходу на пенсію.
Ветеран війни і праці з теплотою згадує Миколу Попова, Василя Петелька, Петра Коростильова, Івана Шаровського, Федора Серьогіна та інших товаришів, з якими трудився на фабриці.
У 1951 році він зустрів у Гуляйполі дівчину Меланію, з якою невдовзі побралися і яка теж прийшла працювати на взуттєву фабрику.
– Жити молодій парі не було де, бо в батьківській хаті було тісно. І Василю й Маланії довелося купити собі маленьку хатину під соломою.
Поступово Василь Федосійович з дружиною стяглися на нову хату, у якій і зараз живуть по вулиці Вільній. Тут у них народилися син Іван і дочка Любов. Тут вони пережили глибоку особисту трагедію: через жахливу лікарську помилку на операційному столі помер їх двадцятирічний син. Ця травма й досі дуже болить і ятрить батьківські серця.
Та життя є життя, і живим треба думати про живе. Тому, незважаючи ні на що, вона, ця пара сивих голубів, живе разом уже 68 років. Це, мабуть, своєрідний рекорд довголіття.
Сьогодні вони мають своє невелике господарство, у якому поратися їм допомагає дочка та дві онучки Ірина й Олена та правнучок Архип, якого назвали на честь діда Василя Федосійовича.
Дуже приємно було спілкуватися з привітними господарями, та час не стоїть на місці, і ми почали прощатися. Василь Федосійович і Меланія Кирилівна побажали землякам напередодні Дня Перемоги міцного здоров’я, миру і благополуччя. Ми ж їм теж побажали міцного здоров’я, а Василю Федосійовичу дожити до сторічного ювілею.

 

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +2
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Понеділок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+31...+334-3
(З, Пд-З)

23.08День Державного Прапора України
24.08День Незалежності України
  НБУ
валюта вартість
EUR27.8482 -0.38542
RUB0.38097 -0.00333
USD25.1428 -0.1788
 • ОВЕН
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Во второй половине дня строже соблюдайте диету. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РАК
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Возможны приятные приключения. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Будьте осторожны с компьютером.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • ДЕВА
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Исключите сегодня из своего меню мясо, замените его овощами. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Хорошо пойдут дела у коммерсантов.
 • ВЕСЫ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Многие получат премии или гонорары. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
 • СКОРПИОН
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Напряженная домашняя атмосфера побудит Вас провести вечер в обществе друзей. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • СТРЕЛЕЦ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • КОЗЕРОГ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Вы ведете правильную финансовую политику, но постоянно возникают искушения, и надо разумно распорядиться своими средствами. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • РЫБЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви улюблені користувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному порталу ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт працює на основі чесності та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе