25 листопада – День пам’яті жертв голодомору

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:32 86   

Тремтить, плаче свіча, запалена в пам’ять  померлих від голоду. Маючи безкраї хлібні ниви, люди не мали що їсти.  Як могло так трапитися? Хто в цьому винен?..
1930-1931 роки видалися по урожайності непогані. Тому хоч багато людей і недоїдало, та це не відбилося на їх загальному стані. Але владою доводилися великі плани хлібозаготівлі.
1932 рік у нашому краї був неврожайним, бо цьому не сприяла погода ні взимку, ні навесні.
Того року в середньому на трудодень припадало по 1,3 кілограма зерна та по 82 копійки. Важка робота та мала платня не давали можливості багатьом виробляти навіть один трудодень у день, тому чимало колгоспників отримали за свою роботу по 100 - 200 кілограмів зерна. А якщо сім’я була багатодітною, то в зиму вона входила незабезпеченою продуктами харчування. Правда, дещо дали присадибні ділянки (городи).
Ще у важчу ситуацію потрапили одноосібники, яких у районі налічувалося декілька сотень. Щоб примусити їх виконувати план хлібоздачі, до них застосовували старі методи вимітання хліба з дворів за допомогою різних комісій. Ті підмітали все до зернини. Дещо краще було механізаторам, вони на зароблений трудодень одержували більше.
Невиконання плану хлібозаготівлі розцінювалося як куркульський саботаж, злочин, як націоналістичні, контрреволюційні вилазки проти радянської влади і жорстоко каралися. І це тоді, коли на селі вже гостро позначалася нестача продовольства.
На 1 січня 1932 року в 146 районах УСРР (усього на той час існувало 484 райони) за обвинуваченням у зриві хлібозаготівель було розпущено 250 і віддано до суду 345 складів правлінь колгоспів. У 1931 році і в першій половині 1932 року в Україні було замінено 80 % секретарів райкомів партії.  Треба зауважити й те, що колгоспникам забороняли полювати на дичину, ловити у ставках чи річках рибу доти, доки не здадуть зерно в рахунок плану.
7 серпня 1932 року було прийнято постанову ВЦВК і РНК СРСР “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів, кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності”, яка в народі дістала назву «Закон про п’ять колосків".
9 серпня 1932 року ЦК КП(б)У прийняв постанову "Про заходи боротьби з спекуляцією хліба". Згідно з нею заборонялася будь-яка хлібна торгівля до 15 січня 1933 року — повного виконання хлібозаготівель.
Порушників чекали репресії адміністративного і судового характеру, особливо голів і завідуючих господарством колгоспів.
Захворювання і смертність від недоїдання, голодування, виснаження та отруєння від уживання різних сурогатів зросли в листопаді - грудні 1932-го та в першому кварталі 1933 років. А найвища смертність зафіксована у квітні. Найбільше вмирало в багатодітних сім'ях і там, де був один-два годувальники. Допомога їм майже не надавалася. Дещо допомагало те, що навесні на польових роботах для працюючих готувався обід (кандьор чи суп). Більшість матерів забирала його для своїх дітей. Дещо краще жилося робітникам та службовцям. Їм на картки видавали хліб: працюючий одержував по 500 грамів, а хто був на утриманні — 250 грамів на людину.
Якщо порівняти кількість людей, які на початку березня 1933 року голодували на території теперішньої Запорізької області, із цифрами, зібраними органами ДПУ по всій Україні, то побачимо, що її територія виявилася чи не найбільш ураженою голодомором: кожен четвертий, хто голодував, був жителем нашого краю, так само, як і кожен третій із тих, хто помер.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Понеділок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
+2...+46-9
(Пд-З)

  НБУ
валюта вартість
EUR32.626 +0.1588
RUB0.4692 +0.00231
USD27.6351 +0.22506
 • ОВЕН
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. И будьте внимательны в выборе партнеров - возможно, это надолго. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Смело назначайте свидания.
 • ТЕЛЕЦ
  День будет напряженным с самого утра. Лень и невнимательность могут свести на нет все ваши достижения. Радостным и полезным окажется общение со старшими родственниками, с друзьями. Побольше решительности и сосредоточенности.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Очень вероятно, что день начнется с конфликта. Не исключено, что вечер Вы проведете с близким человеком в романтичной обстановке при свечах. Следует остерегаться стремления к авторитарности и чрезмерной придирчивости к недостаткам окружающих, иначе к концу дня Вы рискуете остаться в одиночестве. Воздержитесь от неуемных желаний в этот день.
 • РАК
  Этот день - отличное условие для активного отдыха с семьей, для занятий спортом. Напряженная домашняя атмосфера побудит Вас провести вечер в обществе друзей. Удачный день для посещения госучереждений - получите четкие и квалифицированные консультации специалистов, без проволочек решатся важные дела. Будьте осторожны с начальником.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вы бодры и инициативны, все дела будут удаваться. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Хороший день для любой работы и общения с теми, кто близок Вам по духу. Удачный день для людей творческих профессий.
 • ДЕВА
  День благоприятен для строителей, для занятых в сферах техники и услуг. Встреча с друзьями обещает интересный вечер. Неблагоприятный день для активности в делах, натиска, упорства в достижении цели. Отправляясь всей семьей на дачу, в лес.
 • ВЕСЫ
  На службе сегодня вам следует быть крайне осторожным и внимательным. Сегодня домашних животных вести к ветеринару не следует, по возможности отложите это мероприятие на несколько дней. Сегодня бессознательно могут быть найдены интересные и оптимальные способы решения застарелых проблем. Окажутся полезными советы и рекомендации друзей, с которыми вас связывают длительные отношения. Вечером ждите приятных гостей.
 • СКОРПИОН
  Энергии у Вас сегодня хоть отбавляй. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Проверяйте срок годности на препаратах, которые Вы собираетесь употребить, ни в коем случае не превышайте дозировку. Будьте осторожны с самолетом.
 • СТРЕЛЕЦ
  Сегодня такой день, когда стоит отдаться целиком и полностью захватившему Вас чувству. Не исключено, что подведут те, на кого Вы надеялись. Если у Вас есть друзья, с которыми вы по каким-то причинам поссорились и давно не виделись, пригласите их в гости. Не стоит расслабляться! Вам необходимы сегодня воля и разум.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня будьте тише воды, ниже травы. Не давайте необдуманных обещаний, не потворствуйте своим желаниям. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Воздержитесь от тяжелой пищи.
 • ВОДОЛЕЙ
  День чреват для Вас любовными переживаниями, разочарованиями, интригами. Велика вероятность того, что Вас попросят заплатить по старым счетам. Постарайтесь лечь спать пораньше. Стоит побольше внимания посвятить себе, своему здоровью.
 • РЫБЫ
  Cсегодня есть опасность попасть под влияние собственных иллюзий и самообмана. Вы будете вполне здоровы, если не брать во внимание общее угнетенное состояние и некоторую нервозность. Вас могут ждать награды или порицания, в зависимости от того, как Вы действовали в прошлом. Хорошо пойдут дела у коммерсантов.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе