ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

Газета "Актуальний погляд" / Новини Гуляйполя 14-09-2019, 06:47 350   

У чергову річницю міста Гуляйполя ми по праву пишаємося не тільки його славною історією, а й людьми, які її творили і творять у різних галузях своєї діяльності. Таких імен у житті Гуляйпільщини чимало. Серед них:

 

МИКОЛА КОРФ
Якщо зануритися в нашу сиву давнину, то найпершим, хто прославив наше місто є видатний вітчизняний педагог барон Микола Олександрович Корф (1844 - 1883), який у 1868 році відкрив у Гуляйполі першу земську (народну) школу для селянських дітей.
Педагогічна діяльність М. О. Корфа високо оцінювалася не тільки в Олександрівському повіті, а й у Швейцарії, де його обрали почесним членом Женевської академії наук.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ГРИЦЬКО КЕРНЕРЕНКО
Син гуляйпільського заводчика, єврей за національністю Григорій Борисович Кернер (1863-1921 рр.) став першим українським поетом Грицьком Кернеренком, який у часи заборони української мови писав свої вірші саме українською мовою.
Творчість Грицька Кернеренка в тих історичних умовах, в яких він жив, то справжній людський і громадянський подвиг.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

НЕСТОР МАХНО
Однією з найвідоміших особистостей, які в усьому світі прославили степове містечко Гуляйполе, є Нестор Іванович Махно (1888-1934 рр.).
Він першим в Україні підняв селян на збройну боротьбу проти окупантів, ставши керівником Революційної Повстанської армії України (махновців). Махновський досвід ведення маневреної партизанської війни в умовах степу вивчався потім у військових академіях, ним користувалися не тільки радянські партизани під час Великої Вітчизняної війни, а й іспанські патріоти в боротьбі за свою республіку.
Ім’я великого українця знають не тільки на теренах колишнього Радянського Союзу, а й далеко за його межами – у Франції, Іспанії, США й інших країнах. В Ізраїлі й досі є кібуци (прообрази махновських комун).

 

ЄЛИСЕЙ КАРПЕНКО І АНАТОЛЬ ГАК
Цим гуляйпільцям, які по світу понесли пам’ять про наше Гуляйполе по світах, випала нелегка доля – вони жили і померли у Сполучених Штатах Америки, але з думкою про Гуляйполе, де вони народилися і жили.
Про тугу за Гуляйполем відомий український драматург і актор Єлисей Андрійович Карпенко (1882-1933 рр.) писав у листах до сина, які присилав в Україну і куди збирався повертатися, але на перешкоді стала смерть.
Анатоля Гака (справжнє прізвище Іван Якович Антипенко) (1893-1980 рр.) – українського драматурга, прозаїка, фейлетоніста і журналіста доля занесла після Другої світової війни аж у Сполучені Штати Америки, але він завжди пам’ятав своє незабутнє Гуляйполе і увічним його у своїх спогадах «Від Гуляй-Поля до Нью-Йорку», де дуже тепло розповідає про земляків, зокрема, про зустрічі з поетом Грицьком Кернеренком. Мав свою думку і про Нестора Івановича Махна.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ФЕДІР ЗІНЗІКОВ І МИКОЛА ІСАЄНКО
Серед великої кількості земляків, які прославили свою малу батьківщину люди різних професій, але все ж таки хочеться назвати ще прізвище ветерана війни і праці Федора Васильовича Зінченка (1914-1992 рр.), який повернувся з фронтів Великої Вітчизняної війни повним кавалером ордена Слави. Це єдиний корінний гуляйпілець, який удостоївся таких нагород.
Прикладом цього є бойовий шлях льотчика, командира 611 гвардійського винищувального полку Миколи Федоровича Ісаєнка, уродженця хутора Вільного Дорожнянської сільради. За роки війни льотчики полку, очолювані М. Ф. Ісаєнком, зробили 10122 вильоти, провели 200 повітряних боїв, у яких збили 205 літаків, особисто Микола Федорович -13, але йому не присвоїли звання Героя, бо… «махновець». І ця несправедливість ще довго переслідувала земляків.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ГРИГОРІЙ КОРОВКА
Григорій Кіндратович Коровка народився 15 лютого 1918 року в місті Гуляйполі. Із 1960 – 1976 р.р. - голова колгоспу «Заповіт Леніна». Делегат ХХІV з’їзду КП України. Учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений медаллю «За перемогу над Японією». У 1971 році йому було присвоєно звання «Герой Соціалістичної Праці» з врученням ордена Леніна та золотої медалі «Серп і Молот». Був нагороджений орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни І ст., двома орденами Леніна (1966 р., 1971 р.). Помер 14 липня 1998 року.

 

ЛЕОНІД ЮХВІД
Леонід Аронович Юхвід, український письменник і драматург, член спілки письменників України, народився 5 травня 1909 року в м.Гуляйполі. Найбільшу славу автору принесла комедія «Весілля в Малинівці», за якою згодом було знято однойменний художній фільм. У доробку літератора романи «Вибух», повісті «Оля», «Мишко Конюшенко», «Вояка» та багато інших.

 

ІВАН РАЧИНСЬКИЙ
13 лютого на Гуляйпільщині, в селі Темирівці народився Іван Іванович Рачинський, талановитий композитор і перекладач, музичний критик, діяч культури і мистецтва.
Автор симфонічних, камерно-інструментальних, хорових музичних творів, романсів. Автор статей з історії і теорії музики, перекладу філософської поеми Лукреція Кара «Про природу речей», сюїти «Елевзінські містерії» ті багато іншого. І.І. Рачинського називають продовжувачем творчих традицій П.І. Чайковського. Помер у 1921 році.

 

ІВАН МАРТИНЕНКО
Бригадир тракторної бригади колгоспу «Заповіт Леніна» Іван Полікарпович Мартиненко ( 1910-1980) удостоївся високого звання Героя Соціалістичної Праці у лютому 1958 року.
За досвідом вирощування високих врожаїв ранніх зернових та кукурудзи до нього приїздили керівники тракторних бригад не тільки із Запорізької області. Тож не випадково ще й сьогодні комбайнові екіпажі області змагаються на жнивах зернових за обласний приз імені заслуженого механізатора України, Героя Соціалістичної Праці Івана Полікарповича Мартиненка.

 

Михайло ТАРДОВ
Михайло Семенович Тардов – український письменник, учасник Першої світової, громадянської та Великої Вітчизняної воєн, народився 28 липня 1892 року в м. Гуляйполі. Наш земляк є автором роману-трилогії «Фронт», низки оповідань, п’єс, кіносценаріїв, перекладів. Помер письменник 31 жовтня 1948 року.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

МИХАЙЛО ФОМЕНКО
Гордістю нашого краю є випускник Гуляйпільського педагогічного училища, який став Міністром освіти і науки УРСР Михайло Володимирович Фоменко (1934-2014). Народився він у селі Копані нашого району і де б не працював, дорога завжди вела його до оселі рідної мами, яку любив і піклувався про неї, і до якого земляки завжди зверталися по допомогу і він нікому не відмовляв – допомагав чим міг.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ВАСИЛЬ ДІДЕНКО
Пісня «На долині туман», яка згодом стала народною, і її знав, мабуть, кожен житель не тільки України в 70-80 роках минулого століття, принесла заслужену популярність відомому українському поету Василю Діденку (1937-1990). Василь Іванович народився в Гуляйполі і тема Гуляйполя, степового краю, образи земляків завжди були присутні в його поезії.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ГРИГОРІЙ ЛЮТИЙ
Григорій Іванович Лютий, український письменник і поет, народився 7 лютого 1949 року в місті Гуляйполі. Тривалий час очолював Запорізьку обласну організацію Національної спілки письменників України. Є автором збірок "Крилатий корінь", "Крона вічності", "Червона літера вогню", "Хліб любові", «Я воду пив з твого лиця», «Пісні Гуляйпільського краю», «Гуляйполе» та ін. Зараз проживає у м. Запоріжжі. Крім літературної творчості, Г. І. Лютий багато років активно займався громадською діяльністю, дбав про відродження духовності українського народу, української мови, культури, традицій, місце української літератури в літературному процесі сьогодення.

 

ЗЕМЛЯКИ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ РІДНЕ МІСТО

ВІКТОР МАЛЯРЕВИЧ
Випускник Гуляйпільської міської СШ №1 Віктор Григорович Маляревич (1946 р. н.) змалку мріяв про акторську діяльність. І ця мрія здійснилася після закінчення Київського державного інституту театрального мистецтва імені Карпенка-Карого. З 1969 року він – актор Київської кіностудії імені О. П. Довженка, де зіграв у кінофільмах чимало головних і другорядних ролей, але життєві обставини змусили залишити акторську діяльність і зайнятися підприємництвом.

 

АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬЄВ, СЕРГІЙ СІРІНЬОК, ЛЮДМИЛА ВЕСЕЛКОВА, ІВАН БИК
Ветеран праці, колишній вчитель фізкультури Комсомольської середньої школи Анатолій Іванович Васильєв (1948 р. н.) продовжує регулярно займатися спортом і у 2018 році став чемпіоном Європи зі спортивного орієнтування. Його приклад (довголіття у спорті) наслідує гуляйпілець Сергій Сіріньок, який у 2017 році став чемпіоном Європи зі спортивного орієнтування. А започатковували спортивну славу Гуляйполя чемпіонка світу з легкої атлетики Людмила Веселкова і чемпіон світу зі шахів у команді Іван Сергійович Бик, який виріс у Гуляйполі на вулиці Спортивній.


***
Розповідь про земляків, які своєю трудовою, науковою, спортивною чи літературною працею прославляють рідне місто, можна продовжувати ще і ще, але і з наведених прикладів видно, що в нас живуть і працюють люди не байдужі до рідного дому, до нашого Гуляйполя і прославляють його у світі.

 

Іван Кушніренко

  • Подобається
  • +2
  • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Четвер
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+1...+30-8
(Пд)

01.03Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок
08.03Міжнародний жіночий день
  НБУ
валюта вартість
EUR27.749 -0.18816
RUB0.37817 +0.00014
USD25.1441 -0.08819
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний ресурс, ви дорогі відвідувачі, маєте змогу переконатись, що Гуляйполе має славний славний літопис. Тому на Гуляйпільському інформаційному сайті ви познайомитесь з історією краю. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко ознайомитися історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського району та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний ресурс висвітлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний ресурс працює на основі відвертості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо новини від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є цікавих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний ресурс, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе