ГОЛУБИ – ТО ЙОГО ЖИТТЯ...

Газета "Актуальний погляд" 9-09-2019, 06:19 177   

ГОЛУБИ – ТО ЙОГО ЖИТТЯ...

Ще тільки заходячи на подвір’я до Олександра Олександровича Каташова разом із голубоводами Олексієм Петровичем Кірієнком і Олександром Петровичем Кірієнком, ми почули «голоси» його пернатих друзів. Серед двору нас зустрів чоловік поважного віку, якому 26 вересня виповниться 82 роки. Незважаючи на сивину та ціпок у руках, у його очах «горіли» зазивні молодечі вогники, особливо вони заясніли, коли мова пішла про його вихованців – голубів.
- Голуби для мене все, - зізнався, - з думкою про них і лягаю спати, і встаю вранці.
Як потім ми переконалися, про голубів він міг говорити не лише годинами, а й днями. І це викликало справжнє наше захоплення.

Олександр Олександрович народився 1937 року на Донбасі, де його батько, Олександр Михайлович, працював бригадиром на одній із шахт.
- А коли ви почали захоплюватися голубами? - запитую.
- Вперше я познайомився з голубами ще в першому класі, коли ми жили на Донбасі. Одного разу батько приніс додому напівзамерзле голуб’я, усі думали, що воно загине, а я його відігрів біля печі, і ожив чорно-білий птах. Саме тоді я зрозумів, як це прекрасно, коли ти допомагаєш птахам, як і людям.
Голубами захоплювався і батько, перші ази догляду за пернатими я отримав від нього.
У 1947 році, під час коли голоду, сім’я переїхала до міста Гуляйполя і Олександр пішов навчатися до міської середньої школи №1.

ГОЛУБИ – ТО ЙОГО ЖИТТЯ...

- Я добре навчався, - розповідає Олександр Олександрович, - захоплення голубами не заважало моєму навчанню. Батько не дозволяв вештатися біля голубів, але, коли його не було дома, я їх відчиняв і «ганяв» з кліток. Птахи піднімалися високо над землею, а я годинами стояв і спостерігав за ними. У Гуляйполі я тримав голубів у клітці під ліжком. Мати часто сварила мене, говорячи, що голубам там не місце, адже вони вночі перемовлялися між собою, і не давали їй спати, а я лежав у ліжку і слухав, як вони «бурчать», і так мені добре. Та все ж довелося голубів перенести на горище батьківської хати.
- Як я розводив голубів? – перепитує моє запитання.
- Щодня мати давала мені якісь копійки в школу на сніданок, або я просив у неї гроші, щоб подивитися кіно. Вона гроші давала, але я в кінотеатр не ходив, а після сеансу розпитував у хлопців сюжет кінофільму, щоб переповісти його матері, а гроші збирав на придбання голубів. І коли трішки підзбирав грошенят, пішов на Бочани до голубовода Миколи Тернового і в нього купив птахів.
Одного разу мені купили пальто з красивим коміром, що дуже сподобався одному моєму товаришеві, і він запропонував: «Якщо віддаси комір, дам голуба. І що ж ви думаєте, відірвав я той комір, пальто закинув на горище, а голуба таки отримав.
Першим із ким я познайомився в Гуляйполі, а потім і потоваришував, був завзятий голубовод Дмитро Дмитрович Рябко. З ним ми могли годинами говорити про голубів, або мовчки спостерігати за їх «грою» в небі.
Спочатку я тримав простих голубів, бо на високольотних не було грошей. А потім поступово перейшов на високольотних. Уперше за миколаївськими льотними голубами мене відправив у місто Миколаїв Дмитро Дмитрович. Пізніше ми з ним туди вдвох їздили. Був у моєму житті такий випадок.
Щоб купити голубів, потрібні були гроші, і покійний Дмитро Дмитрович продав свій шифер, призначений для будівництва, а дружині сказав, що гроші були дуже потрібні на якісь інші важливі потреби. Згодом та дізналася про обман, але голуби були вже в нас.
… Після сьомого класу, у восьмий не пішов, бо тоді навчання у старших класах було платне, а грошей у нас не було, бо мати, Марія Максимівна, працювала різноробочою в ПМК. Влаштуватися на роботу було важко і ми з Дмитром Дмитровичем Рябком працювали за договорами з підприємствами і колгоспами. Потім я 5 років трудився на заводі сільськогосподарського обладнання і 16 років у заготконторі райспоживтовариства машиністом холодильних установок, але захоплення голубами не полишав.
Нашу розмову перервав Олексій Петрович Кірієнко.
- Дивіться, дивіться, он над хатою кружляє п’ять пар голубів, - схвильовано вигукнув. - А он кібець, тут, як тут.
Ми почали кричати на хижака, махати руками, і він разом із голубами зник з-перед очей.
- Чиї це голуби? - запитав Олександра Олександровича Він, не задумуючись, відповів: «Камая».
- А як ви знаєте, що це його голуби?
- А як господарка пізнає, де її курка, - відповів запитанням на запитання, – мені нічого було додати до цих слів.- Мої голуби знають всі друзі, а я їхніх. Та й зараз пішла мода кільцювати голубів. Господар на кільці ставить свій знак і чіпляє кільце птиці до ніжки.
- А кого ви знаєте з голубників райцентру?
– Раніше в Гуляйполі на кожній вулиці жило щонайменше 2-3 голубовода, а тепер їх можна на пальцях порахувати, - зітхає співрозмовник, - І знаєте, що прикро, що молодь не цікавиться цими птахами.
Коли почав займатися голубами, то знав, що досвідченими голубоводами, крім згаданих, були Григорій Чернишов, Іван Забава, Василь Авдієнко, потім –молодші Олексій Камай, Юрій Малько, Олексій Кірієнко, Андрій Діденко, Олександр Кірієнко, Сергій Романов, Євген Коровка, Сергій Роспопов, Василь Сахно й інші.
Крім земляків –любителів голубів, ми раніше активно спілкувалися із своїми однодумцями не тільки з Миколаєва, а й Києва, Поліг, Мелітополя, Донецька, обмінювалися птицею, радилися. І зараз у Києві є голуби, родове коріння яких наше, гуляйпільське.
Можливо, це видасться дивним, але раніше голуби були витриваліші й майже не хворіли. Тепер же птиця пішла слаба. Крім хвороб, лютим ворогом її є кібці. У цьому ви самі переконалися. Кожен голубівник бореться з цим, як може.
Олександр Олександрович, як вже зазначалося, може годинами спостерігати, як птиця піднімається високо в небо, стає в одну точку над голубутником і може так стояти годинами.
- Так, одна моя голубка, яку потім стали називати «Сім сорок», простояла в небі 7 годин 40 хвилин. Інша голубка простояла в небі 7 годин. А були випадки, коли голуби залишалися в небі і на ніч. Деякі додому повертались через місяць, а деякі – й через рік.
- А як ваші рідні сприймають ваше захоплення?
- По-різному. Дружина Ольга Антонівна, з якою одружився у 1962 році, і син байдужі до голубів, а от теща, Ганна Наумівна, знала всіх моїх голубів у «лице», пам’ятала їх клички і помічала, коли до двору приб’ється чужак. Я вдячний їй за прихильність до пернатих друзів, хочеться, щоб молодь у цьому брала приклад із старшого покоління, адже жива природа дає і здоров’я, і гарний настрій.
- Чи складно утримувати птахів у наш час?
- Голубоводів дуже не покоїть те, що кожен любитель цієї птиці шукає шляхи утримання її, як може. На жаль, немає державної підтримки для розведання цієї птиці, корми теж дуже дорогі.
Після розмови О. О. Каташов показав нам своїх пернатих друзів, які дружною зграйкою вилетіли на волю і заворкотіли на даху голубника.
- Через слабке здоров’я тримаю небагато своїх друзів, годую, напуваю, вигулюю їх і радісно стає від спілкування з ними, - каже О. О. Каташов. - Оце поговорив із вами про голубів, - зізнається, і радісно стало на душі від того, що є люди, які цікавляться голубами.
- Олександр Олександрович – фанат голубів, - сказав О. П. Кірієнко. – Він взірець відданості своєму захопленню і що характерно, розводить тільки високольотних птиць. Для нього голуби – це сенс його життя.
Прощаючись з привітним господарем-голубоводом, ми побажали йому міцного здоров’я, благополуччя, і, щоб улюблені голуби ще багато років його радували своїм вуркотінням, яке він сприймає, як композитор музику.

Іван Кушніренко

  • Подобається
  • 0
  • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...+20-11
(Пд)

01.03Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок
08.03Міжнародний жіночий день
  НБУ
валюта вартість
EUR27.749 -0.18816
RUB0.37817 +0.00014
USD25.1441 -0.08819
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви ознайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного порталу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського порталу легко ознайомитися історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є оригінальних розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе