16 липня в Україні набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Газета "Актуальний погляд" 29-07-2019, 12:24 64   

16 липня в Україні набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Документ набув чинності через два місяці після опублікування його в газеті "Голос України".
Відповідно до Закону, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем'єр-міністр, усі члени Уряду, керівники державних установ, підприємств і відомств, державні службовці та посадовці всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати й нотаріуси, керівники закладів освіти, педагоги та медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.
Законом передбачено організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих.
Водночас передбачається, що володіння українською мовою стане обов'язковим для осіб, які мають намір отримати громадянство України. Для цього необхідно буде скласти іспит про рівень володіння державною мовою.
Разом із тим іноземні військовослужбовці, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а набуття ними українського громадянства становить державний інтерес, зможуть отримати його без засвідчення рівня володіння державною мовою. Вони мають опанувати її протягом року з дня набуття громадянства.
Дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Водночас Закон передбачає, що супровід культурно-мистецьких, розважальних і видовищних заходів в Україні має здійснюватися державною мовою. При цьому достатньо бажання одного учасника заходу, щоб зобов'язати організаторів забезпечити його переклад.
Законом визначаються особливості застосування державної мови у сфері культури, телебачення і радіомовлення, друкованих ЗМІ, у сфері обслуговування споживачів та інших галузях. Так, за п'ять років стане чинною норма Закону, за якою квота на український контент в ефірі телеканалів має становити 90%.
Відповідно до закону, за 30 місяців всеукраїнські друковані ЗМІ, а через п'ять років і місцева преса, мусять мати українську версію. При цьому Закон дозволяє випускати версії й іншими мовами. Однак видання, що виходять мовами ЄС і кримськотатарською, можуть не мати української версії. Також видавництва та книгарні мають за два роки мати не менш як половину асортименту книг українською мовою.
Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушень прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами.
Максимальна сума штрафу становитиме 11 тис. 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.


***
Згідно з оприлюдненими прес-службою "Рейтингу" результатами опитування за надання російській державного статусу в Україні висловилися 21% опитаних. Ще 11% респондентів - за офіційний статус російської мови в Україні, 2% - не змогли відповісти.
Опитування проводилося серед населення України у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення.
Ми поцікавилися в гуляйпільців, що ж вони думають із цього питання?
Анна, 27 років:
- На мою думку мовне питання, як зараз модно говорити, це надуманий привід зробити проблему там, де її немає. Ми живемо в такому регіоні, де дуже багато російськомовного населення. Ми всі вільно розмовляємо як українською, так і російською мовами та розуміємо один одного. Дійсно, важливо знати й поважати свою рідну мову. Важливо, щоб державні службовці володіли й вели справи українською мовою. Але так було й раніше, і до чинного Закону про мову. Невже в країні, яка ледве дихає і має купу боргів перед міжнародними кредиторами немає нагальніших проблем?
Євгенія, 30 років:
- Повага до рідної мови та своєї культури – це те, що робить нас єдиним народом. Але ж Україна – це багатонаціональна країна, і це потрібно враховувати. Із екранів телевізорів нам говорять про європейські цінності, та де ж тоді наші свободи, згідно до тих же європейських стандартів. Де право на власну думку, на гідний рівень життя, право бути вільними людьми на своїй землі? А що ж до застосування державної мови у сфері телебачення, радіомовлення та друкованих ЗМІ – так як же Закон «Про цензуру», де ж свобода слова для журналістів? Одні питання і жодної зрозумілої відповіді. Складається враження, що ми повертаємося у минулі століття, коли кожному говорили що він має робити, говорити й навіть думати. В головному Законі держави – Конституції України, читко визначено, що Україна – це незалежна й демократична країна, головним джерелом влади якої є її народ. Так чому ж тоді той народ ніхто не запитує, готовий він сплачувати штрафи із своїх копійчаних зарплат за те, що заговорив іншою мовою?
Вікторія Іванівна, 75 років:
- Знаєте, те, якою мовою ми говоримо, аж ніяк не покращує моє життя, не додає коштів до мізерної пенсії, яку я заробила, пропрацювавши все життя в колгоспі, не зменшує ціну на газ, не припиняє війни… Для мене не важливо, якою мовою зі мною говоритиме продавець у магазині, якщо мені не буде за які кошти купити хліба. Раніше ми всі були одним народом великої країни, розуміли один одного і головне знали, що завтра буде все як і вчора: жили, працювали, ростили дітей, плануючи своє і їхнє майбутнє. А зараз ми існуємо від пенсії до пенсії не маючи можливості купити ліків. Напевно не важливо, якою мовою транслюють кінофільм, якщо не працюватиме телевізор, коли світло відключать за несплату.
Сергій, 37 років:
- Я пишаюся тим, що моя Україна прагне стати незалежною Європейською державою. Але я часто буваю в інших країнах Європи, бо їжджу на заробітки, і повірте, люди там живуть не так. Дійсно, українська мова має бути єдиною офіційною мовою, державні посадовці чи військовослужбовці мусять її знати й використовувати в роботі, але лікарі, нотаріуси, журналісти – це люди, які працюють із різними особами, і не всі вони володіють українською мовою. Тож як лікарю проконсультувати пацієнта, який, наприклад говорить російською і не потрапити під загрозу отримати за це штраф. Я взагалі не розумію, чому наша влада займається як не перейменовуванням міст і вулиць, знесенням пам’ятників і мовним питанням у той час, коли потрібно припиняти війну, розвивати власну економіку, розбудовувати внутрішню інфраструктуру та створювати робочі місця, щоб нам не доводилося їхати до Польщі на заробітки, що прогодувати родину.
Чинний Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" викликав жваве обговорення в суспільстві, але ми не беремося говорити добре це чи ні, бо кожен це вирішує для себе особисто.

Євгенія БЕРЕЖНА

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Понеділок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+24...+263-4
(Пд, Пд-З)

23.08День Державного Прапора України
24.08День Незалежності України
  НБУ
валюта вартість
EUR27.8482 -0.38542
RUB0.38097 -0.00333
USD25.1428 -0.1788
 • ОВЕН
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. Ложь и изворотливость Вам не помогут - Вы только навредите этим себе еще больше. Возрастет вероятность обострения хронических заболеваний на нервной почве. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вы сможете сделать много намеченных дел.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Во второй половине дня строже соблюдайте диету. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РАК
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Возможны приятные приключения. Не принимайте никаких важных решений и серьезных обязательств - на сегодняшний день время для этого еще не настало. Будьте осторожны с компьютером.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Несмотря ни на какие испытания и препятствия на Вашем пути к победе и успеху, постарайтесь сохранять спокойствие, новые знакомства нежелательны. Вероятны встречи с влиятельными людьми.
 • ДЕВА
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Исключите сегодня из своего меню мясо, замените его овощами. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Хорошо пойдут дела у коммерсантов.
 • ВЕСЫ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Многие получат премии или гонорары. Скорее всего, вас ждут сегодня материальные затруднения. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
 • СКОРПИОН
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Напряженная домашняя атмосфера побудит Вас провести вечер в обществе друзей. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • СТРЕЛЕЦ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Придется вернуться к вопросам, встававшим ранее и уже считавшимся закрытыми. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • КОЗЕРОГ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Вы ведете правильную финансовую политику, но постоянно возникают искушения, и надо разумно распорядиться своими средствами. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Будьте осторожнее сдержаннее в финансовых делах.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • РЫБЫ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви дорогі користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете подивитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко ознайомитися історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші зауваження. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе