25 листопада – День пам’яті жертв голодомору

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:32 207   

Тремтить, плаче свіча, запалена в пам’ять  померлих від голоду. Маючи безкраї хлібні ниви, люди не мали що їсти.  Як могло так трапитися? Хто в цьому винен?..
1930-1931 роки видалися по урожайності непогані. Тому хоч багато людей і недоїдало, та це не відбилося на їх загальному стані. Але владою доводилися великі плани хлібозаготівлі.
1932 рік у нашому краї був неврожайним, бо цьому не сприяла погода ні взимку, ні навесні.
Того року в середньому на трудодень припадало по 1,3 кілограма зерна та по 82 копійки. Важка робота та мала платня не давали можливості багатьом виробляти навіть один трудодень у день, тому чимало колгоспників отримали за свою роботу по 100 - 200 кілограмів зерна. А якщо сім’я була багатодітною, то в зиму вона входила незабезпеченою продуктами харчування. Правда, дещо дали присадибні ділянки (городи).
Ще у важчу ситуацію потрапили одноосібники, яких у районі налічувалося декілька сотень. Щоб примусити їх виконувати план хлібоздачі, до них застосовували старі методи вимітання хліба з дворів за допомогою різних комісій. Ті підмітали все до зернини. Дещо краще було механізаторам, вони на зароблений трудодень одержували більше.
Невиконання плану хлібозаготівлі розцінювалося як куркульський саботаж, злочин, як націоналістичні, контрреволюційні вилазки проти радянської влади і жорстоко каралися. І це тоді, коли на селі вже гостро позначалася нестача продовольства.
На 1 січня 1932 року в 146 районах УСРР (усього на той час існувало 484 райони) за обвинуваченням у зриві хлібозаготівель було розпущено 250 і віддано до суду 345 складів правлінь колгоспів. У 1931 році і в першій половині 1932 року в Україні було замінено 80 % секретарів райкомів партії.  Треба зауважити й те, що колгоспникам забороняли полювати на дичину, ловити у ставках чи річках рибу доти, доки не здадуть зерно в рахунок плану.
7 серпня 1932 року було прийнято постанову ВЦВК і РНК СРСР “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів, кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності”, яка в народі дістала назву «Закон про п’ять колосків".
9 серпня 1932 року ЦК КП(б)У прийняв постанову "Про заходи боротьби з спекуляцією хліба". Згідно з нею заборонялася будь-яка хлібна торгівля до 15 січня 1933 року — повного виконання хлібозаготівель.
Порушників чекали репресії адміністративного і судового характеру, особливо голів і завідуючих господарством колгоспів.
Захворювання і смертність від недоїдання, голодування, виснаження та отруєння від уживання різних сурогатів зросли в листопаді - грудні 1932-го та в першому кварталі 1933 років. А найвища смертність зафіксована у квітні. Найбільше вмирало в багатодітних сім'ях і там, де був один-два годувальники. Допомога їм майже не надавалася. Дещо допомагало те, що навесні на польових роботах для працюючих готувався обід (кандьор чи суп). Більшість матерів забирала його для своїх дітей. Дещо краще жилося робітникам та службовцям. Їм на картки видавали хліб: працюючий одержував по 500 грамів, а хто був на утриманні — 250 грамів на людину.
Якщо порівняти кількість людей, які на початку березня 1933 року голодували на території теперішньої Запорізької області, із цифрами, зібраними органами ДПУ по всій Україні, то побачимо, що її територія виявилася чи не найбільш ураженою голодомором: кожен четвертий, хто голодував, був жителем нашого краю, так само, як і кожен третій із тих, хто помер.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


П'ятниця
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

23.03Всесвітній метеорологічний день
23.03Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва.
24.03Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз
25.03День працівників СБУ
26.03День Внутрішніх військ України
27.03Міжнародний день театру
01.04День сміху
01.04День геолога
  НБУ
валюта вартість
EUR32.334 +0.04519
RUB0.46189 +0.00479
USD26.2536 -0.02733
 • ОВЕН
  Сегодня вы будете душой компании. Возможны деловые встречи или телефонные переговоры с друзьями или родственниками. Чтобы не проспать на работу, желательно завести надежный механический будильник, так как электронный Вы наверняка не услышите. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • ТЕЛЕЦ
  День будет напряженным с самого утра. Встреча с любимым человеком будет необыкновенно страстной. Чтобы избежать неприятностей, возможно, вам необходимо изменить манеру поведения и отношения к некоторым знакомым. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  День хорош для самообразования и расширения общего кругозора. Бизнесмены смогут заключить выгодные контракты или обрести надежных партнеров. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. В голову придут плодотворные идеи.
 • РАК
  Сегодня вам лучше отдохнуть: в делах успеха не ждите. Гармоничная космическая ситуация способствует Вашему финансовому благополучию. Ваша расторопность позволит взяться за несколько дел сразу и каждое довести до конца. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ЛЕВ
  Сегодня Вы будете пользоваться редким успехом у противоположного пола. Не исключено, что вечером Вас ждет радостное свидание. Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • ДЕВА
  Сегодня Вы будете чересчур раздражительными, полностью подчинитесь переменчивому настроению. Возможно, вы почувствуете боли в области желудка. Возможны проблемы со здоровьем, в первую очередь это относится к тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • ВЕСЫ
  Сегодня предстоят незапланированные траты. Постарайтесь избежать ссоры с любимым человеком, возможно сегодня это окажется сложно выполнить. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • СКОРПИОН
  Сегодня Вы бодры и инициативны, все дела будут удаваться. Друзья могут пригласить в театр или в кино. Необходимо ограничить соленую, жирную и острую пищу. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • СТРЕЛЕЦ
  Этот день будет наиболее благоприятным для восстановления дружеских отношений. Именно сегодня Вам, возможно, повезет решить проблемы личной жизни. Отношения с любимым человеком могут оказаться под угрозой - кто-то из Вас двоих примет окончательное решение о расставании. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • КОЗЕРОГ
  Сегодня можно вполне рассчитывать на успех в делах. Не исключено неблагоприятное известие или неблагоприятное стечение обстоятельств. Вам будет сопутствовать успех в отношениях с противоположным полом. Вероятно романтическое знакомство с человеком издалека.
 • ВОДОЛЕЙ
  На сегодня стоит запланировать встречу с представителями государственных контролирующих инстанций. Ваша работа и долг перед близкими поглотят все Ваше внимание. Вам не удастся уйти от неприятного серьезного разговора. Ваше настроение улучшится.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вас ждет упадок жизненных сил и творческой энергии. Вас может ожидать много неотложной работы дома. Dваша придирчивость может спровоцировать конфликт между Вами и любимым человеком. Хорошо пойдут дела у финансистов.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе