Дитина з особливими потребами – повноцінна частина нашого суспільства

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:30 665   

У вересні цього року виповнилося 10 років з того часу, коли в нашому районі вперше почала працювати психолого-медико-педагогічна консультація, яка займається виявленням та супроводом дітей із порушеннями в психофізичному розвитку.
Лише за минулий рік спеціалісти консультації, разом із іншими соціальними службами, працювали  із 537-ма дітьми, а за роки роботи на обліку РПМПК налічується близько 3 200 дітей.
Чи не щодня під керівництвом Інни Олександрівни Кущ з дітьми займаються логопед Зоряна Соловйова, психолог Людмила Григоренко, дефектолог Тетяна Шаповал, стаж роботи у сфері освіти дітей із особливими потребами яких становить понад 8 років. Усі вони мають вищу освіту та постійно підвищують свій кваліфікаційний рівень, займаються самоосвітою, відвідують тренінги, майстер-класи тощо. Тож, яке значення має психолого-медико-педагогічна консультація для нашого  району, ми поцікавилися в її керівника.
– Інно Олександрівно, від чого в першу чергу залежить успішна робота вашого колективу?
– На це запитання  єдиної відповіді немає. Наше найголовніше завдання - це своєчасне виявлення дітей з проблемами в психофізичному розвитку та створення для них адекватних умов навчання, виховання й лікування. Ми постійно співпрацюємо з різними соціальними установами: закладами охорони здоров’я, управлінням соціального захисту населення, спеціалізованими  навчальними закладами, загальноосвітніми школами та дитячими садками. Не останнє значення має і зацікавленість та ініціативність батьків у тому, щоб полегшити життя своїм дітям. Додам, що з кожним роком до нас звертається все більше  батьків, які мають особливих діток.
– Батькам, які виховують дитину з вадами у розвитку, мабуть складніше ніж іншим. Тож із чого починається робота спеціалістів РП МПК із батьками та дітьми?
– Робота фахівців починається з бесіди, у якій ми намагаємося зібрати всі відомості, які необхідні для подальшого супроводу дитини та проводимо психолого-педагогічне вивчення порушень у розвитку.
Психолого-педагогічне вивчення дітей з проблемами проходить у формі засідань, які проводяться як в освітніх закладах, так і безпосередньо в умовах ПМПК. З кожною дитиною діагностичне чи корекційно - розвиткове заняття проводиться в індивідуальній формі й триває не більше 30 - 40 хвилин, у залежності від віку дитини, в атмосфері комфорту, теплого спілкування, довіри. Уся інформація, що потрапляє до консультації в опрацювання є конфіденційною і не розголошується.
Присутність батьків під час заняття дуже цінна, адже одночасно з результатами діагностики вони отримують від фахівців консультацію та рекомендації щодо подальшого супроводу їхньої дитини.
Отримавши висновки та  рекомендації, батьки особисто приймають рішення про подальші шляхи навчання своїх дітей.
– Які форми навчання в  закладах пропонуються даній категорії дітей?
– Як правило, до 2016 року таким дітям пропонували послуги спеціальної освіти, або ж навчання вдома. Та з 2016 року Гуляйпільський район бере участь у науково - педагогічному експерименті, який передбачає впровадження інклюзивного навчання в освітніх закладах, першими ластівками якого  є КЗ «Гуляйпільська ЗОШ І-ІІІ ст. №1» та КЗ «Гуляйпільська ЗОШ І-ІІІ ст.№2». У минулому році в цих школах організовано  два перших класи та створено умови для навчання 3 дітей з особливими освітніми потребами. З 1 вересня 2017 року створено умови для навчання ще 6 дітям з особливими освітніми потребами в 5 класах.
Пізніше до впровадження інклюзивної освіти в районі приєдналися КЗ "Гуляйпільська спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ст." та КЗ «Залізнична ЗОШ І-ІІ  ст.».
Діти, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу та знаходитися в дитячому колективі за медичними висновками чи за висновками обласної ПМПК навчаються  індивідуально.
– Тема інклюзивної освіти нині дуже актуальна. Та чи всі категорії дітей можуть розраховувати на створення для них таких умов навчання?
– Нагадаю, що інклюзивна освіта – це навчання й виховання дітей з особливими потребами у звичайному навчально-виховному закладі, де створені відповідні умови для забезпечення максимальної ефективності навчального процесу.
Для дітей з вадами - це розвиток, спосіб уникнути ізольованості, соціалізація,  здобуття комунікативних навичок, пізнання своїх умінь та інтересів. Для батьків - це можливість забезпечити якісну освіту своїй дитині, формування чіткої мети й створення для неї  реального майбутнього. Здорові ж  діти в інклюзивному класі  навчаються цінувати і поважати людей із фізичними вадами, бачити людину, а не її вади. Тож  майже всі діти, які мають затримку психічного розвитку, порушення інтелекту чи порушення опорно-рухового апарату, слуху, зору, виражені порушення мовлення, можуть навчатися в інклюзивному класі. Саме тому для батьків дуже важливо вчасно звернутися до нашої консультації і, таким чином, дати своїй дитині шанс на нормальну адаптацію в суспільстві.
 – Дійсно, ваша справа потрібна й благородна і ми переконані, що всі це розуміють. Але чи є проблеми, у вирішенні яких вам потрібна допомога?
 – Як і будь-яка державна служба, ми залежимо від багатьох факторів. Болісною проблемою для нас є віддаленість деяких сільських освітніх закладів від міста. Транспортні засоби, що забезпечують перевезення населення, мають такий незручний графік, через що неможливо організувати виїзне засідання консультації, а тим паче спланувати комплекс корекційних занять для сільських дітей в умовах ПМПК. А статистика свідчить, що 30 % дітей, які навчаються в сільських освітніх закладах, мають проблеми у розвитку.
Ми очікуємо позитивних змін у майбутньому. Маємо надію на розширення штату нашої консультації, створення на базі РПМПК інклюзивно-ресурсного центру, завдяки чому корекційними послугами було б охоплено значно більшу кількість дітей.
Ми запрошуємо батьків, які мають дітей з особливими потребами до співпраці.  Наша консультація знаходиться у приміщенні ЗОШ №1, кабінет №39, прийомні дні для консультування та діагностики дітей – понеділок і п’ятниця, з 8 -ї до 16-ї години. Телефон консультації: 4-14-83.

Спілкувалася Євгенія БЕРЕЖНА

 • Подобається
 • 0
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Вівторок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

28.07День хрещення Київської Русі — України[7].
  НБУ
валюта вартість
EUR30.7144 +0.17107
RUB0.42096 -0.00016
USD26.2068 -0.02639
 • ОВЕН
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Возможна встреча с человеком, с которым Вы некогда были связаны по работе и не виделись очень давно. Хочешь не хочешь, а придется раскошелиться, ведь всего не запланируешь.
 • ТЕЛЕЦ
  День особенно благоприятен для людей, занятых творчеством. Избегайте натиска и чрезмерной настойчивости в общении с любимым человеком. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вы организованны, собранны, способны выполнить большую работу. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • РАК
  Очень вероятно, что день начнется с конфликта. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Смело идите на контакт с представителями иностранной организации. В голову придут плодотворные идеи.
 • ЛЕВ
  День предвещает успех в любви, удачные свидания, культпоходы, вечеринки. Не исключено неожиданное предложение или встреча с давним партнером по бизнесу. Уделите особое внимание разминке или откажитесь от занятий и просто прогуляйтесь по свежему воздуху. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ДЕВА
  День подобьет Вас на споры со старшими. Возможно, пришла пора отплатить тем, кто безвозмездно помогал Вам раньше. Чтобы не проспать на работу, желательно завести надежный механический будильник, так как электронный Вы наверняка не услышите. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • ВЕСЫ
  Благодаря Вашему опыту сегодня удастся правильно распорядиться имеющими средствами. Вы сможете интуитивно понять как согласовать Ваши личные честолюбивые замыслы с желаниями окружающих Вас людей. Чтобы избежать неприятностей, возможно, вам необходимо изменить манеру поведения и отношения к некоторым знакомым. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • СКОРПИОН
  Сегодня проявите мудрость и выдержку. В случаи ссоры, все Ваши попытки примирить конфликтующие стороны только подольют масло в огонь. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • СТРЕЛЕЦ
  День хорош для деловых начинаний. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Ваша расторопность позволит взяться за несколько дел сразу и каждое довести до конца. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • КОЗЕРОГ
  День благоприятен для строителей, для занятых в сферах техники и услуг. Вы сможете рассчитывать на помощь своей "второй половины". Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • ВОДОЛЕЙ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Не рекомендуется браться сегодня за серьезную и трудоемкую работу на службе и дома. Возможны проблемы со здоровьем, в первую очередь это относится к тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями. Вероятно романтическое знакомство с человеком издалека.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. Сегодня попробуйте объективно оценить ситуацию, проявите такт и добросердечие. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Ваше настроение улучшится.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний сайт, ви шановні відвідувачі, маєте змогу упевнитись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією району. В розділі Гуляйпільського інформаційного ресурсу зможете ознайомитись з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського ресурсу легко переглянути історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний сайт ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний сайт функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб повідомити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо матеріали від вас та ваші відгуки. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, знайомих на сайті міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний сайт, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе