Дитина з особливими потребами – повноцінна частина нашого суспільства

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:30 576   

У вересні цього року виповнилося 10 років з того часу, коли в нашому районі вперше почала працювати психолого-медико-педагогічна консультація, яка займається виявленням та супроводом дітей із порушеннями в психофізичному розвитку.
Лише за минулий рік спеціалісти консультації, разом із іншими соціальними службами, працювали  із 537-ма дітьми, а за роки роботи на обліку РПМПК налічується близько 3 200 дітей.
Чи не щодня під керівництвом Інни Олександрівни Кущ з дітьми займаються логопед Зоряна Соловйова, психолог Людмила Григоренко, дефектолог Тетяна Шаповал, стаж роботи у сфері освіти дітей із особливими потребами яких становить понад 8 років. Усі вони мають вищу освіту та постійно підвищують свій кваліфікаційний рівень, займаються самоосвітою, відвідують тренінги, майстер-класи тощо. Тож, яке значення має психолого-медико-педагогічна консультація для нашого  району, ми поцікавилися в її керівника.
– Інно Олександрівно, від чого в першу чергу залежить успішна робота вашого колективу?
– На це запитання  єдиної відповіді немає. Наше найголовніше завдання - це своєчасне виявлення дітей з проблемами в психофізичному розвитку та створення для них адекватних умов навчання, виховання й лікування. Ми постійно співпрацюємо з різними соціальними установами: закладами охорони здоров’я, управлінням соціального захисту населення, спеціалізованими  навчальними закладами, загальноосвітніми школами та дитячими садками. Не останнє значення має і зацікавленість та ініціативність батьків у тому, щоб полегшити життя своїм дітям. Додам, що з кожним роком до нас звертається все більше  батьків, які мають особливих діток.
– Батькам, які виховують дитину з вадами у розвитку, мабуть складніше ніж іншим. Тож із чого починається робота спеціалістів РП МПК із батьками та дітьми?
– Робота фахівців починається з бесіди, у якій ми намагаємося зібрати всі відомості, які необхідні для подальшого супроводу дитини та проводимо психолого-педагогічне вивчення порушень у розвитку.
Психолого-педагогічне вивчення дітей з проблемами проходить у формі засідань, які проводяться як в освітніх закладах, так і безпосередньо в умовах ПМПК. З кожною дитиною діагностичне чи корекційно - розвиткове заняття проводиться в індивідуальній формі й триває не більше 30 - 40 хвилин, у залежності від віку дитини, в атмосфері комфорту, теплого спілкування, довіри. Уся інформація, що потрапляє до консультації в опрацювання є конфіденційною і не розголошується.
Присутність батьків під час заняття дуже цінна, адже одночасно з результатами діагностики вони отримують від фахівців консультацію та рекомендації щодо подальшого супроводу їхньої дитини.
Отримавши висновки та  рекомендації, батьки особисто приймають рішення про подальші шляхи навчання своїх дітей.
– Які форми навчання в  закладах пропонуються даній категорії дітей?
– Як правило, до 2016 року таким дітям пропонували послуги спеціальної освіти, або ж навчання вдома. Та з 2016 року Гуляйпільський район бере участь у науково - педагогічному експерименті, який передбачає впровадження інклюзивного навчання в освітніх закладах, першими ластівками якого  є КЗ «Гуляйпільська ЗОШ І-ІІІ ст. №1» та КЗ «Гуляйпільська ЗОШ І-ІІІ ст.№2». У минулому році в цих школах організовано  два перших класи та створено умови для навчання 3 дітей з особливими освітніми потребами. З 1 вересня 2017 року створено умови для навчання ще 6 дітям з особливими освітніми потребами в 5 класах.
Пізніше до впровадження інклюзивної освіти в районі приєдналися КЗ "Гуляйпільська спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ст." та КЗ «Залізнична ЗОШ І-ІІ  ст.».
Діти, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу та знаходитися в дитячому колективі за медичними висновками чи за висновками обласної ПМПК навчаються  індивідуально.
– Тема інклюзивної освіти нині дуже актуальна. Та чи всі категорії дітей можуть розраховувати на створення для них таких умов навчання?
– Нагадаю, що інклюзивна освіта – це навчання й виховання дітей з особливими потребами у звичайному навчально-виховному закладі, де створені відповідні умови для забезпечення максимальної ефективності навчального процесу.
Для дітей з вадами - це розвиток, спосіб уникнути ізольованості, соціалізація,  здобуття комунікативних навичок, пізнання своїх умінь та інтересів. Для батьків - це можливість забезпечити якісну освіту своїй дитині, формування чіткої мети й створення для неї  реального майбутнього. Здорові ж  діти в інклюзивному класі  навчаються цінувати і поважати людей із фізичними вадами, бачити людину, а не її вади. Тож  майже всі діти, які мають затримку психічного розвитку, порушення інтелекту чи порушення опорно-рухового апарату, слуху, зору, виражені порушення мовлення, можуть навчатися в інклюзивному класі. Саме тому для батьків дуже важливо вчасно звернутися до нашої консультації і, таким чином, дати своїй дитині шанс на нормальну адаптацію в суспільстві.
 – Дійсно, ваша справа потрібна й благородна і ми переконані, що всі це розуміють. Але чи є проблеми, у вирішенні яких вам потрібна допомога?
 – Як і будь-яка державна служба, ми залежимо від багатьох факторів. Болісною проблемою для нас є віддаленість деяких сільських освітніх закладів від міста. Транспортні засоби, що забезпечують перевезення населення, мають такий незручний графік, через що неможливо організувати виїзне засідання консультації, а тим паче спланувати комплекс корекційних занять для сільських дітей в умовах ПМПК. А статистика свідчить, що 30 % дітей, які навчаються в сільських освітніх закладах, мають проблеми у розвитку.
Ми очікуємо позитивних змін у майбутньому. Маємо надію на розширення штату нашої консультації, створення на базі РПМПК інклюзивно-ресурсного центру, завдяки чому корекційними послугами було б охоплено значно більшу кількість дітей.
Ми запрошуємо батьків, які мають дітей з особливими потребами до співпраці.  Наша консультація знаходиться у приміщенні ЗОШ №1, кабінет №39, прийомні дні для консультування та діагностики дітей – понеділок і п’ятниця, з 8 -ї до 16-ї години. Телефон консультації: 4-14-83.

Спілкувалася Євгенія БЕРЕЖНА

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Субота
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+16-8
(З)

24.03Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз
25.03День працівників СБУ
26.03День Внутрішніх військ України
27.03Міжнародний день театру
01.04День сміху
01.04День геолога
07.04Благовіщення
07.04Всесвітній день здоров'я
  НБУ
валюта вартість
EUR32.4274 +0.09337
RUB0.45993 -0.00196
USD26.2655 +0.01183
 • ОВЕН
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Сегодня может быть прибыль от дела, в которое Вы вложили массу средств и энергии, либо материальное поощрение. Вероятны конфликты с близкими, особенно со старшими родственниками.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня день добавит Вам волевых качеств, что поможет решить многие задачи. Вы будете особенно приветливы и привлекательны. Если вы меняете работу, то есть шанс успешно оформится на новом рабочем месте или приступить к осуществлению смелого проекта. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Этот день весьма благоприятен для странствий, особенно если учесть финансовое положение, от которого напрямую зависит любое путешествие. В делах следует быть предельно внимательными, потому что вы можете совершить элементарную ошибку, чреватую финансовыми потерями. Отличное настроение и боевой настрой, полученные вместе с утренним зарядом бодрости, способствуют Вашему самоутверждению. В голову придут плодотворные идеи.
 • РАК
  Сегодня Вы получите удовольствие от любой физической нагрузки - так Вы сбросите накопившееся напряжение. Деньги, которые Вы дадите в долг сегодня, вернут с большим опозданием, а то и не вернут вовсе. Сегодня Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ЛЕВ
  День благоприятствует плодотворному взаимодействию с коллегами, родственниками и детьми. Мужчины продемонстрируют готовность к рыцарским поступкам. Советуем уделить больше времени домашним делам и не выяснять отношения с членами семьи. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • ДЕВА
  День предвещает трудности в отношениях с коллегами, а также с родителями, близкими родственниками. Не начинайте сегодня никаких серьезных дел, потерпите до завтрашнего дня. Успешной будет интеллектуальная и творческая деятельность, которая вдохновит Вас новыми идеями. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • ВЕСЫ
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Возникнет множество неотложных дел, потребующих предельной собранности. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • СКОРПИОН
  День отмечен важными переменами и получением неожиданных неприятных известий. Если Вы водите машину, будьте внимательны на дороге. Необходимо ограничить соленую, жирную и острую пищу. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • СТРЕЛЕЦ
  День способствует серьезной работе и осуществлению смелых замыслов. Ваша прямота и откровенность помогут развеять недоговорённости. Отношения с любимым человеком могут оказаться под угрозой - кто-то из Вас двоих примет окончательное решение о расставании. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • КОЗЕРОГ
  День предвещает отказ высокопоставленных лиц поддержать Вас. Многие получат премии или гонорары. Вам будет сопутствовать успех в отношениях с противоположным полом. Вероятно романтическое знакомство с человеком издалека.
 • ВОДОЛЕЙ
  Сегодня волнующая Вас проблема предстанет перед Вами в полном объеме. Наконец принесет плоды дело, которое Вы уже считали совсем гиблым. Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. Ваше настроение улучшится.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Dваша придирчивость может спровоцировать конфликт между Вами и любимым человеком. Хорошо пойдут дела у финансистов.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви шановні відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе