25 листопада – День пам’яті жертв голодомору

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:32 329   

Тремтить, плаче свіча, запалена в пам’ять  померлих від голоду. Маючи безкраї хлібні ниви, люди не мали що їсти.  Як могло так трапитися? Хто в цьому винен?..
1930-1931 роки видалися по урожайності непогані. Тому хоч багато людей і недоїдало, та це не відбилося на їх загальному стані. Але владою доводилися великі плани хлібозаготівлі.
1932 рік у нашому краї був неврожайним, бо цьому не сприяла погода ні взимку, ні навесні.
Того року в середньому на трудодень припадало по 1,3 кілограма зерна та по 82 копійки. Важка робота та мала платня не давали можливості багатьом виробляти навіть один трудодень у день, тому чимало колгоспників отримали за свою роботу по 100 - 200 кілограмів зерна. А якщо сім’я була багатодітною, то в зиму вона входила незабезпеченою продуктами харчування. Правда, дещо дали присадибні ділянки (городи).
Ще у важчу ситуацію потрапили одноосібники, яких у районі налічувалося декілька сотень. Щоб примусити їх виконувати план хлібоздачі, до них застосовували старі методи вимітання хліба з дворів за допомогою різних комісій. Ті підмітали все до зернини. Дещо краще було механізаторам, вони на зароблений трудодень одержували більше.
Невиконання плану хлібозаготівлі розцінювалося як куркульський саботаж, злочин, як націоналістичні, контрреволюційні вилазки проти радянської влади і жорстоко каралися. І це тоді, коли на селі вже гостро позначалася нестача продовольства.
На 1 січня 1932 року в 146 районах УСРР (усього на той час існувало 484 райони) за обвинуваченням у зриві хлібозаготівель було розпущено 250 і віддано до суду 345 складів правлінь колгоспів. У 1931 році і в першій половині 1932 року в Україні було замінено 80 % секретарів райкомів партії.  Треба зауважити й те, що колгоспникам забороняли полювати на дичину, ловити у ставках чи річках рибу доти, доки не здадуть зерно в рахунок плану.
7 серпня 1932 року було прийнято постанову ВЦВК і РНК СРСР “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів, кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності”, яка в народі дістала назву «Закон про п’ять колосків".
9 серпня 1932 року ЦК КП(б)У прийняв постанову "Про заходи боротьби з спекуляцією хліба". Згідно з нею заборонялася будь-яка хлібна торгівля до 15 січня 1933 року — повного виконання хлібозаготівель.
Порушників чекали репресії адміністративного і судового характеру, особливо голів і завідуючих господарством колгоспів.
Захворювання і смертність від недоїдання, голодування, виснаження та отруєння від уживання різних сурогатів зросли в листопаді - грудні 1932-го та в першому кварталі 1933 років. А найвища смертність зафіксована у квітні. Найбільше вмирало в багатодітних сім'ях і там, де був один-два годувальники. Допомога їм майже не надавалася. Дещо допомагало те, що навесні на польових роботах для працюючих готувався обід (кандьор чи суп). Більшість матерів забирала його для своїх дітей. Дещо краще жилося робітникам та службовцям. Їм на картки видавали хліб: працюючий одержував по 500 грамів, а хто був на утриманні — 250 грамів на людину.
Якщо порівняти кількість людей, які на початку березня 1933 року голодували на території теперішньої Запорізької області, із цифрами, зібраними органами ДПУ по всій Україні, то побачимо, що її територія виявилася чи не найбільш ураженою голодомором: кожен четвертий, хто голодував, був жителем нашого краю, так само, як і кожен третій із тих, хто помер.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Середа
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

28.10День визволення України від фашистських загарбників
  НБУ
валюта вартість
EUR32.3099 +0.03427
RUB0.43101 +0.00103
USD28.1494 +0.069
 • ОВЕН
  Сегодня не лучший день для общения со старшими, родители станут настаивать на своем, переубеждать их бесполезно. Не стоит горячится и волноваться, иначе не избежать печального исхода. Хорошее время для разностороннего общения, встреч с друзьями, партнёрства любого вида и проведения культурных мероприятий. Благоприятны предпринимательство и торговля.
 • ТЕЛЕЦ
  Сегодня следует быть крайне внимательным к своему здоровью. Возможны приятные приключения. Не стоит планировать на сегодня серьезную работу и важные встречи. Вечером постарайтесь хорошенько отдохнуть, примите перед сном теплую ванну для снятия напряжения.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня следует позаботиться о безопасности - своей и близких, так как возрастает вероятность получить травму. Дома будут царить мир и покой, настроение и самочувствие будут на высоте. На работе, возможно, придется решать правовые и юридические вопросы, обращаться в суд. Велик шанс найти покровителя или спонсора.
 • РАК
  День чреват для Вас любовными переживаниями, разочарованиями, интригами. Излишнее самомнение, импульсивность, могут стать причиной опрометчивого поступка. Подходящий момент для выяснения отношений с любимым человеком. Вероятны конфликты с близкими, особенно со старшими родственниками.
 • ЛЕВ
  День принесет много тревог и волнений, связанных с близким человеком. Мечты должны соответствовать реальности. Сделаете все запланированное на сегодня, решите спорные вопросы с соседями, и вы успеете подготовиться к приходу гостей. Вечером побалуйте своих детей новой игрушкой или интересной книжкой.
 • ДЕВА
  Сегодня необходимо набраться терпения и выдержки, чтобы избежать конфликтов с близкими и подчиненными. Наиболее плодотворной окажется первая половина дня, поэтому спорные вопросы лучше решить до обеда. Судя по всему, родственники Вашей второй половины обратятся к Вам сегодня за советом и помощью. В голову придут плодотворные идеи.
 • ВЕСЫ
  День хорош для занятий искусством, но никак не бизнесом - Вы сегодня слишком рассеянны. Не спешите довериться малознакомым людям. После обеда Ваше настроение изменится, Вы почувствуете себя более собранно, дела пойдут лучше. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • СКОРПИОН
  Сегодня день добавит Вам волевых качеств, что поможет решить многие задачи. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Вас могут ждать награды или порицания, в зависимости от того, как Вы действовали в прошлом. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • СТРЕЛЕЦ
  Этот день весьма благоприятен для странствий, особенно если учесть финансовое положение, от которого напрямую зависит любое путешествие. Избегайте натиска и чрезмерной настойчивости в общении с любимым человеком. Дела назначенные на сегодня, пройдут на редкость удачно. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня Вы получите удовольствие от любой физической нагрузки - так Вы сбросите накопившееся напряжение. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Попытки понять ситуацию и разобраться в ней при помощи анализа окажутся тщетными. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • ВОДОЛЕЙ
  День благоприятствует плодотворному взаимодействию с коллегами, родственниками и детьми. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Если у Вас есть друзья-иностранцы, сегодня самый подходящий день для встречи с ними. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • РЫБЫ
  День предвещает трудности в отношениях с коллегами, а также с родителями, близкими родственниками. Не исключено неожиданное предложение или встреча с давним партнером по бизнесу. Если, вы не состоите в браке, то возможно, нужно зарегистрировать свой союз. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе