16 липня в Україні набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Газета "Актуальний погляд" 29-07-2019, 12:24 201   

16 липня в Україні набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Документ набув чинності через два місяці після опублікування його в газеті "Голос України".
Відповідно до Закону, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем'єр-міністр, усі члени Уряду, керівники державних установ, підприємств і відомств, державні службовці та посадовці всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати й нотаріуси, керівники закладів освіти, педагоги та медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.
Законом передбачено організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих.
Водночас передбачається, що володіння українською мовою стане обов'язковим для осіб, які мають намір отримати громадянство України. Для цього необхідно буде скласти іспит про рівень володіння державною мовою.
Разом із тим іноземні військовослужбовці, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а набуття ними українського громадянства становить державний інтерес, зможуть отримати його без засвідчення рівня володіння державною мовою. Вони мають опанувати її протягом року з дня набуття громадянства.
Дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Водночас Закон передбачає, що супровід культурно-мистецьких, розважальних і видовищних заходів в Україні має здійснюватися державною мовою. При цьому достатньо бажання одного учасника заходу, щоб зобов'язати організаторів забезпечити його переклад.
Законом визначаються особливості застосування державної мови у сфері культури, телебачення і радіомовлення, друкованих ЗМІ, у сфері обслуговування споживачів та інших галузях. Так, за п'ять років стане чинною норма Закону, за якою квота на український контент в ефірі телеканалів має становити 90%.
Відповідно до закону, за 30 місяців всеукраїнські друковані ЗМІ, а через п'ять років і місцева преса, мусять мати українську версію. При цьому Закон дозволяє випускати версії й іншими мовами. Однак видання, що виходять мовами ЄС і кримськотатарською, можуть не мати української версії. Також видавництва та книгарні мають за два роки мати не менш як половину асортименту книг українською мовою.
Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушень прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами.
Максимальна сума штрафу становитиме 11 тис. 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.


***
Згідно з оприлюдненими прес-службою "Рейтингу" результатами опитування за надання російській державного статусу в Україні висловилися 21% опитаних. Ще 11% респондентів - за офіційний статус російської мови в Україні, 2% - не змогли відповісти.
Опитування проводилося серед населення України у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення.
Ми поцікавилися в гуляйпільців, що ж вони думають із цього питання?
Анна, 27 років:
- На мою думку мовне питання, як зараз модно говорити, це надуманий привід зробити проблему там, де її немає. Ми живемо в такому регіоні, де дуже багато російськомовного населення. Ми всі вільно розмовляємо як українською, так і російською мовами та розуміємо один одного. Дійсно, важливо знати й поважати свою рідну мову. Важливо, щоб державні службовці володіли й вели справи українською мовою. Але так було й раніше, і до чинного Закону про мову. Невже в країні, яка ледве дихає і має купу боргів перед міжнародними кредиторами немає нагальніших проблем?
Євгенія, 30 років:
- Повага до рідної мови та своєї культури – це те, що робить нас єдиним народом. Але ж Україна – це багатонаціональна країна, і це потрібно враховувати. Із екранів телевізорів нам говорять про європейські цінності, та де ж тоді наші свободи, згідно до тих же європейських стандартів. Де право на власну думку, на гідний рівень життя, право бути вільними людьми на своїй землі? А що ж до застосування державної мови у сфері телебачення, радіомовлення та друкованих ЗМІ – так як же Закон «Про цензуру», де ж свобода слова для журналістів? Одні питання і жодної зрозумілої відповіді. Складається враження, що ми повертаємося у минулі століття, коли кожному говорили що він має робити, говорити й навіть думати. В головному Законі держави – Конституції України, читко визначено, що Україна – це незалежна й демократична країна, головним джерелом влади якої є її народ. Так чому ж тоді той народ ніхто не запитує, готовий він сплачувати штрафи із своїх копійчаних зарплат за те, що заговорив іншою мовою?
Вікторія Іванівна, 75 років:
- Знаєте, те, якою мовою ми говоримо, аж ніяк не покращує моє життя, не додає коштів до мізерної пенсії, яку я заробила, пропрацювавши все життя в колгоспі, не зменшує ціну на газ, не припиняє війни… Для мене не важливо, якою мовою зі мною говоритиме продавець у магазині, якщо мені не буде за які кошти купити хліба. Раніше ми всі були одним народом великої країни, розуміли один одного і головне знали, що завтра буде все як і вчора: жили, працювали, ростили дітей, плануючи своє і їхнє майбутнє. А зараз ми існуємо від пенсії до пенсії не маючи можливості купити ліків. Напевно не важливо, якою мовою транслюють кінофільм, якщо не працюватиме телевізор, коли світло відключать за несплату.
Сергій, 37 років:
- Я пишаюся тим, що моя Україна прагне стати незалежною Європейською державою. Але я часто буваю в інших країнах Європи, бо їжджу на заробітки, і повірте, люди там живуть не так. Дійсно, українська мова має бути єдиною офіційною мовою, державні посадовці чи військовослужбовці мусять її знати й використовувати в роботі, але лікарі, нотаріуси, журналісти – це люди, які працюють із різними особами, і не всі вони володіють українською мовою. Тож як лікарю проконсультувати пацієнта, який, наприклад говорить російською і не потрапити під загрозу отримати за це штраф. Я взагалі не розумію, чому наша влада займається як не перейменовуванням міст і вулиць, знесенням пам’ятників і мовним питанням у той час, коли потрібно припиняти війну, розвивати власну економіку, розбудовувати внутрішню інфраструктуру та створювати робочі місця, щоб нам не доводилося їхати до Польщі на заробітки, що прогодувати родину.
Чинний Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" викликав жваве обговорення в суспільстві, але ми не беремося говорити добре це чи ні, бо кожен це вирішує для себе особисто.

Євгенія БЕРЕЖНА

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


  «    Серпень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31 
П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

14.08Маковія
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  День в целом благоприятен. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • ТЕЛЕЦ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Если у Вас есть друзья-иностранцы, сегодня самый подходящий день для встречи с ними. Помогите окружающим и они будут Вам благодарны.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Расположение планет препятствует нормальному течению всех дел. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Того, кто не задумывается о далеких трудностях, подстерегают близкие неприятности. Будьте осторожны с начальником.
 • РАК
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Хороший момент для начала ремонта, переделок в квартире, покупки мебели. Будьте осторожны с электроприборами.
 • ЛЕВ
  Сегодня следует быть крайне внимательным к своему здоровью. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ДЕВА
  День располагает к лени и может быть пагубным для здоровья. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Отличное настроение и боевой настрой, полученные вместе с утренним зарядом бодрости, способствуют Вашему самоутверждению. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • ВЕСЫ
  Очень активный, насыщенный делами и разговорами день. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Вам будет сопутствовать успех в отношениях с противоположным полом. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • СКОРПИОН
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Спортивная тренировка может закончиться травмой. Ваши отношения могут зайти в тупик.
 • СТРЕЛЕЦ
  День может принести немало двойственных ситуаций, требующих такта и выдержки. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Постарайтесь лечь спать пораньше. Вечером ждите приятных гостей.
 • КОЗЕРОГ
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Неблагоприятное время для коллективных занятий или совместных мероприятий, однако, всё за чтобы вы не взялись сегодня в плане индивидуального творчества, будет успешно реализовано. Но не принимайте все так близко к сердцу.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • РЫБЫ
  Сегодня можно вполне рассчитывать на успех в делах. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Хлопоты о прибавке к зарплате могут оказаться ненапрасными.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви дорогі користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко ознайомитися історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші зауваження. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе