Усе, що треба знати про аліменти на утримання дитини

Газета "Актуальний погляд" 29-07-2019, 15:23 327   

Усе, що треба знати про аліменти на утримання дитини

Виховання та забезпечення дитини – прямий обов’язок її батьків. Проте часто так стається, що дехто з них від цього обов’язку ухиляється. Враховуючи економічне становище в нашій державі, годі й говорити про те, що самотужки виховувати дитину досить важко. Тож як діяти, коли один із батьків відмовляється допомагати дитині?
Насамперед вирішити питання про виплату та розмір аліментів батьки можуть між собою, уклавши, наприклад, нотаріально посвідчену угоду. Проте на практиці така співпраця між колишнім подружжям скоріше рідкість, аніж звична річ. Цифри говорять самі за себе. За останній рік в Україні стягнуто 7,8 млрд. гривень аліментів на утримання дітей у примусовому порядку. Тож стає зрозумілим, що скоріше за все, захищати права своєї дитини доведеться в суді.
Які види аліментів на утримання дитини існують в українському законодавстві?
Перш за все, треба зазначити, що за загальним правилом дитині надається право на аліменти з моменту народження і до досягнення нею 18 років, тобто до досягнення нею повноліття.
Окрім цього, можливе стягнення аліментів на користь повнолітньої дитини, яка продовжує навчання та у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги. Їх стягнення можливе до досягнення дитиною 23 років.
Законом передбачено, що батьки зобов’язані утримувати повнолітню непрацездатну дитину, яка потребує матеріальної допомоги, а також повинні брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами. До них, відповідно до законодавства, відносяться витрати на розвиток здібностей дитини, лікування хвороби або каліцтва. Самі ж аліменти нараховуються в грошовій формі шляхом стягнення частки від заробітку (доходу) або у твердій грошовій сумі.
Законодавчо не встановлено, яку саме частину від заробітку або яку саме суму повинен оплачувати платник аліментів. Тому таке зобов'язання покладено на розсуд суду і визначається в залежності від кожного конкретного випадку. У свою чергу один із батьків має право отримувати аліменти в розмірі: на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 від заробітку (доходу) платника аліментів. Сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.
Суд же при винесенні рішення по справі керується законодавством, відповідно до якого розмір аліментів повинен бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Нині це 813 грн. для дитини до 6 років та 1059 грн. для дитини до 18 років.
Проте законодавством врегульована і максимальна межа всіх відрахувань із заробітної плати. При відрахуванні із заробітної плати за кількома виконавчими листами не можна стягувати більше 50 відсотків заробітку, а при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей - більше 70 відсотків.
Усе це зрозуміло, якщо майбутній платник аліментів офіційно працевлаштований. А як бути в тому випадку, коли він працює неофіційно або навмисне приховує власні доходи?
Здавалося б, що в такому випадку шансів отримати кошти на утримання дитини дуже мало. Однак рік тому законодавець дещо виправив ситуацію. Якщо людина умисно не працює, а стягувач аліментів наполягає на частині від заробітку, то нарахування аліментів буде відбуватися за середньою заробітною платою, яка є в даному регіоні. І в будь-якому випадку суд, так чи інакше зобов’яже другого з батьків сплачувати мінімум 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, навіть якщо той не має роботи.
При визначенні суми аліментів можна враховувати також наявність рухомого і нерухомого майна, грошових коштів, а також доведені стягувачем аліментів витрат платника аліментів.
Наприклад, якщо людина часто їздить за кордон відпочивати, користується дорогим автомобілем, купує коштовності тощо, то у випадку можливості довести, що особа такі витрати має, можна говорити, що вона може платити аліменти.
Крім того, варто зазначити, що ухилятися від сплати аліментів, особливо після поправок до законодавства, ведмежа послуга для самого себе, бо за це можна понести неабияку відповідальність.
Тим, хто більше ніж 6 місяців не сплачує аліментів, може бути заборонено виїжджати з країни, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати. Якщо сукупний розмір заборгованості буде перевищувати розмір платежів за 6 місяців, то державний виконавець зможе ухвалити одразу чотири постанови і обмежити відразу в кількох правах боржника, який не сплачує аліменти. На це необов’язкова навіть заява стягувача аліментів. Тобто якщо державний виконавець вбачає, що вже є відповідна сума, яка дозволяє йому ухвалити відповідне рішення, він може це зробити.
Найдієвішими обмеженнями сьогодні є заборона виїзду за кордон та обмеження в праві керувати транспортним засобом. Перше обмеження - найефективніша мотивація вчасно сплачувати аліменти для заробітчан, які до минулого року по суті мали змогу «сховатися» від свого обов’язку за кордоном, а також для тих, хто сам подорожує, а для дитини коштів не знаходить. На кордоні після паспортного контролю їх просто не випустять із країни. А друге - особливо неприємне для тих, хто заробляє на життя за допомогою автомобіля чи просто звик до комфорту. Тож після нововведень кількість боржників лише зменшується.
Якщо ж на боржника не подіє і це, то для таких випадків закон передбачає притягнення до виконання суспільно-корисних робіт. Це роботи, які здійснюються на території певної громади: вивіз сміття, прибирання дворів тощо. Натомість територіальна громада такі роботи має оплатити. Законодавець вбачає, що ці кошти будуть йти не боржнику, а перераховуватися державному виконавцю, а потім дитині. У тому випадку, коли неплатник не з’являтиметься на роботи, до нього можуть застосувати адміністративний арешт.
Перед тим як ініціювати подання заяви до суду про стягнення аліментів, слід зібрати певні документи. За загальним правилом це: копії паспорта та РНОКПП, свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу/рішення суду (якщо шлюб було розірвано), довідка про склад сім'ї. Варто зазначити, що судовий збір за подачу до суду позову чи заяви про видачу судового наказу щодо утримання аліментів платити не потрібно.
Проте, як показує практика, навіть нововведення в законодавстві, які дещо змінили правила «гри» для боржників, не дивлячись на те, що вони відповідають міжнародній практиці не достатні. Так, інтернет-видання «Гендер у деталях» зазначає, що якщо запитати стягувачів аліментів (це, звичайно, жінки), що вони хотіли б змінити, ми почуємо про збільшення мінімального розміру аліментів, про несправедливе законодавство і бездіяльних виконавців, про необхідність додаткових штрафів і заборон.
Натомість чоловіки наголошують на необхідності розширити повноваження держави в особі виконавчої служби, органів опіки й піклування, не лише стягувати аліментні кошти, а й контролювати їх цільове використання. Пропонується відстежувати рух коштів на рахунку з метою перевіряти їх цільове використання.
Звичайно, тут є частка правди: держава повинна передусім розробити простий і зрозумілий механізм стягнення аліментів та спосіб контролю їх цільового використання на потреби дитини. Нині запроваджується низка позитивних змін, але треба стежити, як вони застосовуються на практиці (про ту саму відповідальність неплатників), а не лише декларувати нові закони.
І починати варто все-таки зі свідомості людей: батьки мають відчувати свій обов’язок дбати про дитину та вчитися домовлятися між собою. Батьківство має бути відповідальним, тоді не буде потреби в нових покараннях.

Надія КОЛОМІЄЦЬ

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


  «    Серпень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31 
П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

14.08Маковія
  НБУ
валюта вартість
 • ОВЕН
  День в целом благоприятен. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вечером Вы станете еще более раздражительнее.
 • ТЕЛЕЦ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Если у Вас есть друзья-иностранцы, сегодня самый подходящий день для встречи с ними. Помогите окружающим и они будут Вам благодарны.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Расположение планет препятствует нормальному течению всех дел. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Того, кто не задумывается о далеких трудностях, подстерегают близкие неприятности. Будьте осторожны с начальником.
 • РАК
  Сегодня вполне возможны серьезные перемены в делах. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Хороший момент для начала ремонта, переделок в квартире, покупки мебели. Будьте осторожны с электроприборами.
 • ЛЕВ
  Сегодня следует быть крайне внимательным к своему здоровью. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Возможно, сегодня, Вам предложат выгодное дело. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ДЕВА
  День располагает к лени и может быть пагубным для здоровья. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Отличное настроение и боевой настрой, полученные вместе с утренним зарядом бодрости, способствуют Вашему самоутверждению. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • ВЕСЫ
  Очень активный, насыщенный делами и разговорами день. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Вам будет сопутствовать успех в отношениях с противоположным полом. Хорошо пойдут дела у финансистов.
 • СКОРПИОН
  Сегодняшний вечер сделает супружеские отношения более гармоничными. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Спортивная тренировка может закончиться травмой. Ваши отношения могут зайти в тупик.
 • СТРЕЛЕЦ
  День может принести немало двойственных ситуаций, требующих такта и выдержки. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Постарайтесь лечь спать пораньше. Вечером ждите приятных гостей.
 • КОЗЕРОГ
  День сулит Вам душевное равновесие, благоприятствует мерам по укреплению здоровья. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Неблагоприятное время для коллективных занятий или совместных мероприятий, однако, всё за чтобы вы не взялись сегодня в плане индивидуального творчества, будет успешно реализовано. Но не принимайте все так близко к сердцу.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Ваши мысли сегодня будут упорядочены и четки, а речь ясна и убедительна. Сегодня не торопите события - это не самый благоприятный день для кардинальных перемен. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • РЫБЫ
  Сегодня можно вполне рассчитывать на успех в делах. Любовные разочарования будут Вами переноситься с трудом. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Хлопоты о прибавке к зарплате могут оказаться ненапрасными.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви улюблені користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви ознайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші зауваження. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо викласти інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на порталі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе