25 листопада – День пам’яті жертв голодомору

Газета "Актуальний погляд" 25-11-2017, 23:32 282   

Тремтить, плаче свіча, запалена в пам’ять  померлих від голоду. Маючи безкраї хлібні ниви, люди не мали що їсти.  Як могло так трапитися? Хто в цьому винен?..
1930-1931 роки видалися по урожайності непогані. Тому хоч багато людей і недоїдало, та це не відбилося на їх загальному стані. Але владою доводилися великі плани хлібозаготівлі.
1932 рік у нашому краї був неврожайним, бо цьому не сприяла погода ні взимку, ні навесні.
Того року в середньому на трудодень припадало по 1,3 кілограма зерна та по 82 копійки. Важка робота та мала платня не давали можливості багатьом виробляти навіть один трудодень у день, тому чимало колгоспників отримали за свою роботу по 100 - 200 кілограмів зерна. А якщо сім’я була багатодітною, то в зиму вона входила незабезпеченою продуктами харчування. Правда, дещо дали присадибні ділянки (городи).
Ще у важчу ситуацію потрапили одноосібники, яких у районі налічувалося декілька сотень. Щоб примусити їх виконувати план хлібоздачі, до них застосовували старі методи вимітання хліба з дворів за допомогою різних комісій. Ті підмітали все до зернини. Дещо краще було механізаторам, вони на зароблений трудодень одержували більше.
Невиконання плану хлібозаготівлі розцінювалося як куркульський саботаж, злочин, як націоналістичні, контрреволюційні вилазки проти радянської влади і жорстоко каралися. І це тоді, коли на селі вже гостро позначалася нестача продовольства.
На 1 січня 1932 року в 146 районах УСРР (усього на той час існувало 484 райони) за обвинуваченням у зриві хлібозаготівель було розпущено 250 і віддано до суду 345 складів правлінь колгоспів. У 1931 році і в першій половині 1932 року в Україні було замінено 80 % секретарів райкомів партії.  Треба зауважити й те, що колгоспникам забороняли полювати на дичину, ловити у ставках чи річках рибу доти, доки не здадуть зерно в рахунок плану.
7 серпня 1932 року було прийнято постанову ВЦВК і РНК СРСР “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів, кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності”, яка в народі дістала назву «Закон про п’ять колосків".
9 серпня 1932 року ЦК КП(б)У прийняв постанову "Про заходи боротьби з спекуляцією хліба". Згідно з нею заборонялася будь-яка хлібна торгівля до 15 січня 1933 року — повного виконання хлібозаготівель.
Порушників чекали репресії адміністративного і судового характеру, особливо голів і завідуючих господарством колгоспів.
Захворювання і смертність від недоїдання, голодування, виснаження та отруєння від уживання різних сурогатів зросли в листопаді - грудні 1932-го та в першому кварталі 1933 років. А найвища смертність зафіксована у квітні. Найбільше вмирало в багатодітних сім'ях і там, де був один-два годувальники. Допомога їм майже не надавалася. Дещо допомагало те, що навесні на польових роботах для працюючих готувався обід (кандьор чи суп). Більшість матерів забирала його для своїх дітей. Дещо краще жилося робітникам та службовцям. Їм на картки видавали хліб: працюючий одержував по 500 грамів, а хто був на утриманні — 250 грамів на людину.
Якщо порівняти кількість людей, які на початку березня 1933 року голодували на території теперішньої Запорізької області, із цифрами, зібраними органами ДПУ по всій Україні, то побачимо, що її територія виявилася чи не найбільш ураженою голодомором: кожен четвертий, хто голодував, був жителем нашого краю, так само, як і кожен третій із тих, хто помер.

Іван Кушніренко

 • Подобається
 • +1
 • Не подобається

У даній публікації ще немає коментарів. Бажаєте почати обговорення?

Додати коментар


Вівторок
хмарністьтемпература, °Cвітер, м/с
0...00-0
(Пд)

28.07День хрещення Київської Русі — України[7].
  НБУ
валюта вартість
EUR30.7144 +0.17107
RUB0.42096 -0.00016
USD26.2068 -0.02639
 • ОВЕН
  Вы почувствуете сегодня эмоциональный подъем, однако ни в коем случае не теряйте благоразумия. Все вопросы, скорее всего, разрешается с выгодой для Вас. Возможна встреча с человеком, с которым Вы некогда были связаны по работе и не виделись очень давно. Хочешь не хочешь, а придется раскошелиться, ведь всего не запланируешь.
 • ТЕЛЕЦ
  День особенно благоприятен для людей, занятых творчеством. Избегайте натиска и чрезмерной настойчивости в общении с любимым человеком. Общение с близкими и любимыми доставит удовольствие. Будьте осторожнее с бытовой химией.
 • БЛИЗНЕЦЫ
  Сегодня Вы организованны, собранны, способны выполнить большую работу. Вы постепенно утратите чувство уверенности в себе. Предайтесь фантазиям, и Вы не пожалеете. Фортуна благоволит конструкторам и архитекторам.
 • РАК
  Очень вероятно, что день начнется с конфликта. Вам возможно, предстоит немало поволноваться из-за того, что сын или дочь вернется домой слишком поздно. Смело идите на контакт с представителями иностранной организации. В голову придут плодотворные идеи.
 • ЛЕВ
  День предвещает успех в любви, удачные свидания, культпоходы, вечеринки. Не исключено неожиданное предложение или встреча с давним партнером по бизнесу. Уделите особое внимание разминке или откажитесь от занятий и просто прогуляйтесь по свежему воздуху. В первой половине дня возможны нарушения планов.
 • ДЕВА
  День подобьет Вас на споры со старшими. Возможно, пришла пора отплатить тем, кто безвозмездно помогал Вам раньше. Чтобы не проспать на работу, желательно завести надежный механический будильник, так как электронный Вы наверняка не услышите. Увлеченный и долгий труд - вот символ сегодняшнего дня.
 • ВЕСЫ
  Благодаря Вашему опыту сегодня удастся правильно распорядиться имеющими средствами. Вы сможете интуитивно понять как согласовать Ваши личные честолюбивые замыслы с желаниями окружающих Вас людей. Чтобы избежать неприятностей, возможно, вам необходимо изменить манеру поведения и отношения к некоторым знакомым. Вероятно возобновление старых сердечных привязанностей.
 • СКОРПИОН
  Сегодня проявите мудрость и выдержку. В случаи ссоры, все Ваши попытки примирить конфликтующие стороны только подольют масло в огонь. Текущие дела будут не очень сложными, но зато прибыльными. Хорошо пойдут дела на бирже.
 • СТРЕЛЕЦ
  День хорош для деловых начинаний. Любовное свидание лучше отложить - ни к чему хорошему оно не приведет. Ваша расторопность позволит взяться за несколько дел сразу и каждое довести до конца. Хорошо пойдут дела у банковских служащих.
 • КОЗЕРОГ
  День благоприятен для строителей, для занятых в сферах техники и услуг. Вы сможете рассчитывать на помощь своей "второй половины". Соблюдайте во всем меру, особенно это касается острого и соленого. Вечер многие посветят любви и развлечениям.
 • ВОДОЛЕЙ
  День хорош для любовного объяснения, бракосочетания, домашнего торжества. Не рекомендуется браться сегодня за серьезную и трудоемкую работу на службе и дома. Возможны проблемы со здоровьем, в первую очередь это относится к тем, кто страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями. Вероятно романтическое знакомство с человеком издалека.
 • РЫБЫ
  Сегодня Вас ждут финансовые потери - все из-за Вашей чрезмерной самонадеянности. Сегодня попробуйте объективно оценить ситуацию, проявите такт и добросердечие. Возможны перебои в подаче электроэнергии. Ваше настроение улучшится.
                 
Відкриваючи Гуляйпільський інформаційний портал, ви улюблені користувачі, маєте змогу дізнатись, що Гуляйполе має славний славну історію. Тому на Гуляйпільському інформаційному ресурсі ви познайомитесь з історією міста. В розділі Гуляйпільського інформаційного сайту зможете переглянути з історичними фото Гуляйполя. На сторінках інформаційного пізнавального громадського сайту легко прочитати історію селища Залізничне та сіл Гуляйпільського краю та Гуляйполя. А ще, до ваших послуг, Гуляйпільський інформаційний портал ознайомлює з новини подіями Гуляйполя, Гуляйпільського району, Запорізької області, України та світу. Дозвольте відмітити, що Гуляйпільський інформаційний портал функціонує на основі правдивості та доступності, і ми виходимо в інтернет не лише, щоб заявити про себе, ми хочемо використовувати його як новий, ефективний засіб спілкування, тож на сторінках сайту Гуляйполя, ми чекаємо статті від вас та ваші коментарі. А ще в розділі "Оголошення" запрошуємо поділитися інформацію стосовно купівлі - продажу, обміну та роботи Гуляйполя. Також у вас є можливість привітати своїх рідних, друзів, колег на ресурсі міста Гуляйполя. І ще багато є привабливих розділів та фактів. Сподіваємось, що Гуляйпільський інформаційний портал, стане для вас доступним та актуальним для створення інформативного, відкритого і всебічного діалогу, і просто улюбленим місцем спілкування в Гуляйполі. Гуляйполе це Україна, Gulaypole in UA! теги: гуляйполе, гуляйполе портал, гуляйполе місто, гуляйпільський портал, новини гуляйполя, статті про гуляйполе